دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: آیا اصول تغذیه شما هم نادرسته؟؟؟؟

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    دریافت تشکر: 18,520
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array
    yas-90's: خواهش

Red face پیش به سوی اصول تغذیه سالم...

سلام دوستان
    وقت همگی بخیر
    امیدوارم همیشه سلامت باشید

تو این تاپیک قراره با هم یکم فکر کنیم و در نتیجه بتونیم نوع عملکردمون رو برای تعیین سلامت خودمون و حتی اطرافیانمون تغییر بدیم(البته در صورت نیاز)...تصمیم دارم یکم از توصیه هایی که بدون شک همه ما از اونا آگاهیم، رو با هم اینجا مرور کنیم و کم کم سبک غذاییمونو به سمت اصول تغذیه سالم سوق بدیم نظر شما چیه؟؟؟.....تو بخش تغذیه خوب مشخصه که قراره روی برنامه غذایی روزانه مون تمرکز کنیم.... اما قبلش میخوام یه سری مطلب بگم که شاید خیلی از شما شنیده باشید ولی فکر نمیکنم تکرار یه سری مطالب خالی از لطف باشه

اول اینکه میدونید ما شدیم نفر اول جهان تو سرطان معده؟؟؟؟؟ البته در این ورد از میوه هامون هم ایراد گرفتن ..........اینکه میوه های ما خودشون میتونن عاملی برای ایجاد سرطان باشن به خاطر اینکه در کوددهی و سمپاشی میوه ها استاندارد های لازم رعایت نمیشه..... خوب حالا از چراش بگذریم

میدونید سرطان گوارش بیشتر در نواحی شمالی کشوره؟؟؟ میدونید اردبیل رتبه اول سرطان معده کشور رو داره؟؟؟ میدونید اولین سرطان لوله گوارش اول معده و بعد کولونِ؟؟؟؟...حالا از آمار هم بگذریم همینقدر هم کافیه و هم خودتون بهتر میدونید

خوب حالا مقصر کیه؟؟؟ منم؟؟؟ شمایی؟؟؟ مسئولین هستن؟؟؟؟؟؟؟؟ پدر مادرهان؟؟؟؟؟رسانه ست؟؟؟؟ مبلغین بهداشت و پرسنل بهداشتی و کارشناسان تغذیه ن؟؟؟؟ واقعا مقصر کیه؟؟؟.....نمیدونم شما چه گزینه ای انتخاب میکنی اما من که مقصر مشکلات تغذیه ای خودم رو، خودم میدونم ...حداقل منی که چند واحد تغذیه گذروندم و تا حدودی با اصول تغذیه افراد(حالا هر دو جنس و یا هر سنی و یا هر قشری)تا حدودی آگاهم و الان هم جزء وظایفم اینه که اصول تغذیه ای درست برای مادر و نوزاد رو آموزش بدم، میدونم مقصر اصلی مشکل تغذیه ای من، خودم هستم .......شما رو نمیدونم

خوب حالا فکر میکنید علت چیه؟؟؟ مصرف بی رویه شیرینی جات و مواد سرخ کردنی و کنسروها و غذاهای آماده و حتی مواد غذایی آماده که دارای افزودنی هستن؟؟؟.....مواد با کیفیت پایین؟؟؟ مصرف فست فودها؟؟؟ ..................آره؟؟؟ همینا علتشه؟؟؟؟ خوب اگه آره که منم میگم آره اینا هم هست، یعنی کلا باید بگیم استایل غذایی ما مشکل داره نه؟؟؟

خوب حالا فکر میکنید چه باید کرد؟؟؟؟

یعنی اصلا سرخ کردنی نخوریم؟؟؟

اصلا از سس و مواد پر چرب استفاده نکنیم؟؟؟

یعنی من ساندویچ و پیتزا و کلا مواد فست فودی نخورم؟؟؟ خدایا عقده ای میشم که....

یعنی اصلا چیپس و پفک و ... لب نزنم؟؟؟؟ اوه اوه این یکی رو نمیشه.....

یعنی همش باید هر جا میرم مثل این آدمای زیادی پاستوریزه، همش میوه و اینا دستم باشه؟؟؟ ....خوب باشه قبول ، اما منی که پیش خونوادم نیستم همش هم وقت آشپزی ندارم چه کنم؟؟؟؟ منی که مادرم نیست تا برام غذا آماده کنه چه کنم؟؟؟

منی که میرم سر کار یا دانشگاه وقتی هم که میام خسته م و حال ندارم یه چیزی آماده کنم، بخورم چه کنم؟؟؟

منی که پول آن چنان ندارم مواد غذایی درست و حسابی بخرم چه کنم؟؟؟ بابا نمیتونم حتما تو سبد غذاییم ماهی و گوشت قرمز و کلا مواد پروتئینی این چنینی یا یه سری مواد مفید گرون قیمت داشته باشم اینجوری که آخر ماه باید برم گدایی.....

منی که از هر غذایی خوشم نمیاد چه کنم؟؟؟

نکته : سخنان بیان شده از زبان بنده نمیباشد کلی گفتم

خوب نظر شما چیه؟؟؟

یعنی فکر میکنید نمیشه عادت غذاییمونو تغییر داد؟؟؟ نمیشه یه سری موارد کوچیک اما پر اهمیت رو رعایت کرد؟؟؟

یعنی نمیشه خوردنی هایی مثل پفک و چیپس و خلال سیب زمینی و یه سری مواد اینجوری رو به جای هر روز، یه روز درمیون و کم کم یه یک بار در هفته و یا در آخر هم محدودش کرد به یه سری مواقع خاص مثل یه جمع دوستانه یا فامیلی؟؟؟

یعنی نمیشه برای افزایش سلامت هم که شده کمتر مواد فست فودی بخوریم؟؟؟

یعنی نمیشه نوشیدنی های گازدار رو کمتر مصرف کنیم؟؟؟

یعنی نمیشه صبحا قبل از بیرون رفتن از خونه حتما صبحونه خورد حتی اگه خیلی مفصل هم نباشه؟؟؟؟ یعنی نمیشه اگه نمیتونیم صبح صبحونه آماده کنیم از شب قبل یه ساندویچ خونگی برا صبحونه آماده کنیم و صبح همراه خودمون ببریم تو راه بخوریم؟؟؟ واقعا نمیشه؟؟؟؟

یعنی نمیشه هر روز چند بار میوه بخوریم؟؟؟؟

یعنی نمیشه برای وعده عصرمون یکمی نون و پنیر و سبزی رو ساندویچی کنیم و بخوریم؟؟؟؟

نمیشه به جای هر وعده کیک و بیسکوییت نخوریم؟؟؟

نمیشه همش آب میوه های ناخالص نخوریم؟؟؟؟ نمیشه خودمون تو خونه آب میوه بگیریم؟؟؟

نمیشه با هر وعده غذایی سبزی بخوریم؟؟؟؟

نمیشه موقع استفاده از یه سری مواد اصول بهداشتی رو رعایت کنیم تا مواد غذاییمون سالم تر بمونن؟؟؟ مثلا گوشت رو چند روز تو یخچال نگه نداریم و در صورتی که استفاده نمیکنیم بذاریم تو فریزر.....یا مثلا وقتی سر قوطی رب گوجه رو که باز میکنیم بعد اونو تو شیشه بریزیم؟؟؟ یه حداقل از رب گوجه هایی استفاده کنیم که تو شیشه هستن و ....(و مثالایی مثل این)

نمیشه وقتی غذا میخوریم تو هر وعده اینقدر پرخوری نکنیم که حس کنیم داریم میترکیم؟؟؟؟ نمیشه سبک غذا بخوریم و در عوض تعداد وعده ها رو زیاد کنیم؟؟؟؟ نمیشه بعد از غذا بلافاصله دراز نکشیم یا حداقل اگه دراز کشیدیم حالت نیمه نشسته داشته باشیم تا فشار به دریچه مری نیاد؟؟؟

نمیشه حتما از مواد فیبری مثل میوه و سبزی و ... استفاده کرد ؟؟؟؟(میدونید که این مواد برای کاهش خطر ابتلا به سرطان خیلی کمک کننده هستن)

نمیشه.....؟؟؟؟

واقعا نمیشه؟؟؟؟...بازم نمیشه؟؟؟

شما تصمیم ندارید کمی روند تغذیه مفید در پیش بگیرید؟؟(البته منظورم افرادین که خودشون میدونن روند تغذیه شون اشتباهه)

نمیخواید عادت های خوب غذایی داشته باشید؟؟؟(بویژه اون افرای که کلا بد غذا هستن و همش در حال ایراد گرفتن هستن و خیلی از مواد غذایی با مزاجشون سازگار نیست)

ببخشید اگه سرتونو درد آوردم....
    ویرایش توسط yas-90 : 26th December 2012 در ساعت 07:44 PM
    طلب كردم ز دانائي يكي پند .......مرا فرمود: با نادان نپيوند

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array

پیش فرض پاسخ : آیا اصول تغذیه شما هم نادرسته؟؟؟؟

خوب اینم از سری اول مرور توصیه ها....

حالا کم کم شروع میکنیم به حرکت به سمت عادات غذایی صحیح....دوستان ما قرار نیست همه موارد رو در حد عالی رعایت کنیم یا همه رو یکجا و در یک روز به کار ببندیم اما میتونیم کم کم خودمون رو به سمتشون سوق بدیم...نمیتونیم؟؟؟

اول روی روش خوردنمون تمرکز میکنیم:

1) میدونید نباید در خوردن غذا زیاده روی کرد؟؟؟ ..... روش صحیح خوردن مواد غذایی کم اما در وعده های بیشتر....مثلا سه وعده اصلی و سه میان وعده به این ترتیب .... صبحانه-میان وعده اول- ناهار- میان وعده دوم- شام- میان وعده سوم

2) میدونید باید سعی کنید آروم غذا بخورید نه با عجله؟؟
    : درسته گاهی به خاطر کمبود وقت مجبور میشیم اما همیشه که عجله نداریم یا همیشه که وقتمون کم نیست....حداقل گاهی میشه زودتر به یه سری کارها رسید و وقت کافی برای غذا خوردن گذاشت

نکته : یادتون باشه برای انجام هر کاری حالا اعم از درس خوندن یا کار کردن و یا حتی فعالیت فکری باید بدن سالم و انرژی کافی داشته باشید پس فکر کنم تغذیه اونقدر ارزش داره که کمی بیشتر براش وقت بذاریم...اینطور نیست؟؟؟

3)میدونید نباید لقمه ها رو قورت داد و باید خوب جوید؟؟
    : خیلی از افراد عادت دارن که لقمه هاشون رو کم بجون و درسته قورتش بدن.... تازه بعضیشون همیشه لقمه تو گلوشون گیر میکنه و از یه طرف دیگه خود درست نجویدن غذا میتونه باعث نفخ هم بشه

خوب فواید موارد 2 و 3 چیه؟؟؟ یادمون باشه هضم غذا شامل مرحله مکانیکی(همون جویدن)، شیمیایی(همون هضم در معده)، مرحله جذب(جذب در روده البته گاهی به میزان کم بعضی مواد در معده هم جذب میشن ولی کار روده جذب مواد غذاییه)

خوب عجله کردن برای خوردن غذا یعنی اینکه فرد الان در یک استرس قرار داره برای زودتر تموم کردن غذا ....خوب مسلما این استرس میتونه روی عملکرد گوارش اثر نامطلوب بذاره.....میدونید که خود استرس به تنهایی میتونه عامل شروع درد و علائم بیماری هم باشه پس مطمئنا میتونه باعث اختلال عملکرد یک عضو هم بشه

از یه طرف دیگه با عجله غذا خوردن و خوب نجویدن غذا به خودی خود باعث میشه مرحله اول هضم غذا یعنی مرحله مکانیکی به خوبی انجام نشه چون لقمه های غذایی که بلع میشن زرگ هستن و این میتونه برای هضم فشار زیادی رو به معده وارد کنه

حالا یه فایده دیگه رعایت موارد 2 و 3....فایده روانیه....اینکه هم آرام غذا خوردن خودش یه آرامش خاص به فرد میبخشه و هم باعث میشه فرد از غذا خوردن لذت ببره....واقعا با لذت غذا خوردن آدمو به وجد میاره....تازه اشتهای اطرافیان رو هم بیشتر میکنه... غذا به خودتون هم خیلی میچسبه

تازه اگه تند تند غذا بخورید پس مغز بیچاره کی وقت میکنه پیام سیری دریافت کنه..اینجوری شما هم هی میخوری و هی میخوری تازه قبل از اینکه پیام سیری به مغز برسه(که حدودا 15 تا 20 دقیقه طول میکشه) حس ترکیدن بهت دست میده میدونی چرا؟؟ چون عرض 5 دقیقه یه عالم غذا خوردی و معده هنگ کرده

4)میدونید با شکم پر نباید دراز کشید؟؟؟ یا اگر میخواید دراز بکشید باید حداقل زاویه تون با سطح زمین 15 تا 30 درجه باشه

خوب چرا؟؟؟ چون در صورت دراز کشیدن فشار مواد غذایی به معده زیاد میشه و میتونه باعث برگشت مواد غذایی از معده به مری بشه و باعث سوزش سر دل بشه البته به مرور دریچه معده به مری(کاردیا) شل میشه و این سوزش سر دل همیشه ادامه پیدا میکنه

5) میدونید با شکم پر نباید فعالیتهایی مثل ورزش کردن رو انجام داد؟؟ چرا؟ چون باعث ناراحتی معده و تهوع و درد شکمی یا کرامپ های شکمی میشه

میدونم همه اینها رو میدونید اما واقعا چقدر به چیزهایی که میدونیم اونقدر ایمان داریم که میتونیم بهشون عمل کنیم

خداییش دلم واسه معده میسوزه خیلی مظلومه

راستی دوستان اگه گاهی این بین سخنی به مزاح گفته میشه خدایی نکرده قصد توهین ندارم ........

خوب فکر کنم فعلا بسه.........ادامه ش واسه فردا یا پس فردا....

راستی شما با تاپیک مشاوره تغذیه موافقید؟؟؟

ویرایش توسط yas-90 : 26th December 2012 در ساعت 08:07 PM

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    دریافت تشکر: 12,140
    قدرت امتیاز دهی
    32623
    Array
    mamadshumakher's: جدید136

من اولین نفرم.هر چند خیلی از موارد رو رعایت میکنم اما وزنم به این راحتی ها بالا نمیره.(باید بره)

این تاپیک خیلی خوبه.
    من تو یه کتاب خوندم مغز بیچاره باید نصف قدرتشو بزاره واسه معده.چون جناب معده هی پشت هم دستور میده.این کارو بکن اون کارو بکن.واسه همین یکی هنگام غذا خوردن باید ارامش داشت یکی بعد از غذا زود نریم سر درس و تفکر.اینجوری معده نمیتونه خوب کارشو انجام بده.

باید به فکر سلامتیمون باشیم.اما من دیدم متاسفانه بعضیا اینقدر به دقدقه های فکریشون بها میدن که قدرت غذا خوردن رو از خودشون میگیرن.
    مثلا فردی که اولین مصاحبه کاریشو داره از شدت استرس صبحانه نمیخوره

من که کارشناس نیستم اما اینو فهمیدم که صبحانه رو هر چه زودتر بخورم بهترم.من اکثر صبح ها ساعت 6 تا 6:30 صبحانه میخورم.واقعا لذت بخشه.با نون داغ.

و یه نکته دیگه که رمزیه.صاحب تاپیک خودش متوجه میشه.اینکه بریونی هم برای معده خطرناک اعلام شده

- - - به روز رسانی شده - - -

من اولین نفرم.هر چند خیلی از موارد رو رعایت میکنم اما وزنم به این راحتی ها بالا نمیره.(باید بره)

این تاپیک خیلی خوبه.
    من تو یه کتاب خوندم مغز بیچاره باید نصف قدرتشو بزاره واسه معده.چون جناب معده هی پشت هم دستور میده.این کارو بکن اون کارو بکن.واسه همین یکی هنگام غذا خوردن باید ارامش داشت یکی بعد از غذا زود نریم سر درس و تفکر.اینجوری معده نمیتونه خوب کارشو انجام بده.

باید به فکر سلامتیمون باشیم.اما من دیدم متاسفانه بعضیا اینقدر به دقدقه های فکریشون بها میدن که قدرت غذا خوردن رو از خودشون میگیرن.
    مثلا فردی که اولین مصاحبه کاریشو داره از شدت استرس صبحانه نمیخوره

من که کارشناس نیستم اما اینو فهمیدم که صبحانه رو هر چه زودتر بخورم بهترم.من اکثر صبح ها ساعت 6 تا 6:30 صبحانه میخورم.واقعا لذت بخشه.با نون داغ.

و یه نکته دیگه که رمزیه.صاحب تاپیک خودش متوجه میشه.اینکه بریونی هم برای معده خطرناک اعلام شده

4. 9 کاربر از پست مفید mamadshumakher سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    سلولي ملكولي
    ارسال تشکر
    1,048
    دریافت تشکر: 492
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array
    bidmeshk's: جدید29

سلام ممنون از پست مفیدتون
    من به جز اینکه گاهی با شکم پر می خوابم مابقی رو رعایت میکنم
    ویرایش توسط bidmeshk : 27th December 2012 در ساعت 02:50 AM
    خدا يا قلبم را آسماني كن تا همه از آبيش لذت ببرند

6. 4 کاربر از پست مفید bidmeshk سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    شیمی کاربردی
    ارسال تشکر
    138
    دریافت تشکر: 305
    قدرت امتیاز دهی
    26
    Array
    ayda04's: جدید46

بسیار عالی بود عزیزم.... من خودم خیلی این چیزارو رعایت میکنمواقعن دارم رو خودم کار میکنم ک فست فود نرم یا پفک و .... نخورم ....همه بهم میگن تو اخرش اول از همه میمیری
    آنه شرلی هم نشدم که یکی بهم بگه
    آنه!!!
    تکرار غریبانه ی روزهایت چگونه گذشت؟؟؟

8. 4 کاربر از پست مفید ayda04 سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی عمران
    رشته تحصیلی
    نفت و پلیمر
    ارسال تشکر
    7,685
    دریافت تشکر: 3,187
    قدرت امتیاز دهی
    12780
    Array
    AaZaAdeh's: جدید117

اوه اوه... تو خوابگاها که اکثرا اصول تغذیه ای بچه ها خوب نیست....یعنی بیشتر داغونه ه ه ه... ولی توی خونه خیلی راحتر میشه رعایتشون کرد...
    سه چیز را با احتیاط بردار: قدم، قلم ، قسم!
    از سه چیز کمک بگیر: عقل ، همت، صبر!
    اما سه چیز را هیچ گاه فراموش نکن: خدا، مرگ و دوست!

10. 4 کاربر از پست مفید AaZaAdeh سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    C@/\/\P\/T(-R
    ارسال تشکر
    8,061
    دریافت تشکر: 4,739
    قدرت امتیاز دهی
    7121
    Array
    Outta_Breathe1020's: جدید59

اگه طبق اصول تغذیه ای که مامانم بسیار دقیق رعایت میکنه، عمل کنم فکر نمیکنم واقعا مشکلی داشته باشه.
    البته ما طبق برنامه ماهی یک بار غذای فست فودی یا در کل غذای بیرون می خوریم. دو هفته یا هفته ای یکبار هم 4 نفری 3تا چیز تو مایه های پفک، چیپس و..! (اینم به زور من و داداشم )
    اما خب این برنامه خونه است. من خودم بیشتر از یک بار در ماه غذای بیرون میخورم.
    همه موارد رو که نه، اما خیلیاشو رعایت میکنم.
    مثلا موردی که خیلی وقتا نمیتونم رعایت کنم. ورزش بعد غذا هست گاهی دیگه واقعا هماهنگ نمیشه و مجبور میشم در حدی که نمیرم از گشنگی بخورم و بعد برم برای کلاس یا حالا هر جایی که هست.

دوست عزیز، ممنون از تاپیک خوبتون
    و مجازات تخفیف یافته ات این بار حبس ابد در این دنیاست...!!!

Nearly 1 billion people go to bed hungry every night and every year 2 million children die from malnutrition

شاید صدای مرگ بود که میگفت: تو هم اگر قاتل نباشی، سارق حیات این ها بوده ای...

12. 4 کاربر از پست مفید Outta_Breathe1020 سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    علوم تربیتی
    ارسال تشکر
    128
    دریافت تشکر: 140
    قدرت امتیاز دهی
    21
    Array

ممنون از تاپیک خوبت.من همیشه بعد ناهاراحساس سنگینی میکنم و بشدت خوابم میگیره چیکااااار کنم؟؟؟؟
    اینم بگم که من لاغر اندامم و چندبار رژیم درمانی رفتم ولی نتونستم اجرا کنم.........

14. 3 کاربر از پست مفید asmateacher سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط asmateacher نمایش پست ها
    ممنون از تاپیک خوبت.من همیشه بعد ناهاراحساس سنگینی میکنم و بشدت خوابم میگیره چیکااااار کنم؟؟؟؟
    اینم بگم که من لاغر اندامم و چندبار رژیم درمانی رفتم ولی نتونستم اجرا کنم.........

سلام
    وقت بخیر

احساس خواب آلودگی بعد از غذا خوردن یه مسئله طبیعیه که همه باهاش مواجه هستن.

اول علت ها :
    1) بعد از خوردن غذا طی یه مکانیسم کاملا طبیعی جریان خون به سمت لوله گوارش زیاد میشه و این باعث کاهش خونرسانی به مغز میشه که در نتیجه میزان اکسیژن دریافتی مغز کاهش پیدا میکنه که خوب به تبعش حس خواب آلودگی ایجاد میشه.

یه نکته اینکه غذا های مختلف به میزان متفاوتی در معده باقی میمونن که کربوهیدرات با کمترین زمان و غذاهای چرب با بیشترین زمان در معده میمونن و پروتئین در بین این دو قرار داره .پس نتیجه میشه اگه غذای پرچرب و سنگین مصرف کنید مدت زیادتری غذا تو معده میمونه و باعث طولانی شدن حس خواب آلودگی میشه

2) خوردن کربوهیدرات باعث میشه بعد از جذب درون خون ، انسولین ترشح شه که باعث دسترسی مغز به تریپتوفان(یک آمینو اسید) میشه و تریپتوفان در مغز به سرتونین تبدیل میشه که خود سرتونین باعث خواب آلودگی میشه.

حالا هم میریم سراغ راهکار:
    با توجه به علت خیلی سخت نیست: یکی اینکه وعده های غذایی پر چرب و یا سنگین نداشته باشیم.

غذاهایی که قند خون رو خیلی بالا میبرن رو در یک وعده زیاد مصرف نکنیم...بالاخره میان وعده رو برا همین مواقع گذاشتن ....اینجوری تعادل قند خون در طول زمان برقرار میشه و حس خواب آلودگی کمتر میشه

کمی هم پیاده روی میتونه کمک کننده باشه یا کلا چیزی که کمی آدمو سرگرم کنه

در آخر هم میشه خوابید......واقعا هم که خواب بعد از غذا میچسبه........اما اگه معده خیلی پر باشه بهتره بلافاصله نخوابیم یا حداقل حالت نیمه نشسته رو رعایت کنیم هم فشار معده کمتر میشه هم موقع خواب راحت تر نفس میکشیم در نتیجه خواب راحت تری هم خواهیم داشت

************************************************** ********************************************
    درمورد رژیم هم باید بگم که هر کس با هر وزن و هر فعالیتی برا خودش میزان انرژی مورد نیاز خاصی داره ....کسی که میخواد وزنش رو کم کنه باید رژیم غذاییشو طوری تنظیم کنه که یه میزانی کمتر از انرژی مورد نیازش مصرف کنه تا به مرور کاهش وزن داشته باشه و هر کسی هم که میخواد افزایش وزن داشته باشه باید کمی بیشتر از میزان انرژی مورد نیاز روزانه ش مصرف کنه تا بتونه به مرور افزایش وزن داشته باشه

البته اینم بگم خیلی افراد اگه لاغر میمونن به خاطر اینه که با غذا خوردن انرژی مورد نیاز روزانه شون رو تامین نمیکنن و برا همینه که نمیتونن به وزن ایده آل برسن

فرمول ساده برای وزن ایده آل : وزن ایده آل = مجذور قد* 23( میشه اعدادی بین 19 تا 25 انتخاب کرد که من مابین این دو تا، یعنی 23 رو نوشتم)
    ویرایش توسط yas-90 : 2nd September 2014 در ساعت 02:19 PM

16. 8 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مامایی
    ارسال تشکر
    36,060
    قدرت امتیاز دهی
    28276
    Array

خوب سلام مجدد دوستان
    وقتتون بخیر و خوشی

بریم برای ادامه ...........

راستی یادم رفت اینم اضافه کنم که افراد چاق انرژی اضافه بر نیاز مصرف میکنن و اگه فقط در حد انرژی مورد نیاز بدن مصرف کنن به وزن ایده آل میرسن

یه چیز دیگه مسواک یادتون نره حتی اگه نمیتونید مسواک بزنید دهانشویه با آب رو که میشه انجام داد

خوب دیگه میریم سراغ موارد تغذیه ای:

1) نباید بلافاصله بعد از غذا آب خورد............چون باعث رقیق شدن اسید معده میشه و میتونه باعث سوء هضم بشه البته آب باعث تسریع دفع مواد(بویژه از معده به روده.........خوب مسلما غذا خوب هضم نمیشه و سریع وارد معده یعنی مرحله جذب میشه) هم میشه که در نتیجه اونجور که باید مواد مغذی جذب نمیشن

البته نوشابه هم اصلا توصیه نمیشه اونم چون باعث تسریع حرکات روده و تسریع دفع مواد و درنتیجه جذب نامناسب مواد غذایی میشه.......میشه گفت اصطلاحا باعث سوء جذب میشه

البته خوردن آب با فاصله کمی قبل از غذا هم میتونه این اثر رو داشته باشه

2) مصرف مواد غذایی و نوشیدنی های خیلی داغ یا خیلی سرد........ خوب اول اینو بگم میدونید ایران آمار کمی تو سرطان مری نداره؟؟؟ استان گلستان دارای بیشترین آماره اونم نه به دلیل سیگار و الکل که از عوامل اصلی سرطان مری هستن بلکه برای خوردن نوشیدنی داغ ( همون چای )

خوب خوردن نوشیدنی داغ باعث آسیب به مخاط مری میشه و همین آسیب ها اگه به صورت مکرر باشن متاسفانه میتونن حتی باعث سرطان هم بشن

خوردن نوشیدنی سرد هم بعد از غذا میتونه باعث سفت شدن توده چربی در معده و در نتیجه اختلال در هضم و جذب بشه

خوردن نوشیدنی خیلی سرد باعث اسپاسم لوله گوارش میشه و میتونه باعث فلج موقت لوله گوارش بشه

خوردن نوشیدنی سرد بلافاصله بعد از غذای داغ، هم میتونه باعث اسپاسم لوله گوارش بشه و هم میتونه باعث آسیب به دندان بشه

3) خوردن ادویه جات
    ...............میدونید که ادویه جات میتونن باعث تحریک معده میشن........... افرادی که ناراحتی معده دارن باید مصرف این مواد رو کاهش بدن............ادویه جات اما موارد مفید زیاد دارن و استفاده از اونا اگر مشکلی وجود نداره میتونه خیلی هم مفید باشه فقط مصرف هر چیز باید در حد تعادل باشه

4) مصرف غذای سرد.............منظورم اون غذاهایی که کلا سرد هستن نیست اوناییه که حال گرم کردنشونو نداریم.........غذای سرد سرشار از میکروبه و میتونه حتی باعث مسمومیت غذایی هم بشه بویژه اگه تو یخچال هم نگهداری نشده باشه و برای چند ساعت خارج از محیط یخچال باشه......تازه گرم کردن مکرر ماده غذایی باعث کاهش کیفیت میشه(باکتری‌های معمولی تا حدود 45 درجه و برخی باکتری‌ها تا حدود 69 درجه سانتی‌گراد حرارت را تحمل می‌کنند)

5) پخت غذا با حرارت زیاد............حرارت زیاد(پخت با شعله زیاد) و ناگهانی(مثلا برای آب شدن غذای منجمد اونو سریعا در آب داغ یا جوشیده قرار بدیم) میتونه باعث شکسته شدن مواد مغذی موجود در غذا و در نتیجه کاهش کیفیت سلامت غذا میشه

موادی که تو زودپز گذاشته میشن به خاطر زیاد بودن فشار درون زودپز ممکنه مواد مغذیشون شکسته شه و کمتر مفید باشن، بویژه غذاهایی که توشون از سبزیجات استفاده میشه ....غذایی که سبزیجات داره بهتره وقتی در حال پخت هست سر قابلمه رو کاملا روی قابلمه قرار نداد

ممنون از همراهیتون
    ادامه دارد.....

18. 3 کاربر از پست مفید yas-90 سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)