دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: چگونه افشا ایده در کنفرانس،همایش،جشنواره،سمی نار و نمایشگاه میتونه به شما و ایران کمک کنه؟

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    الکترونیک و فیزیک هسته ای
    ارسال تشکر
    4,930
    دریافت تشکر: 13,220
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array
    عرفان سلیم زاده's: خجالت

Lightbulb چگونه افشا ایده در کنفرانس،همایش،جشنواره،سمی نار و نمایشگاه میتونه به شما و ایران کمک کنه؟

سلام.
    حتما خیلی ها تا این تاپیک رو دیدید جا خوردید چون یکی مثل من که تازه داره تو اولین کنفرانس زندگیش شرکت میکنه تا اولین ایده شو افشا کنه نمی تونید اعتماد کنین.
    من از این اول بگم من مسئولیتی در قبال رسیدن شما به اهداف پیش بینی شده تون ندارم.این تاپیک هم صرفا یه پیشنهاده و تصمیم گیرنده خودتونید.
    من با توجه به رشد قانون مداری حقوق مالکیت فکری که تو ایران دیدم این تصمیم رو گرفتم.احتمالا یه جنبش فرهنگی راه اندازی می کنیم و این پیشنهاد و درخواست رو به صورت رسمی بین مخترعان به عنوان دعوت نامه پخش خواهیم کرد.اما برای شروع میخوام از این سایت شروع کنم و بچه هایی که منو میشناسن.خب شروع کنیم. این پیشنهاد در واقع یک معامله است که در اون شما در قبال پذیرفتن ریسک سرقت اختراع تون اونو در یک کنفرانس،همایش،جشنواره،سمی نار و نمایشگاهی شرکت می دهید.
    بیشترین خطر برای شما اینه که از اختراعتون در یک کشور ثالث دیگه سوء استفاده بشه. اما نکته اینجاست که چون شما ایده یا اختراع تون رو در کنفرانس و غیره افشا کردید عملا اونو به بشریت تقدیم کردید و کس دیگه ای حق نداره اونو به نام خودش ثبت بکنه یا بهره برداری انحصاری کنه.
    در واقع اعتبار فکری اختراع به نام شما ثبت میشه.از طرفی اگر امتیاز ایران رو داشته باشید عملا کس دیگه ای به جز شما حق نداره از ایده تون بهره برداری کنه حتی کشور ثالثی که اختراع شما رو دزدیده اگر به ایران جنس بفرسته حداقل باید سود شما رو بده وگرنه جریمه میشه.
    اگر هم در سطح جهانی مثلا با قوانین pct اختراع رو ثبت کنین در کشور های دیگه هم عملا همین اتفاق خواهد افتاد.تا اینجا معلوم شد کاری که میخوایم انجام بدیم بیشتر شبیه به قمار می مونه و ریسک بالایی داره اما همه این کار برای بدست آوردن پول نیست بلکه شما از جنبه های معنوی این قضیه هم سود زیادی خواهید برد.
    حتی میتونم بگم که اگر قدر فرصت هایی رو که بعد از افشا به دست تون میاد رو بدونین، به جنبه های مالی این کار شما به چربه. معمولا چرخه کاری شرکت در کنفرانس و غیره بدین صورته که شما بعد از ثبت نام و پرداخت هزینه های شرکت که معمولا حداکثر از سقف 250 هزار تومان بیشتر هم نمیشه(معمولا خیلی کمتره) شما به عنوان یکی از سخنران ها میتونید مستقیما به توضیح ایده خودتون به اساتید و دانشجویان دانشگاه ها و پژوهشکده های کل کشور ظاهر بشین.
    این موضوع سه مزیت برای شما داره. اول این که به شکل های مختلف از ایده شما برای انجام دادن کار های جدید بهره برداری می شه. دوما شما با این کار هم خودتون رو به همه معرفی می کنین و هم برای ایده تون تبلیغ می کنین.
    سوما تو همون کنفرانس میتونین با اساتید و دانشجو ها درمورد ایده تون بحث و گفتگو کنین که غالبا با ارائه پیشنهادهای بسیار عالی جهت تکمیل ایده از سمت این افراد همراهه چون معمولا آنها از آخرین دستاورد های روز دنیا با خبر اند و حداقل راه کار هایی رو که میشه باهاش کیفیت ایده رو افزایش داد، به شما خواهند گفت.
    از دیگر مزیت های کنفرانس و غیره اینه که شما عملا موضوعی رو ارائه میدین که میتونه فکر رو به خودش مشغول کنه. این یعنی یه تکلیف برای دانشجو و البته سرگرمی برای اساتیدی که دوست دارن بیشتر روی آنالیز ایده شما و تکمیل آن کار کنند.
    اگر خوش شانس باشید حداکثر تا یک ماه بعدش حدود 2 تا 3 طرح پژوهشی و ده ها مقاله و پایان نامه از ایده شما در کل ایران تعریف خواهد شد و بدون اینکه زحمتی کشیده باشید ایده شما تکمیل و آماده تولید می شود.توجه داشته باشید که برای بهره برداری از اختراع در ایران حتما باید حقوق مالکیت فکری شما رو تامین کنند.اگر هم نکردند تا 6 ماه بعد از کنفرانس حق دارید ایده رو به نام خودتون ثبت و تا 20 سال برای شکایت کردن زمان صرف کنین.
    اگر بخوان ایده رو در کشور دیگه ای ثبت کنن باید اولا مقیم اون کشور باشن چون اگر کسی از ایران بخواد ایده یا اختراعی رو در کشور ثالثی ثبت بکنه باید اول اونو در کشور خودش ثبت کنه و چون شما در ایران امتیاز اونو دارید هم وطنی از داخل ایران نمی تونه اختراع شما رو رسما بدزده پس خیالتون از این بابت راحت باشه.
    دزد اصلی یک فرد خارجیه که به اون کنفرانس و غیره دسترسی داره.اگر در کنفرانسی داخلی شرکت کنین عملا به جز اساتید دانشگاه ها و پژوهشکده های خارج از کشور که حامی و مهمان هستند کس دیگه ای نیست که بتونه از ایده شما در خارج سوء استفاده کنه.این نهاد ها هم باید مقاله شما رو به عنوان مرجع در مقالات خود ذکر کنن و همین موضوع اعتبار شما و ایران رو افرایش میده.بنابراین تاکید من اینه که بیشتر در کنفرانس و غیره داخلی شرکت کنین تا هم نیازی به ترجمه مقاله تون نباشه و هم هزینه ها تون کاهش پیدا کنه و ریسک سرقت اختراع هم به همین وسیله کاهش پیدا خواهد کرد.
    ویرایش توسط عرفان سلیم زاده : 25th December 2013 در ساعت 11:05 AM

2. 11 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

پیش فرض پاسخ : چگونه افشا ایده در کنفرانس،همایش،جشنواره،سمی نار و نمایشگاه میتونه به شما و ایران کمک کنه؟

از زاویه دیگه بخوام به این موضوع بپردازم یه صحبت واقعه گرایانه در مورد آینده ایران است. ببینید اقتصاد ما یک اقتصاد متکی به نفت هست و همین موضوع همه رو نگران کرده چون نفت یه روزی بلاخره تمام میشه و تمام شدن نفت همانا و نابود شدن اقتصاد ایران هم همان.

مطمئنا دولت تا اون موقع مجبوره که به تولید ناخالص ملی بیشتر اعتماد و تکیه کنه و همین امر یعنی سرازیر شدن سرمایه ها به سمت تجاری سازی محصولات داخلی.من پیش بینی می کنم که در سال های آتی،تجاری سازی اختراعات در ایران بسیار ساده تر بشه.

در این وضعیت اگر شما اختراعی داشته باشید که تا 20 سال آینده تنها شما حق بهره برداری انحصاری از آن رو داشته باشید پس تزریق آن به جامعه نباید ضرر مالی به شما بزنه و این یک سرمایه گزاری بلند مدت خواهد بود. از طرفی شما هم اکنون که جوانید و در حال درس خوندن،توانایی مدیریت یا فروش اختراع خودتون رو ندارید چون اولا برای تجاری سازی نیاز به سرمایه گذار هست و برای جذب سرمایه گذار باید شرکت اعتبار یا تضمین داشته باشد، طرح شما باید کاملا تکمیل شده باشد و نمونه مهندسی و پیوست فنی کامل داشته باشد و باید مدیریت یک تیم از افرادی رو به عهده بگیرید که معمولا سطح سواد و مدرک بالاتری از شما دارند.

یه جمله ای فکر کنم از ارشمیدس نقل شده که میگه:"اگه میخواید یه مملکت رو از پیشرفت و عدالت ساقط کنین بیسواد ها رو مدیر و با سواد ها رو زیر دست کنین." البته یه جمله دیگه هم تو تجارت هست که میگه :" یه مدیر خوب باید بهترین کارگر شرکت خودش باشه!" خیلی زود میشه فهمید که برای افرادی مثل من و شما هنوز زوده که الان این حجم از مسئولیت رو بخوایم قبول کنیم.

اما در آینده که با تجربه تر و بزرگتر شدیم انجام دادن این کار ها راحت تر و با دردسر کمتری میتونه انجام بگیره. برای فروش اختراع هم باید نفوذ داشته باشید. اصلا خود افشا اختراع در کنفرانس و غیره این مزیت رو برای شما میاره یعنی به شما نفوذ میده تا این فرصت رو داشته باشید که از طریق آشنایی با افراد جدید بتونین ایده یا اختراع خودتون رو بفروشید.

البته تا 20 سال برای این کار وقت خواهید داشت بنابراین حتی اگه اختراع شما فروش نکنه می تونید در آینده به تجاری سازی ایده خودتون امیدوار باشید.

ویرایش توسط عرفان سلیم زاده : 25th December 2013 در ساعت 11:06 AM

4. 11 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

پیش فرض پاسخ : چگونه افشا ایده در کنفرانس،همایش،جشنواره،سمی نار و نمایشگاه میتونه به شما و ایران کمک کنه؟

چند وقت پیش به مسئولین سیویلیکا نامه دادم در زمینه فرهنگ سازی این موضوع بهم کمک کنند.

با سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما.
    من یک فعال فرهنگی در حوزه مخترعان هستم و پیشنهادی برای کمک به این قشر دارم اما نیاز به همکاری و کمک معنوی شما نیز دارم.
    طرح من تشویق مخترعان برای افشا طرح های خودشون در کنفرانس های داخلی هست.
    با توجه به اینکه وضعیت حقوقی رسیدگی به مخترعان رو به بهبودی گذاشته،خوبه که با افشا اختراعات ثبت شده و حتی ایده های خود در کنفرانس های داخلی،هم از اعتبار علمی که در رزومه می تواند درج شود استفاده کنیم و هم به همجوشی مخترعان با دانشگاه و صنعت کمک شایان.
    من به شخصه واقعا خوشحال میشم که سایت سیویلیکا هم حامی و هم بانی این سنت نو در ایران باشد.
    کمکی که از شما نیاز دارم تنها اعلام این پیشنهاد به مجریان تمام کنفرانس های پیش رو هست.
    اگر مجریان کنفرانس ها اعلام کنند که از حضور ایده ها و اختراعات جدید حتی اگر هم تجاری سازی نشده باشد استقبال می کنند من به هدف خود تمام و کمال رسیدم.
    حاضر به همکاری های بیشتر با شما هستم.
    با تشکر از زحمات شما.
    ارادتمند شما عرفان سلیم زاده.

جواب سیویلیکا:

با سلام،

ضمن تشکر از ارتباط شما،

لازم به ذکر است که در حال حاضر نیز کنفرانسها معمولا از چنین مقالاتی استقبال می کنند. تفاوت کنفرانس و ژورنال در همین می باشد که ایده های نو حتی اگر اثبات هم نشده باشد، به راحتی در کنفرانسها قابل طرح و ارائه هستند و محدودیت های خاص ژورنالها در آنها مطرح نیست.

مخصوصا یکسری از کنفرانسها دقیقا به همین موضوع می پردازند مانند کنفرانسهایی که عناوین "ایده های نو" را دارند که در زمینه های مختلف از کشاورزی و صنعت و ... برگزار می شوند.

در حوزه کنفرانسهای کارآفرینی و تجاری سازی نیز، چنین ایده هایی قابل ارائه می باشند.

لذا به نظر می رسد محدودیتی با ارائه ایده هایی که حتی تجاری سازی نیز نشده اند در کنفرانسها وجود ندارد. چون کنفرانسها معمولا فقط به صورت مقاله مطالب را می پذیرند، (البته موارد مستثنی هم وجود دارد) باید مطالب به فرمت مقاله تبدیل و ارسال گردند.

جواب قانع کننده و خوبیه دست شون درد نکنه

6. 9 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

کنفرانس های پیش رو که ایده های نو رو قبول می کنند:
    http://www.callforpapers.ir/componen...all&Itemid=490

8. 5 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    برق-الکترونیک
    ارسال تشکر
    1
    سپاس شده 6 در 1 پست
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

سلام آقای سلیم زاده عزیز
    من از ایده شما واقعا استقبال می کنم چون واقعا جسورانس هم قابل تفکر...
    میدونید من یه چندتا سوال در رابطه با مراحل ارائه مقلات در مورد ایده ها داشتم که جوابشون خیلی به فهم بهتر موضوع برای من کمک خواهد کرد!!!
    به فرض مثال من یک ایده ای دارم از یک طرح صنعتی، خوب من چطور باید این ایده رو به صورت مقاله در بیارم، یعنی چطور تشریحش کنم که قابل قبول باشه؟
    چطور باید این اید رو ثبتش کنم؟ یعنی مراحلش به چه صورته؟(طبق گفتتون در رابطه با حقوق مالکیت فکری)
    من نیاز به یه نطقه شروع روشن دارم که طرح ها و ایده هامو به سرانجام برسونم.
    پیشاپیش ممنون از کمکتون...

10. 6 کاربر از پست مفید hosseinbahal سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط hosseinbahal نمایش پست ها
    سلام آقای سلیم زاده عزیز
    من از ایده شما واقعا استقبال می کنم چون واقعا جسورانس هم قابل تفکر...
    میدونید من یه چندتا سوال در رابطه با مراحل ارائه مقلات در مورد ایده ها داشتم که جوابشون خیلی به فهم بهتر موضوع برای من کمک خواهد کرد!!!
    به فرض مثال من یک ایده ای دارم از یک طرح صنعتی، خوب من چطور باید این ایده رو به صورت مقاله در بیارم، یعنی چطور تشریحش کنم که قابل قبول باشه؟
    چطور باید این اید رو ثبتش کنم؟ یعنی مراحلش به چه صورته؟(طبق گفتتون در رابطه با حقوق مالکیت فکری)
    من نیاز به یه نطقه شروع روشن دارم که طرح ها و ایده هامو به سرانجام برسونم.
    پیشاپیش ممنون از کمکتون...
    سلام عزیزم خوش اومدی به این سایت
    این ایده برای کاهش وسواس فکری شما عزیزان محترم هست.انشالله که تصمیمی درست باشه.
    طبق جوابی که مسئولین سیویلیکا دادند کافیه ایده رو طبق فرمت درخواست شده کنفرانس ها ویرایش کنید.
    در صفحه اصلی هر کنفرانس بخشی وجود داره به نام راهنمای نوشتن مقالات. دانلود کنید و مقاله خودتون رو طبق فرمت ویرایش کنید.
    در مورد خود مقاله نویسی هم از این جا چند تا مقاله دانشگاهی رایگان بگیرید تا اصول کلی دستتون بیاد:
    مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی
    ایده رو به دبیر خانه کنفرانس مورد نظر ارسال کنید و اگر تایید کردند به نام شما و دیگر نویسندگان، ثبت و افشا خواهد شد.
    اگر نه که بازم جای نگرانی نیست مسئولین کنفرانس در حفظ اسرار مقالات به اندازه کافی کوشا هستند.
    تنها چالشی که می مونه مواردی هست که باید در مقاله وجود داشته باشه تا به نوشته های شما اعتبار ببخشه.
    مثلا فرمول های ریاضی که البته اگر نمونه تجربی نساخته باشید هیچ ارزش علمی نخواهد داشت.
    در حالت کلی تر باید ایده رو تا حد امکان به بلوک های ساده تر تقسیم و به کمک مفاهیم پایه فیزیک و شیمی و دیگر رشته های علوم پایه توصیفش کنید.
    بهترین کتبی که میتونن به مخترعان کمک کنند کتب دوران دبیرستان فنی حرفه ای و پیش دانشگاهی ریاضی فیزیک و هستش که از اینجا میتونین یه نسخه الکترونیکی از آن را دانلود کنید:
    پایگاه کتاب های درسی ، اداره کل نظارت بر نشر و توزیع مواد آموزشی

12. 4 کاربر از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    عمران-سازه
    ارسال تشکر
    0
    سپاس شده 1 در 1 پست
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

جناب سلیم زاده با درود و سلام
    فرمایشات شما بسیار متین است، اما چند نکته بنظرم رسید که گفتنش بد نیست.

در مورد کنفرانس هایی که برگزار میشود باید گفت که در پایین ترین سطح ممکن است، سایت سیویلکا تقریبا تبدیل به یه بنگاه معاملاتی شده است. بنده بالغ بر 15 مقاله داخلی و خارجی در زمینه عمران دارم. اما هیچ گاه شما را به شرکت در کنفرانس داخلی ترغیب نمیکنم. تنها نکته مثبت کنفرانس این است که با دیگران تبادل کنید ولی مطمئن باشید حتی فرصت تبادل هم پیدا نمیکنید، زیرا بی نظمی بیداد میکند.
    بنده در خصوص طرح ایده و ثبت اختراع جربیات بسیار اندکی دارم، اما طرح ایده هایی که در پی آن زحمات زیادی کشیده شده در چنین کنفرانس هایی اشتباه است
    هیچگاه یک مقاله کنفرانسی در سطح ملی یک کشور با یک مقاله در سطح بین المللی در یک ژورنال علمی دارای if و نمایه isi قابل مقایسه نیست.

14. کاربرانی که از پست مفید sajadbarari سپاس کرده اند.

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    4,930
    قدرت امتیاز دهی
    12295
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط sajadbarari نمایش پست ها
    جناب سلیم زاده با درود و سلام
    فرمایشات شما بسیار متین است، اما چند نکته بنظرم رسید که گفتنش بد نیست.

در مورد کنفرانس هایی که برگزار میشود باید گفت که در پایین ترین سطح ممکن است، سایت سیویلکا تقریبا تبدیل به یه بنگاه معاملاتی شده است. بنده بالغ بر 15 مقاله داخلی و خارجی در زمینه عمران دارم. اما هیچ گاه شما را به شرکت در کنفرانس داخلی ترغیب نمیکنم. تنها نکته مثبت کنفرانس این است که با دیگران تبادل کنید ولی مطمئن باشید حتی فرصت تبادل هم پیدا نمیکنید، زیرا بی نظمی بیداد میکند.
    بنده در خصوص طرح ایده و ثبت اختراع جربیات بسیار اندکی دارم، اما طرح ایده هایی که در پی آن زحمات زیادی کشیده شده در چنین کنفرانس هایی اشتباه است
    هیچگاه یک مقاله کنفرانسی در سطح ملی یک کشور با یک مقاله در سطح بین المللی در یک ژورنال علمی دارای if و نمایه isi قابل مقایسه نیست.
    سلام مرسی از تذکر بحایی که کردید منم قبول دارم که سطح کنفرانس های داخلی پایین هست.
    از طرفی هم تا اسم یه دکتر یا فرد مشهور پای مقاله نباشه قبولش نمیکنن.(سبک جدید بالا بردن اعتبار کنفرانس در ایران)
    یعنی مخترع باید دربدر دنبال یه استاد گرانقدر بگرده و کلی ازش خواهش و تمنا بکنه تا بزاره نامش رو پای مقاله این مخترع حقیر بزنه.
    بهترین راهی که به ذهنم رسید اینه که کنفرانس های مخصوصی با حمایت سیویلیکا برگزار بشه تا این ایده ها داخلش افشا بشن.
    البته این ایده برای مخترعان معمولی مناسبه نه دانشجویان و اساتید و غیره...

16. کاربرانی که از پست مفید عرفان سلیم زاده سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    سرامیک .علم وصنعت
    ارسال تشکر
    3
    دریافت تشکر: 3
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

ایده و طرح در گردهمایی و کنفرانسهای داخلی
    چند نکته بسیار مهم وجود داره
    کنفرانسها و گردهماییها و سرپرستاش رسمی و به نهاد مستحکمی مثل رهبری عزیز و یا ریاست جمهوری وازین
    قبیل باشن و
    1 فورا و رسمی ایرادات همه طرحها تا جای ممکن رفع و(تاکید میکنم) فورا همونجا
    ثبت بشن و گواهینامه ثبت موقت حد اقل بنام شخص صادر بشه
    2 در سایتی رسمی زیر مجموعه وزارت علوم موضوع ونام ایده پرداز ثبت وارایه بشه
    3 گروهی رسمی و دلسوز بویژه از دانشجویان دکتری و افراد فرد ایده پرداز و
    هدایت به مسیر درست عملی کردن و تجاری کردن طرح راهنمایی و تا انتها از تمام ظرفیت توان دولتی و وزارتی
    و سازمانی استفاده و پس از عملی شدن طرح و سود دهی x مقدار انرا بطور رسمی وحلال طبق قرار داد
    قبلی ببرند
    بدینگونه با نشان دادن حسن انجام کار و چند نمونه و نبودن شاکی مشخص میتوان
    با خیال راحت ایده رو در کنفرانسهای داخل مطرح و شاهد قرار گرفتن در مسیر
    انجام و عملیاتی شدنش بود
    و از سرقت و دلال بازی و بنگاه شدن کنفرانس جلوگیری کرد

وقتی روند کلی و جایگاهی دایم برای ایده پردازی و اجرای ان در داخل
    کشور باشد که فکر میکنم یکی از زیر مجموعه های پارک های فناوری
    و یکی از وظایفش چنین است دیگر کسی به خارج و خارجی مقاله ای نمیفرستد

ولی بدانیم رسیدن به این جایگاه و موقعیت داشتن چنین فضایی فداکاری و همکاری
    جهادی خود نخبگان و بستن راه سرقت ایده و در اصل سود حاصل از ان است
    چراکه
    دست های پنهان و جاسوسان خارجی یکی از کارهایشان خرج کردن دلار و پوند
    و جلوگیری از درست و روان و روتین کارکردن همین تشکیلات است تا

بله تا نخبه وایده پرداز زود به سود ایده و حتی تشویق زحمت خویش نرسد
    و ان جایگاه به دلالی و محل سرقت طرح و ایده نخبگان و کان دلسردی انها بدل شود

با تشکر داود یاقوت دلسوزی که 25 سالستچند طرح مهم را در سر میپروراند

18. کاربرانی که از پست مفید صلح آور سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)