کنسول جدید مایکروسافت را بهتر بشناسید: «خوب، بد، گنگ»های ایکس‌باکس وان چیست؟
به گزارش سافت‌گذر ؛ مایکروسافت پس از ماه‌ها (اگر نگوییم سال‌ها) انتظار بازی‌خورها بالأخره نسل جدید کنسول خود را «ایکس‌باکس وان» نامید و به همه معرفی کرد. امروز در مقاله‌ای مفصل می‌خواهیم ویژگی‌های مختلف این «ابرکنسول» را بررسی و مشتریان احتمالی را در خرید این دستگاه یاری کنیم.

واکنش مردم به ایکس‌باکس وان در مراسم روز سه‌شنبه نشان داد نمایشگاه E3 امسال برای مایکروسافت بسیار به‌یاد‌ماندنی خواهد بود.

با معرفی ایکس‌باکس جدید در مراسم سه‌شنبه، رؤیای داشتن دستگاهی که بتواند بازی، تلویزیون و سینما را به خوبی با هم ترکیب کند مرا به وجد آورد. اگرچه من از دیدن ایکس‌باکس وان بسیار هیجان‌زده شده‌ام؛ اما چیزهایی هم بود که مرا ناامید کرد و یا برایم گنگ بود.

اگرچه مایکروسافت روز سه‌شنبه مراسم بسیار خوبی برگزار کرد؛ اما هنوز هم سؤالات بی‌شماری درباره کنسول جدید این کمپانی و توانایی‌های واقعی‌اش وجود دارد که هنوز بی‌پاسخ است. شاید سؤالاتی که این مراسم به وجود آورد بیش‌تر از پاسخ‌هایی باشد که به سؤالات قبلی داد؛ زیرا بسیاری از مطالبی که قرار بود مایکروسافت در این مراسم «اعلام» کند، از ماه‌ها قبل ورد زبان بازی‌خورها شده بود. من هم بعد از مراسم معرفی کنسول، از همه ابعاد مراسم راضی بودم؛ اما رسانه‌ها بعد از پایان مراسم، سؤالاتی را پرسیدند که باید بازی‌خورها را به فکر فرو ببرد.

به گزارش سافت‌گذر ؛ نسل جدید کنسول ایکس‌باکس دارای محاسن بسیار زیادی است که آن را نسبت به سایر کنسول‌های موجود در بازار و رقبایش متمایز می‌کند. در چند پاراگراف آینده به بیان و توضیح چند ویژگی خوب از ایکس‌باکس وان می‌پردازیم:

خوب

اضافه شدن تلویزیون به کنسول‌ها بعد از مدت‌ها انتظار
من از طرفداران پر و پا قرص برنامه‌های خوب تلویزیونی هستم، و همچنین طرفدار دو آتشه بازی‌های با کیفیت هم هستم. ترکیب این دو در ایکس‌باکس وان، کنسول جدید مایکروسافت را در رقابت بر سر مهمان شدن در اتاق نشیمن خانه‌ها، یک گام از دیگر رقبا جلو می‌اندازد؛ زیرا کنسول‌های سرگرمی مشابه موجود در بازار این قابلیت را ندارند.

آن‌چه برای مایکروسافت بدشانسی تلقی می‌شود این است که بازی‌خورهای سراسر جهان عمدتاً خیلی زود درباره یک کنسول قضاوت می‌کنند. اگر در مراسم معرفی کنسول، موضوع اصلی صرفاً بازی نباشد اولین واکنشی که کمپانی سازنده باید منتظرش باشد، نامه اعتراض بازی‌خورهای فعال و دو آتشه است. شاید این افراد به جز پراندن کله سربازان روس، یا غارت سیاه‌چال‌های زیرزمینی به سایر انواع سرگرمی خیلی اهمیت ندهند؛ اما من این‌گونه نیستم، و قول می‌دهم اکثر کاربران دیگر مایکروسافت هم انواع دیگر سرگرمی را مهم می‌دانند؛ حتی اگر به اندازه بازی‌خورهای نوع اول دو آتشه نباشند.

من از دیدن انواع دیگر سرگرمی‌های اضافه شده به ایکس‌باکس بی‌نهایت خوشحال شدم. «راهنمای وان» (یا همان One Guide) نه تنها برای دیدن لیست کانال‌ها و برنامه‌های تلویزیون، بلکه همچنین برای مدیریت «ویدیوهای درخواستی» و سریال‌های در حال پخش مورد استفاده قرار می‌گیرد که راه بسیار مناسبی برای پیگیری برنامه‌های مورد علاقه کاربران در تلویزیون است؛ برنامه‌های کارآمد و ویژگی‌های دیگر ایکس‌باکس وان در این بخش هم بسیار عالی هستند. بسیاری از بازی‌خورها اگر ببینند کنسولی وسط بازی‌شان جرأت می‌کند کار دیگری انجام دهد (به خصوص اگر کمپانی سازنده کنسول، برای این ویژگی محصول خود تبلیغ هم بکند)، اعتراض و جیغ و فریادشان همه جا را پر می‌کند؛ اما من به شخصه اهمیتی به این موضوع نمی‌دهم.

به گزارش سافت‌گذر ؛ یکی دیگر از ویژگی‌های خوب ایکس‌باکس وان بازی‌هایی است که برای این کنسول منتشر خواهد شد. قدرت سخت‌افزاری به علاوه دستگاه‌های جانبی مناسب، نظیر کینکت، امکان طراحی بازی‌های بسیار عالی را برای کنسول جدید مایکروسافت فراهم کرده است.

بازی‌های مخصوص ایکس‌باکس وان
«فیل اسپنسر» نایب رئیس کمپانی «مایکروسافت گیم استودیوز» ادعا کرد که 15 بازی جدید در سال ورود ایکس‌باکس وان به بازار، به استقبال این کنسول خواهند رفت که از این تعداد، هشت عدد نسخه‌های جدیدی از بازی‌های حاضر در بازار هستند. دو عدد از این بازی‌ها همزمان با مراسم روز سه‌شنبه معرفی شدند: Quantum Break محصول کمپانی «رمدی» و Forza Motorsport 5 محصول کمپانی «ترن 10» که تحت مالکیت خود مایکروسافت است. تا آن‌جا که من می‌دانم کمپانی مشهور «رمدی» هنوز بازی بدی تولید نکرده است؛ سری بازی‌های «فورزا»ی مایکروسافت هم طی چند سالی که تولید شده‌اند، ثابت کرده‌اند که از کیفیت خوبی برخوردارند.

یکی دیگر از بازی‌های کاملاً جدید، سری بازی‌های Ryse محصول کمپانی بسیار مشهور Crytek خواهد بود. من از دو سال پیش که خبر ساخت Ryse برای ایکس‌باکس 360 منتشر شد، تا زمانی که معلوم شد برای نسل کنونی کینکت تولید خواهد شد، بی‌صبرانه منتظر عرضه این بازی بوده‌ام. اکنون که مشخص شده نسل بعدی کینکت قابلیت‌هایی نظیر موقعیت‌یابی دقیق‌تر و مکث کم‌تر دارد و با کنترلر ایکس‌باکس وان هم کار می‌کند، Ryse احتمالاً به یک بازی بی‌نقص تبدیل خواهد شد. یکی از نمایندگان ایکس‌باکس در کنفرانس هم به نوعی به این بازی اشاره کرد و گفت که بازی‌خورها می‌توانند با حرکت کنترلر خود، سپرشان را بالا بیاورند؛ به نظر من که این توضیحات کاملاً با یک بازی سبک «حمله و ضربه» آن هم در دوران تسلط امپراتوری روم هم‌خوانی دارد.

اسپنسر اعلام کرد که در حال حاضر، تعداد بازی‌های در حال ساخت برای ایکس‌باکس از هر دوره دیگری در گذشته بیش‌تر است؛ خبری که از آن‌جا اهمیت زیادی دارد که مایکروسافت دارای 22 استودیوی تولید بازی است که روی پلتفرم‌های مختلف کار می‌کنند، و در سال‌های اخیر بر ایکس‌باکس 360 و کینکت تمرکز بیش‌تری داشته‌اند.

به گزارش سافت‌گذر ؛ روش منحصر به فرد ایکس‌باکس وان برای انجام چند کار همزمان، استفاده از سه سیستم‌عامل مختلف و اختصاص هر کدام به یک عملکرد خاص است. به این روش، کارهای مختلف در کنار هم، سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شوند.

سه سیستم‌عامل و قابلیت انجام چند کار به شکل همزمان (multitasking)
خدا را هزار بار شکر! شاید بزرگ‌ترین مشکلی که ایکس‌باکس 360 و پلی‌استیشن 3 داشتند این بود که گشت و گذار در رابط کاربری هیچ‌کدام، جذاب و دلپسند نبود. سونی، مولتی‌تسکینگ را به شکلی خاص در پلی‌استیشن 4 گنجانده است؛ اما روش مایکروسافت در حل این مشکل کاملاً منحصر به فرد است.

مولتی‌تسکینگ و قابلیت «جابه‌جایی سریع» (snap) در هنگام استفاده از ایکس‌باکس وان به درد بسیاری از کاربران می‌خورند.

مایکروسافت با استفاده از سه سیستم‌عامل تلاش کرده تا از نقاط قوت خود به خوبی استفاده کند. سیستم‌عامل‌های ایکس‌باکس از این قرارند: سیستم‌عامل خود ایکس‌باکس که برای بازی‌ها استفاده می‌شود، سیستم‌عامل دیگری بر اساس کرنل ویندوز که مدیریت برنامه‌ها را به عهده دارد، و سیستم‌عامل دیگری که برای جابه‌جایی ساده بین دو سیستم‌عامل قبلی به کار می‌رود. کاربران می‌توانند برنامه‌ها یا خدمات دیگر در ایکس‌باکس را به دو طرف صفحه تلویزیون خود ببرند (درست مثل ویندوز 8) و به این شکل، به راحتی در حین انجام یک بازی، به عنوان مثال، از نتیجه یک رویداد ورزشی نیز مطلع شوند.

با توجه به استفاده از کرنل ویندوز در ایکس‌باکس وان، تعداد برنامه‌هایی که ممکن است برای این کنسول تولید شود تقریباً سر به بی‌نهایت می‌رساند. البته برنامه‌نویس‌ها باید برنامه‌های ساخته شده برای ویندوز را کمی دست‌کاری کنند؛ اما مایکروسافت احتمالاً فکر این را هم کرده و این کار را برای برنامه‌نویسان راحت خواهد کرد. برخورداری از برنامه‌های نظیر اسکایپ روی ایکس‌باکس، موجب می‌شود تا مایکروسافت رؤیای خود در تولید دستگاهی را محقق کند که بتواند در اتاق نشیمن واقعاً همه‌کار بکند.

به گزارش سافت‌گذر ؛ کنسول جدید مایکروسافت هم علی‌رغم همه ویژگی‌های مثبتی که دارد، خالی از اشکال نیست. چند پاراگراف بعدی به بیان و توصیف مشکلاتی می‌پردازد که اگر مایکروسافت آن‌ها را اصلاح نکند، ممکن است بسیاری از مشتریان ایکس‌باکس، عطای نسل جدید این کنسول را به لقایش ببخشند.

بد

برنامه‌های مستقل
زمانی که من نوشتن این مقاله را شروع کردم، هنوز درباره «بودن یا نبودن» امکان نوشتن برنامه‌های مستقل برای ایکس‌باکس وان هیچ خبر رسمی‌ای منتشر نشده بود. اگرچه می‌دانستم صبر کردن تا زمان انتشار خبری در این‌باره شاید به نفع من نباشد؛ اما تصمیم گرفتم نوشتن مقاله‌ام را به تعویق بیندازم؛ زیرا اخبار ضد و نقیضی درباره ابعاد مختلف ایکس‌باکس وان منتشر می‌شد. با این حال، در روزهای اخیر، مایکروسافت نشان داد که چرا در این‌باره خبری را منتشر نکرده است: چون هیچ خبر خوبی در این مورد وجود نداشت.

از همان لحظه‌ای که مایکروسافت اجازه تولید برنامه‌های مستقل برای ایکس‌باکس 360 را صادر کرد، گروه کثیری از برنامه‌نویسان علیه این کمپانی و طرز برخورد آن با برنامه‌نویسان مستقل موضع گرفته‌اند. برخی از این برنامه‌نویسان حتی آماری هم منتشر و علیه مایکروسافت سندسازی کرده‌اند. با این حال، علی‌رغم این‌که سونی همزمان با معرفی کنسول جدید خود، تأکید ویژه‌ای بر تولید برنامه‌های مستقل کرده است؛ اما به نظر می‌رسد مایکروسافت دقیقاً عکس این مسیر را در پیش گرفته است. نکته این‌که دستگاهی که از کرنل ویندوز استفاده می‌کند طبیعتاً باید بهترین میزبان برای برنامه‌های مستقل باشد. و مسئله بزرگ‌تر این‌که بازار بازی‌های ایکس‌باکس وان در این صورت بسیار بی‌رونق خواهد بود.

اجبار برنامه‌نویسان مستقل برای همکاری با ناشران بازی هم مسلماً راه‌حل مناسبی نیست. ناشران (از جمله خود مایکروسافت) قطعاً حاضر نیستند منابع مالی خود را صرف هر پروژه‌ای کنند، مگر آن‌که یقین داشته باشند آن پروژه برایشان سودآور است؛ تضمینی که همه برنامه‌نویسان نمی‌توانند به ناشران بدهند. اما این موضوع نباید باعث شود تا درهای پلتفرم ایکس‌باکس وان به کلی به روی برنامه‌نویسان مستقل بسته شود. بله، البته پلتفرم را مایکروسافت طراحی کرده و می‌تواند هر سیاسی که بخواهد در آن پیاده کند؛ اما تصمیم اشتباه در هر شرایطی اشتباه است. اکنون برنامه‌نویسی مستقل به بخش برنامه‌های آرکید (Arcade) سرویس ایکس‌باکس لایو در ایکس‌باکس 360 تبدیل شده است؛ هرچند مایکروسافت دارد دو اصطلاح آرکید و مستقل را در ایکس‌باکس وان به کلی کنار می‌گذارد.

موضوعی که بیش‌تر نگران‌کننده است، بازار بازی‌های ایکس‌باکس وان است. برنامه‌نویسان مستقل همین الآن هم مرتباً اعتراض می‌کنند که هیچ‌کس نمی‌تواند در بین عناوین غول‌پیکر بازار، بازی‌های مستقل را پیدا کند؛ حال با برنامه مایکروسافت برای ایکس‌باکس وان، تکلیف برنامه‌نویسان مستقل چه خواهد شد؟ اگر شیوه نمایش بازی‌های بازار به دست مایکروسافت باشد، ممکن نیست برنامه‌نویسان مستقل بتوانند برای تبلیغ بازی‌هایشان، همان فضای مناسبی را پیدا کنند که کمپانی‌های چندین میلیون دلاری از مایکروسافت می‌خرند. در لیست‌های بازی مرتب شده بر اساس حروف الفبا یا بر اساس سبک بازی هم افراد اندکی هستند که به دنبال بازی‌های مستقل می‌گردند و آن‌ها را پیدا می‌کنند.

سیاستی که مایکروسافت تا کنون درباره برنامه‌های مستقل برای نسل جدید ایکس‌باکس نشان داده است، به هیچ وجه سیاست مناسبی نیست. این احتمال وجود دارد که کمپانی سازنده ایکس‌باکس وان، خبر بزرگی را برای اعلام در کنفرانس برنامه‌نویسی «بیلد» خود در ماه آینده مخفی نگه داشته باشد؛ اما در این صورت هم انتظار می‌رفت که مایکروسافت در همین گام نخست، ترس‌های برنامه‌نویسان مستقل را بریزد و خبرهایی درباره حمایت از این افراد منتشر کند.

به گزارش سافت‌گذر ؛ اگر شما هم از آن دسته از بازی‌خورهایی هستید که کینکت را صرفاً یک دستگاه اضافی و یا دست‌کم کاملاً تفننی برای ایکس‌باکس می‌دانند، خوب است بدانید که مایکروسافت ظاهراً برنامه‌ای برای فروش ایکس‌باکس وان جدای از کینکت ندارد.

عرضه کینکت همراه کنسول و لزوم استفاده از کینکت
من نه از نسل کنونی کینکت متنفرم و نه علاقه شدیدی به سنسور حرکت‌سنج مایکروسافت دارم؛ اما به طور کلی معتقدم که مردم باید این حق را داشته باشند که خودشان تصمیم بگیرند آیا می‌خواهند از دستگاه کینکت استفاده کنند یا خیر. با این حال، به نظر می‌رسد مایکروسافت این حق انتخاب را به مشتریان خود نداده است.

نسل آینده دستگاه کینکت در همان بسته‌بندی ایکس‌باکس وان وجود دارد و وجود آن برای کار با کنسول حتی ضروری هم است. چرا؟ به احتمال زیاد، دلیلش این است که مایکروسافت می‌خواهد همه کاربران و بازی‌سازانش با این فناوری منحصر به فرد بازی کنند و این‌که همه کاربران ایکس‌باکس وان مجبور هستند از کینکت استفاده کنند، به خودی خود یعنی بازی‌سازان هم به ناچار باید بازی‌های خود را سازگار با این دستگاه طراحی کنند. این نظریه ظاهراً بسیار خوب است؛ اما از طرف دیگر می‌تواند نام مشتریانی را از آمار خریداران ایکس‌باکس وان خط بزند که نمی‌خواهند کینکت را خریداری کنند.

آیا کینکت بالأخره راه خود را به جمع بازی‌خورهای حرفه‌ای پیدا خواهد کرد؟ فعلاً که این‌گونه به نظر نمی‌رسد!

این‌گونه نیست که همه کاربران ایکس‌باکس وان بخواهند از نسل جدید کینکت هم استفاده کنند؛ دقیقاً همان‌گونه که همه کاربران رایانه‌ای هم نمی‌خواهند از رایانه‌های دارای صفحه لمسی استفاده کنند. بنابراین، کینکت صرفاً یک گزینه جانبی در کنار ایکس‌باکس است. این به آن معنی نیست که هیچ‌کدام از بازی‌های مخصوص کینکت خوب نیستند؛ اما واقعیت این است که بهترین روش برای بازی‌کردن اکثر بازی‌های ایکس‌باکس استفاده از کنترلر است. بازی‌خورهای حرفه‌ای مدت‌ها است که بی‌علاقگی خود را به استفاده از کینکت نشان داده‌اند؛ اما شاید افزایش چشم‌گیر سرعت واکنش در نسل جدید این دستگاه و هماهنگی آن در تشخیص حرکت فردی که کنترلر هم به دست دارد، نظر برخی بازی‌خورها را درباره کینکت تغییر دهد. در عین حال، اگر کنترلر استاندارد ایکس‌باکس می‌تواند در همه بخش‌های کنسول جواب‌گوی نیازهای بازی‌خورها باشد؛ پس چه دلیلی وجود دارد که نسخه‌ای ارزان‌تر از ایکس‌باکس وان بدون دستگاه کینکت منتشر نشود؟

من خودم کینکت کنونی خودم را خاموش کرده‌ام، نه به این دلیل که آن را دوست ندارم؛ بلکه به این خاطر که در هنگام استفاده از برنامه‌های سرگرمی دیگر نظیر «نت‌فلیکس»، دائماً به پر و پایم می‌پیچد. سنسور این دستگاه همیشه این تصور را دارد که من دست‌هایم هر کجا که هستند و زبانم هر چه که می‌گوید، همه برای ارتباط برقرار کردن با کینکت است. مثلاً، روی مبل نشسته‌ام و دارم با لپ‌تاپم متنی را تایپ می‌کنم، و دستگاه کینکت هم از آن سوی اتاق حرکات من را به عنوان حرکات خاص دریافت می‌کند. نسل بعدی کینکت هم صرف‌نظر از این‌که چه‌قدر دقیق‌تر است، اگر هنوز این اشکالات آزاردهنده را داشته باشد، به درد کاربری مثل من که نمی‌خورد.

به گزارش سافت‌گذر ؛ شایعاتی که از ماه‌ها قبل درباره نیاز نسل جدید ایکس‌باکس به «اتصال دائم» به اینترنت منتشر شده بود، بالأخره کم و بیش به اثبات رسید و همان بلایی که خیلی‌ها پیش‌بینی کرده بودند به سر مایکروسافت آمد. کمپانی سازنده ایکس‌باکس اعتراضات بسیاری را با این سیاست برای خود خواهد خرید.

سیاست نامشخص در مدیریت حقوق دیجیتال؛ نیاز به اتصال به اینترنت
شایعات بسیار فراوانی درباره نیاز ایکس‌باکس وان به «اتصال دائم» به اینترنت همه جا پخش شده است و مایکروسافت اگر چه اعلام کرده که این کنسول به اتصال مداوم به اینترنت نیازی ندارد؛ اما رسماً جزئیات بیش‌تری نیز در این‌باره منتشر نکرده است. منظور مایکروسافت از این‌که می‌گوید «نه، نیازی نیست که ایکس‌باکس وان همیشه به اینترنت متصل باشد؛ اما به اتصال به اینترنت نیاز دارد» چیست؟ آیا باید کنسول جدید مایکروسافت را ماهی یک بار به اینترنت وصل کنیم؟ روزی یک‌بار؟ هنوز چیزی نمی‌دانیم.

من در دوران دانشجوییم در خوابگاهی ساکن بودم که اینترنت وایرلس رایگان در اختیار ما قرار می‌داد؛ اما کابل اتصال به اینترنت به دانشجویان داده نمی‌شد؛ کنسول‌های بازی هم اجازه اتصال به اینترنت را نداشتند. اگر این امکان در دوره دانشجویی من وجود داشت، و ایکس‌باکس وان هم فقط ماهی یک بار به اتصال به اینترنت نیاز داشت، من باز هم به فکر خریدن ایکس‌باکس وان نمی‌افتادم؛ چون این کنسول دیگر هیچ ارزشی برایم نداشت. مسلماً شرایط خوابگاهی درباره همه مردم صادق نیست؛ اما اصلاً بعید نیست که عده زیادی از مردم با چنین مشکلاتی در اتصال کنسول‌هایشان به اینترنت رو به رو باشند.

موضوع دیگر شیوه مایکروسافت در مدیریت بازی‌های خریداری شده مردم است. این کمپانی می‌گوید که با هر بازی، کدی هم در اختیار کاربر قرار می‌گیرد و کاربران (به اجبار) بازی‌های خریداری شده را روی هارد دیسک ایکس‌باکس خود نصب می‌کنند و دیگر نگران استفاده دوباره از دیسک بازی نیستند؛ زیرا بازی‌های خریداری و نصب شده روی یک کنسول و توسط یک اکانت خاص، صرف‌نظر از این‌که این اکانت روی چه کنسولی باز شده است، قابل اجرا هستند. این شیوه هم از نظر تئوری بسیار خوب است و هم لذت قرض دادن بازی به یک دوست دیگر و بازار بازی‌های دست دوم را هم متحول می‌کند. به همین خاطر هم بود که مایکروسافت می‌گفت دارد «ایکس‌باکس وان را به گونه‌ای طراحی می‌کند که جابه‌جایی و فروش دوباره بازی‌ها هم ممکن باشد»؛ اما نتیجه دقیق این سیاست هنوز ناگفته مانده است. به علاوه، بازار بازی‌های قرضی چه می‌شود؟ این را هم هنوز نمی‌دانیم.

بنا به گزارش اخیر سایت «کوتاکو»، «فیل هریسون» نایب رئیس کمپانی «اینتراکتیو اینترتینمنت بیزنس» مایکروسافت، اعلام کرده که به نظر وی، کنسول جدید مایکروسافت حداکثر تا 24 ساعت می‌تواند بدون اتصال به اینترنت کار کند؛ یعنی دست‌کم یک بار در هر 24 ساعت باید به اینترنت متصل شود. ظاهراً وی همچنین گفته که بازی‌های ایکس‌باکس وان با توجه به یک کنسول و پروفایل ایکس‌باکس لایو خاص ثبت می‌شوند و اگر بازی به کسی قرض داده شود، شخص قرض‌گیرنده (دست‌کم اگر بازی را قبلاً نصب نکرده است) باید مبلغ کامل بازی را پرداخت کند. این در حالی است که مایکروسافت اعلام کرده که در حال حاضر هیچ‌کدام از این دو مطلب را تأیید نمی‌کند.

این مسلماً آخرین باری نخواهد بود که این مسائل مطرح می‌َشوند. نحوه پاسخ‌گویی مایکروسافت به این سؤالات در نمایشگاه E3 ماه آینده می‌تواند سرنوشت ایکس‌باکس و محبوبیت آن در بین بازی‌خورهای حرفه‌ای را رقم بزند.

به گزارش سافت‌گذر ؛ اگر هنوز هم در ارزیابی خود از ایکس‌باکس وان به نتیجه قاطعی نرسیده‌اید، حدود یک ماه دیگر هم صبر و نمایش مایکروسافت در نمایشگاه E3 را بررسی کنید. هنوز سؤالات بسیاری وجود دارد که مایکروسافت باید در این نمایشگاه به آن‌ها پاسخ دهد.

گنگ

معامله‌های مایکروسافت بر سر برنامه‌های تلویزیونی
قبل از این‌که اعلام شود که مایکروسافت نسل جدید ایکس‌باکس را از طریق یک کابل ورودی HDMI و یک کنترل از راه دور به یک گیرنده تلویزیونی تبدیل می‌کند، شایعه شده بود که کمپانی سازنده کنسول قرار است با کمپانی‌های تولید کننده برنامه‌های تلویزیونی قرارداد امضا کند تا به این ترتیب، امکان خرید اشتراک از بین بی‌نهایت برنامه فراهم شود. از آن جایی که صنعت تلویزیون در آمریکا واقعاً شرایط خجالت‌آوری دارد، مایکروسافت احتمالاً با هزاران دستور مختلف مواجه شده و بلافاصله به این نتیجه رسیده است که نمی‌توان با کمپانی‌های کار کرد که می‌خواهند کانال‌های بی‌کیفیت را با کانال‌های درجه یک، کنار هم بگذارند.

ایکس‌باکس خدمات تلویزیونی هم ارائه خواهد داد؛ اما مشتریان کانال‌های بی‌کیفیت (اگر ساکن آمریکا هستند) نباید به این سرویس دل ببندند

به بیان ساده، آمریکا در ارائه خدمات تلویزیونی وابسته به اینترنت (IPTV) از بقیه کشورهای جهان عقب افتاده است؛ و خدمات کابلی و ماهواره‌ای هم گرفتار مدیران برنامه‌ای شده‌اند که کانال‌های خوب و بد را با هم می‌فروشند. مایکروسافت فرصت داشت تا این وضعیت را تغییر دهد؛ اما حتی یکی از قدرتمندترین کمپانی‌های دنیا هم نمی‌تواند صنعتی را متوقف کند که اساس آن بر خیانت به مشتریان است.

با این حال، کاربران خارج از آمریکا می‌توانند تحقق کامل رؤیای مایکروسافت در تولید دستگاهی همه‌کاره را ببینند؛ زیرا ایکس‌باکس وان در مناطقی که از IPTV پشتیبانی می‌کنند، به خوبی با این سیستم سازگار می‌شود. اما هنوز مشخص نیست که مایکروسافت برای آن دسته از کاربران آمریکایی که خواهان استفاده از شبکه‌های ارزان‌قیمت‌تر و دریافت سیگنال‌های تلویزیونی از طریق هوا هستند، چه تمهیداتی را خواهد اندیشید. این کمپانی اعلام کرده که می‌خواهد تلویزیون اینترنتی را روی ایکس‌باکس وان در سراسر جهان عرضه کند «چه از طریق خدمات‌دهندگان تلویزیونی، از طریق هوا یا از طریق اینترنت، و یا از طریق کابل ورودی HDMI و دستگاه گیرنده تلویزیونی (مثل خدمات‌دهندگان در آمریکا) باشد»؛ اما هنوز جزئیات این‌که این خدمات چگونه در اختیار آن دسته از مشتریان آمریکایی قرار خواهد گرفت که دارای اشتراک نیستند، به اطلاع کسی نرسیده است. ایکس‌باکس وان نه ورودی کابل هم‌محور دارد و نه گیرنده تلویزیونی داخلی؛ بنابراین افرادی که به دریافت برنامه‌ها از طریق هوا دل بسته‌اند، نباید خیلی امیدوار باشند؛ مگر آن‌که مایکروسافت راه‌حل خاصی در آستین داشته باشد.

به گزارش سافت‌گذر ؛ تنها راه مایکروسافت برای جلب اعتماد بازی‌خورهای حرفه‌ای این است که حضور در نمایشگاه E3 را به معرفی بازی‌های نسل جدید منحصر کند و نشان دهد که بازی‌خورها هنوز هم مهم‌ترین مشتریان کنسول ایکس‌باکس هستند.

برنامه مایکروسافت برای نمایشگاه E3 چیست
بله، مایکروسافت اعلام کرده که امسال 15 بازی منحصر به فرد را همراه با کنسول خود روانه بازار خواهد کرد؛ اما تنها دو عدد از این بازی‌ها در مراسم سه‌شنبه این کمپانی معرفی شدند. در طرف دیگر، سونی پنج بازی منحصر به فرد را در مراسم معرفی پلی‌استیشن 4 در تاریخ 20 فوریه به نمایش گذاشت؛ اگرچه چندین بازی چندپلتفرمی هم در این مراسم معرفی و به نمایش گذاشته شدند.

البته تعجبی نیست که مایکروسافت در مراسم سه‌شنبه بازی‌های بیش‌تری را معرفی نکرد؛ زیرا قبلاً هم گفته بود که نمایشگاه E3 را محل اصلی برای معرفی بازی‌های ایکس‌باکس وان قرار می‌دهد. این کمپانی می‌خواست مراسم معرفی ایکس‌باکس وان را صرفاً به معرفی توانایی‌های کامل کنسول خود اختصاص دهد؛ و البته این توانایی‌ها هم به اندازه کافی بودند تا زمان مراسم را پر کنند. با این حال، می‌توان درک کرد که چرا بازی‌خورها از معرفی فقط دو بازی در مراسم مایکروسافت دلخور شده‌اند. کمپانی سازنده ایکس‌باکس دارد این کنسول را از صرفاً یک دستگاه بازی به یک دستگاه همه‌کاره تبدیل می‌کند و اگر می‌خواهد بازی‌خورها هم به این سیاست احترام بگذارند، باید نشان دهد که بازی‌های ایکس‌باکس وان نسبت به خود کنسول، در جایگاه دوم اهمیت قرار ندارند.

تنها راه مایکروسافت برای متقاعد کردن بازی‌خورهای حرفه‌ای این بود که یک ساعت از مراسم خود را فقط و فقط به معرفی بازی‌های نسل آینده کنسول خود اختصاص دهد. مایکروسافت با توجه به تمرکزش بر خود کنسول، مسلماً چنین کاری را نمی‌کرد؛ اما هنوز هم می‌تواند با اجرای مراسمی قوی در نمایشگاه E3 و روشن کردن سیاست خود درباره مدیریت حقوق دیجیتال در ایکس‌باکس وان، این دسته از بازی‌خورها را دوباره به سوی خود جلب کند. اگر مایکروسافت بتواند مراسم E3 خود را صرفاً به معرفی بازی‌های جدید اختصاص دهد، بازی‌خورها مسلماً خاطرات بد خود را از مراسم معرفی ایکس‌باکس وان به فراموشی خواهند سپرد.

به گزارش سافت‌گذر ؛ یکی از تحولات بسیار خوبی که در معرفی ایکس‌باکس وان مشاهده شد، حذف ظاهری تبلیغات دست‌کم از صفحه اصلی داشبورد ایکس‌باکس وان بود. باید ببینیم که آیا مایکروسافت حاضر می‌َشود برای جلب رضایت بازی‌خورها، درآمد خود از راه تبلیغات را کاهش دهد یا خیر.

تبلیغ‌ها کجا رفتند
مایکروسافت محیط داشبورد ایکس‌باکس 360 را بارها بازسازی کرد و هر کدام از این آپدیت‌ها هم عمدتاً با اضافه کردن ویژگی‌ها و خدمات جدیدی همراه بود. با این حال، با هر آپدیت، شمار تبلیغات نیز در داشبرد ایکس‌باکس بیش‌تر می‌شد. اولین نسخه از داشبرد ایکس‌باکس 360 دارای هیچ تبلیغاتی نبود؛ اما مایکروسافت در نسخه‌های بعدی داشبورد راه‌های مختلفی را پیدا کرد تا تبلیغات را به صفحه اصلی داشبورد اضافه کند. این کمپانی با سیستم NUads که می‌توانست از طریق کینکت با کاربران ارتباط برقرار کند، روش‌های جدیدی را هم برای تبلیغات در داشبورد ایکس‌باکس 360 اتخاذ کرده بود. مایکروسافت حتی سیستم NUads را بخشی از آینده تبلیغات معرفی کرد؛ هرچند می‌گفت که در تبلیغات به این سبک هیچ اطلاعاتی ذخیره نمی‌شود.

به این ترتیب، بسیار عجیب بود که در داشبورد ایکس‌باکس وان هیچ‌گونه تبلیغاتی دیده نمی‌شد. بله، بخشی به نام «پیشنهادات» وجود داشت؛ اما هیچ تبلیغات مستقیمی درون خود داشبورد به چشم نمی‌خورد. این احتمال وجود دارد که مایکروسافت همه تبلیغات را به داخل برنامه‌ها انتقال داده باشد؛ شبیه به تبلیغاتی که در ویندوز 8 و ویندوز RT دیده می‌شود. اما بسیار بعید است که هیچ تبلیغاتی در داشبورد ایکس‌باکس وان وجود نداشته باشد؛ آن هم با توجه به موفقیت‌های بزرگ مایکروسافت در پیدا کردن شرکای تبلیغاتی.

داشبورد ایکس‌باکس وان در کل با توجه به سادگی و شیک بودنش، ظاهر بسیار زیبایی دارد؛ شاید به جرأت بتوان آن را بهترین نمونه از طراحی «مترو»ی مایکروسافت نامید. من مطمئنم که مایکروسافت هم این را می‌داند؛ اما همچنین یقین دارم که این کمپانی می‌خواهد تا آخرین پنی ممکن را از نام ایکس‌باکس به جیب بزند. این یعنی تبلیغات هم در کنسول جدید باقی خواهد ماند؛ تنها سؤال این است که این تبلیغات کجا می‌رود؟