دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: نوروز از دیروز تا امروز

روابط عمومی کل سایت
    اکانت شخصی
    حسنعلی ابراهیمی سعید
    ارسال تشکر
    6,985
    دریافت تشکر: 13,883
    قدرت امتیاز دهی
    11416
    Array

پیش فرض نوروز از دیروز تا امروز

دوستان عزیز سلام

درآغاز سال 92 هستیم و چند روزی بیشتر از سال جدید نمیگذره از همان روزگاران کهن ایرانیان قبل از سال نو با برگزاری مراسماتی به استقبال سال جدید میرفتن و عید نوروز هم با رسوم خاص خودش برگزار میشد .
    اگر دقت کنیم به خوبی در می یابیم که از آن صفا و صمیمیت و شور و هیجان گذشته خبری نیست در واقع با تغییر نسلها اعتقادات و بسیاری از آداب و رسوم ما هم عوض میشود
    زیرا بخشی از آداب و رسوم جای خود را به تجملات داده است و از طرف دیگر نسل حاضر با بسیاری از آداب و رسوم خاص عید نوروز به دلیل انجام نشدن آن طی سالیان گذشته آشنایی چندانی ندارد.

ازآنجایی که در ایام نوروز به سر می بریم بهتر دیدیم که بحث این هفته در مورد نوروز و مراسم نوروز باشد .

به نظر شما ...

آیا تغییر رسم و رسوم با تغییر نسلها امری طبیعی است؟

آیا تن دادن به رسم و رسومات غلط صحیح است؟

نحوه جایگزینی رسوم غلط چگونه باید باشد ؟

نحوه تشخیص رسوم غلط که با فرهنگ ایرانی اسلامی تضاد دارد چگونه است؟

ممنون میشیم ما را در ادامه این بحث همراهی کنید .

با سلام و عرض خیر مقدم به حضور سبزتان در این انجمن
    از شما کاربر عزیز تقاضا داریم لطفا و حتما جهت آشنایی با فضای این انجمن مطالب لینک های زیر رو مطالعه فرمایید
    و چنانچه سوال یا درخواستی دارید قبول زحمت فرموده و از طریق پیام خصوصی با روابط عمومیدر میان بگذارید

دوست جدید
    ارسال تشکر
    24
    دریافت تشکر: 329
    قدرت امتیاز دهی
    75
    Array

پیش فرض پاسخ : نوروز از دیروز تا امروز

البته که چنین است چون که هر نسلی نیاز دارد که بگونه ای متفاوت به پیشواز نوروز برود چون خلق هر نسل با نسل پیشین و پسینش متفاوت است و در نتیجه بازخوردشان نسبت به رسوم متفاوت,مختلف خواهد بود.

خیر-زیرا انسان نباید به کاری که آن را دوست ندارد به زور تن بدهد و اگر بفهمد که آن آیین به درد او نمیخورد بهتر است آن را با آیین دیگری که مناسب خلق و خوی اوست جایگزین کند.
    هر کسی سلیقه هم نسلان خود را میداند و میتواند با توجه به اصل آیین و تاریخچه ی آن نسبت به تغییر آن اقدام کند مثلا اگر در رسمی ذکر شده باشد که برای شادی روی هم شن بپاشند جوانان میتوانند برای بهبود این آیین به روی هم آب بپاشند.
    به نظر من هر انسانی میتواند رسوماتی که وجود دارد را ابتدا با خلق و خوی خود و سپس با دستورات اسلام بررسی کند و مقایسه کند که ببیند سازگار است یا نه که برای مقایسه رسومات با خلق و خوی خودمان باید از نظر خودمان و برای مقایسه اش با دستورات اسلام از یک مرجع تقلید پرسید(از آن جهت که او کاملا به دستورات دین آشنا است اما هر شخصی نمیتواند این بینش و آگاهی را داشته باشد)

از پاسخ من معلمان آشفتند/از حنجره شان هرچه در آمد گفتند/اما به خدا هنوز هم معتقدم/از جاذبه تو سیب ها می افتند پوریا دیارکجوری

3. 12 کاربر از پست مفید farshadghasemi سپاس کرده اند .

یار همراه
    ارسال تشکر
    17,332
    دریافت تشکر: 8,680
    قدرت امتیاز دهی
    15646
    Array

با سلام

من فکر می کردم تنها این مشکل در کوچه و محله ما باشه ولی با این توصیفاتی که شما ارائه دادین فکر کنم مشکل در سطح جامعه باشه

از نگاه خودم میشه گفت که اومدن تکنولوژی و رشد سریع رایانه ها باعث این اتفاق شده . من خودم روز اول عید داشتم با لپ تاپم وب گردی می کردم و جالبه که هیچ کس نیومده پیش ما و ما هم هنوز نرفتیم پیش کسی

خود من هم این چند وقته درگیر بازی کرایسیس 3 هستم .

حال بگذریم ، به نظرم با توجه به مسایلی که طرح کردین تغییر نسل ممکنه باعث پدید اومدن این مسئله شده البته یه 7-8 سالی شده که این طوری شده .

مثلا الان دیگه از اون شوق چهارشنبه سوری خبری نیست و الان هم کسی جلوی دم در خونش رو ندیدم که اتش روشن کنه و از روش بپره ولی تا اون جایی که امکان داره برخی جوانان تا تونستند برخی از صحنه های جنگ های نامنظم و منظم رو در خیابانها شبیه سازی کردند تا ببیند کدوم طرف استراتژیش بهتره

5. 12 کاربر از پست مفید Joseph Goebbels سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک - طراحی جامدات
    ارسال تشکر
    3,247
    دریافت تشکر: 14,584
    قدرت امتیاز دهی
    29855
    Array

اینکه همگی اسیر زمان شدیم و تو این دنیای پر سرعت کنونی مسلماً کمتر توجهی به رسومات ( گاهاً زمانبر ) گذشته داشته و گاه رسوم جدید و ساده تری رو جایگزین اون می کنیم نمیشه تردید داشت

بهتره که همون رسومات گذشته اجرا بشه ولی بعضی وقتها باید بین بد ( رسومات جدیدتر و خلاصه تر ) و بدتر ( فراموشی کامل رسومات ) گزینه بد روانتخاب کرد

اون نسلی که رسومات کهن رو سینه به سینه منتقل کردند اکثراً دیگه تو این دنیا نیستند ولی یادگاریها شون هست و باید با پرداختن به این آثار ( چه مکتوب و چه سینه به سینه ) اونها رو زنده نگاه داشت. به عنوان مثال توی این سایت با تالار ایرانشناسی خوبی که داره من دو تا مطلب رو هر چی گشتم ندیدم
    درباره تقویم دیلمی (مخصوص استان گیلان)

فرا رسیدن سال 1524 تبری باستانی مبارک باد

حال این که قدمت این دو تقویم هریک حتی بیشتر از تقویم قمری است
    و این در حالیه که مسلماً از این نوع فرهنگ کهن تو ایران کم نداریم

یکی از دوستان یه پست جالب گذاشته بود که :

برای در امان ماندن از حوادث «چهارشنبه سوری»، میدان را خالی نکنید!
    ویرایش توسط م.محسن : 26th March 2013 در ساعت 11:34 PM
    آشوبم آرامشم تویی
    به هر ترانه ای سر می کشم تویی
    بیا که بی تو من غم دو صد خزانم

7. 11 کاربر از پست مفید م.محسن سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    10
    دریافت تشکر: 73
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    شیا's: جدید63

درسته این مشسکل مال همه

9. کاربرانی که از پست مفید شیا سپاس کرده اند.

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    7,101
    دریافت تشکر: 5,335
    قدرت امتیاز دهی
    24320
    Array
    parnian 80's: جدید85

آیا تغییر رسم و رسوم با تغییر نسلها امری طبیعی است؟کاملا،اگر این چنین نبود ما اکنون با اجداد خود تفاوت زیادی نداشتیم.
    آیا تن دادن به رسم و رسومات غلط صحیح است؟اصلا، ما باید آداب و رسوم خوب نسل های گذشته را حفظ کنیم.اگر ما بخواهیم رسومات بد آن ها را هم داشته باشیم.پیشرفتی در جامعه دیده نمی شود.زیرا پیشرفت جامعه حاصل از پیشرفت نسل ها و پیشرفت نسل ها یعنی نسل بعدی به مراتب دارای عیوب کمتر و برتری هایی نسبت به نسل قبلی باشد...
    جایگزینی رسوم غلط چگونه است؟جایگزینی رسوم بستگی به سلیقه ی نسل جدید دارد.
    نحوه تشخیص رسوم غلط که با فرهنگ ایرانی اسلامی تضاد دارد چگونه است؟می توان آن رسوم را با معیار های مختلف نظیر حقوق بشر،دستورات اسلام و دات و خلق و خوی خود سنجید.
    ویرایش توسط parnian 80 : 20th May 2013 در ساعت 07:19 PM
    سادگی یعنی فکر کنی کسانی که دورت میزنند،به دورت میگردند....
    حماقت یعنی صداقت داشتن با کسی که سیاست دارد....

11. کاربرانی که از پست مفید parnian 80 سپاس کرده اند.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)