دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 36

موضوع: 【★】اسرائیل کشوری که در زمان جنگ به ایران سلاح فروخت【★】

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    دریافت تشکر: 25,270
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    M@hdi42's: لبخند

پیش فرض پاسخ : اسرائیل کشوری که در زمان جنگ به ایران سلاح فروخت

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    شما برین گزارش فرماندهان جنگ رو در آبادان و خرمشهر بخونین

وقتی که بنی صدر ... نمی گذاشت حتی کمترین امکانات جنگی به دست بچه هایی که با تمام وجودشون جلوی تجاوز دشمن ایستادن برسه..

وقتی که صدای جهان آرا و رزمنده ها بلند شد..

برید بخونید گزارش هایی که از جنگ بر علیه بنی صدر داده میشد که ما داریم با دست خالی می جنگیم! با سنگ!

اینترنت که نشد منبع خبری!

هر کسی می تونه هزار تا ادعا کنه بگه من هزار تا دلیل هم دارم.. کجاست پس؟

اگر ذره ای کمک کرده بود امریکا و اسرائیل به ایران (به نیت کمک) تا الان هزار بار به رخ ایران می کشیدن

شکر خدا مرکز اسناد انقلاب اسلامی و دفاع مقدس هم هست میشه مراجعه کرد و کتابهای موجود که با سند معتبر هست رو مطالعه کرد.

برای اینکه نقش اسرائیل و قدرتهای استکباری رو در جنگ بیشتر بدونید کتاب " فراتر از یک رویداد " رو حتما مطالعه کنید.

ببینید خاطرات چندتا رزمنده ساده که هیچ دخالت واطلاعی در تصمیمات کلان نداشتن چه کمکی به فهم موضوع میکنه؟

برادر عزیز شما واقعا انتظار داری جمهوری اسلامی ایران بیاد بگه ما با اسرائیل روابط داشتیم؟ خنده دار نیست؟

مردم اونوقت نمیگن اگه روابط داشتین پس مرضتون از گفتن مرگ براسراییل چی بوده؟

به قول برادر ساسان به این میگن سیاست و میدونی اگه قرار باشه سربازان ایرانی از این بو میبردن چه دوگانگی وشکی براشون ایجاد میشده؟

عزیز ما اینا رو بعد از 30 سال اونم با تقل قولها وخاطرات مقامات اون زمان میشنویم.

منم نگفتم اسراییل عاشق چشم وابروی ما بوده بلکه ترسش از عراق عرب و دشمن مشترک باعث شده تن به حمایت نظامی از ایران بده.

توضیح زیاده واین قضیه بدیهی پس زیاد به نقض کردنش اسرار نورزید که امری عبس هست.

2. 5 کاربر از پست مفید M@hdi42 سپاس کرده اند .

کاربر فعال سایت
    رشته تحصیلی
    کلام,فقه,اصول,
    ارسال تشکر
    27,914
    دریافت تشکر: 19,740
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    kamanabroo's: جدید150

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi42 نمایش پست ها
    ببینید خاطرات چندتا رزمنده ساده که هیچ دخالت واطلاعی در تصمیمات کلان نداشتن چه کمکی به فهم موضوع میکنه؟

برادر عزیز شما واقعا انتظار داری جمهوری اسلامی ایران بیاد بگه ما با اسرائیل روابط داشتیم؟ خنده دار نیست؟

مردم اونوقت نمیگن اگه روابط داشتین پس مرضتون از گفتن مرگ براسراییل چی بوده؟

به قول برادر ساسان به این میگن سیاست و میدونی اگه قرار باشه سربازان ایرانی از این بو میبردن چه دوگانگی وشکی براشون ایجاد میشده؟

عزیز ما اینا رو بعد از 30 سال اونم با تقل قولها وخاطرات مقامات اون زمان میشنویم.

منم نگفتم اسراییل عاشق چشم وابروی ما بوده بلکه ترسش از عراق عرب و دشمن مشترک باعث شده تن به حمایت نظامی از ایران بده.

توضیح زیاده واین قضیه بدیهی پس زیاد به نقض کردنش اسرار نورزید که امری عبس هست.

اولا : خاطرات چند تا رزمنده ساده نه! همون چند تا رزمنده ساده اگر نبودند الان من و شما اینجا با هم حرف نمی زدیم!

ثانیا: نوار و فیلم و نامه و ... همه اش موجوده! فیلمهایی که توی مجلس از آسیب های جنگ اون هم نه از زبان رزمنده ها بلکه از زبان وزیر دفاع وقت!
    به نظر شما وزیر دفاع وقت که باید از این جور مسائل و کمک و .. اطلاع داشته باشه دیگه...

ثالثا: می دونید مشکل ما چیه؟ البته مشکل همه ما نه بعضی هامون! اینه که همیشه نگاهمون به دهن اونوری هاست که ببینیم کی چی می گن!

می یاییم حرف ها و استدلالهای اون ها رو می گذاریم روی چشمامون بدون اینکه قبلش کمی مطالعه و بررسی کنیم ببینیم که اصلا چه خبر بوده و جنگ روانی که اینا دارن می کنن کجا رو هدف گرفتن

این از سادگی ماست که تا یه حرفی از طرف امریکا و اسرائیل به گوش ما می خوره بگیم حتما یه چیزی بوده که میگن و اره بالاخره اونا وقتی بگن.. بعد نسبت به خودمون قضاوت معکوس کنیم!

رابعا: چطور شما ادعا می کنید این قضیه ای که نقل می کنید خبر نیست و واقعیته! اما واقعیتی که در زمان دفاع مقدس همه جبهه ها رو پر کرده بود و شعار معروف بنی صدر که " زمین میدیم وقت می گیریم" رو واقعیت نمی دونید؟ مفت مفت زمین و حیثیت می دیم تا ببینیم دفعه بعدی چند هزار هکتار دیگه باید بدیم...
    گزارش تمام فرماندهان و خاطرات رزمنده ها حیثیت ماست ... از کنارش ساده عبور نکنیم

چرا می خواستن زمین بدن وقت بگیرن؟ بخاطر اینکه اسرائیل داشته به ما کمک می کرده ما هم مشکلی نداشتیم ؟ این که خیلی خنده دار تره

خامسا: برادر عزیز من؛ پیشنهاد می کنم یه سری به مرکز اسناد انقلاب اسلامی بزنید و کتابهایی که تحت عنوان " تقویم تاریخ دفاع مقدس " هست رو حتما بگیرید و بخونید تا بصورت روز شمار! از وقایع و امور سیاسی و ... که اونروز ها بوده اطلاع پیدا کنید. البته اگر مرکز اسناد انقلاب اسلامی رو به اندازه بولتون های خبری امریکا و اسرائیل قبول دارید!

امر عبس اینه که ما به بولتون های خبری دنیا بیشتر از خودمون اعتماد داریم. اره اینجوری هیچ وقت به نتیجه نمی رسیم.

ویرایش توسط kamanabroo : 8th December 2012 در ساعت 12:53 AM

4. 3 کاربر از پست مفید kamanabroo سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط kamanabroo نمایش پست ها
    اولا : خاطرات چند تا رزمنده ساده نه! همون چند تا رزمنده ساده اگر نبودند الان من و شما اینجا با هم حرف نمی زدیم!

ثانیا: نوار و فیلم و نامه و ... همه اش موجوده! فیلمهایی که توی مجلس از آسیب های جنگ اون هم نه از زبان رزمنده ها بلکه از زبان وزیر دفاع وقت!
    به نظر شما وزیر دفاع وقت که باید از این جور مسائل و کمک و .. اطلاع داشته باشه دیگه...

ثالثا: می دونید مشکل ما چیه؟ البته مشکل همه ما نه بعضی هامون! اینه که همیشه نگاهمون به دهن اونوری هاست که ببینیم کی چی می گن!

می یاییم حرف ها و استدلالهای اون ها رو می گذاریم روی چشمامون بدون اینکه قبلش کمی مطالعه و بررسی کنیم ببینیم که اصلا چه خبر بوده و جنگ روانی که اینا دارن می کنن کجا رو هدف گرفتن

این از سادگی ماست که تا یه حرفی از طرف امریکا و اسرائیل به گوش ما می خوره بگیم حتما یه چیزی بوده که میگن و اره بالاخره اونا وقتی بگن.. بعد نسبت به خودمون قضاوت معکوس کنیم!

رابعا: چطور شما ادعا می کنید این قضیه ای که نقل می کنید خبر نیست و واقعیته! اما واقعیتی که در زمان دفاع مقدس همه جبهه ها رو پر کرده بود و شعار معروف بنی صدر که " زمین میدیم وقت می گیریم" رو واقعیت نمی دونید؟ مفت مفت زمین و حیثیت می دیم تا ببینیم دفعه بعدی چند هزار هکتار دیگه باید بدیم...
    گزارش تمام فرماندهان و خاطرات رزمنده ها حیثیت ماست ... از کنارش ساده عبور نکنیم

چرا می خواستن زمین بدن وقت بگیرن؟ بخاطر اینکه اسرائیل داشته به ما کمک می کرده ما هم مشکلی نداشتیم ؟ این که خیلی خنده دار تره

خامسا: برادر عزیز من؛ پیشنهاد می کنم یه سری به مرکز اسناد انقلاب اسلامی بزنید و کتابهایی که تحت عنوان " تقویم تاریخ دفاع مقدس " هست رو حتما بگیرید و بخونید تا بصورت روز شمار! از وقایع و امور سیاسی و ... که اونروز ها بوده اطلاع پیدا کنید. البته اگر مرکز اسناد انقلاب اسلامی رو به اندازه بولتون های خبری امریکا و اسرائیل قبول دارید!

امر عبس اینه که ما به بولتون های خبری دنیا بیشتر از خودمون اعتماد داریم. اره اینجوری هیچ وقت به نتیجه نمی رسیم.
    ببین برادر من اگه قرار بر شناخت شهدا باشه اولا من خودم تو خونوادمون چند شهید داریم پس بنده هر چقدر باشه از شما مقرب ترم پس این چیزا رو اویزه بحث کردنتون قرار ندین.ما هم مرز نشینیم و اگه شما جنگ رو از تی وی میدیدین ما جنگرو توی خونه حس میکردیم........

دوما من ربط خیانت بنی صدر را با موضوع تاپیک متوجه نمیشوم که چه ربطی به روابط ایران السرائیل داشت؟ . اصلا متوجه هستین که تاپیک راجب چیه؟ شعار بنی صدر چه ارتباطی به قضیه موشکافی روابط اسرائیل وایران داره؟

سوما منظور من را نگرفتید و اگه پست قبلی بنده را مطالعه میکردین متوجه میشدین اولا به نیت شوم اسراییل اشاره کردم دوما همونطور که عرض کردم شما نباید انتظار داشته باشی جمهوری اسلامی اسنادی در رابطه با این موضوع فوقلعاده حساس در اختیار عموم قرار دهد. اگه شما انتظار داری من با مراجعه به مرکز اسناد به روابط ایران اسراییل پی ببرم دیگه واقعا حرفی باقی نمیمونه.

در مورد اون حرفم مبنی بر رزمنده ساده و..... بگم قرار نیست هر کی تو جبهه بوده تموم جیک و پوک کلان کشور وجنگ روبدونه ومن منظورم رسوندن همین مطلب بود.

بعد توضیح بدین که شما اخرش میگین ایران واسرائیل رابطه داشتن یا نه؟ اگه نه دلیلتون چیه؟لطفا اتهام پراکنی هم نکنین چون اول واخرش ما مردمان یک کشوریم
    ویرایش توسط M@hdi42 : 8th December 2012 در ساعت 01:18 AM

6. 3 کاربر از پست مفید M@hdi42 سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    10,146
    دریافت تشکر: 10,426
    قدرت امتیاز دهی
    25391
    Array
    SaSaMc2's: جدید25

سلام...

براي يافتن حقيقت در تاريخ...

هرگز سخنان هيچ حكومتي را درباري همون حكومت...

و هرگز سخنان هيچ حكومتي را درباره حكومت قبلي...

و هرگر سخنان هيچ حكومتي را درباره مخالفان اش...

و هرگز سخنان مخالفان حكومتي را درباره آن حكومت...

و هرگز سخنان موافقان حكومتي را درباره آن حكومت...

باور نكنيد...

در غير اين صورت...

يا شما حقيقت تاريخ را نميفهميد...

يا حكومت شما حقيقت سياست را...

8. 3 کاربر از پست مفید SaSaMc2 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    4,223
    دریافت تشکر: 4,799
    قدرت امتیاز دهی
    2454
    Array

هیچ تناقضی وجود نداره.ببین اون چیزی که مردم میبینن قرار نیست صحیح باشه.منافع امریکا واسرایل در این زمینه فرق میکرد .اسراییل از کسی مثل صدام بیشتر از خمینی هراس داشت چون اولا صدام اشکارا اهداف بلند پروازانه داشت بعلاوه قبلا با اسرائیل مستقیما جنگیده بود و مضاف بر اینها مرزهای نزدیکتری بااسرایل داشت.امریکا با ایران منافع مشترکی نداشت اما در ان برهه شبهه نظامیان حامی ایران جمعی امریکایی را دربیروت گروگان گرفته بودن و در ازای اون امریکا مقداری قطعات اف14 تامکت رو به ایران داد.
    خود اسرائیل در پشت پرده با سران ایران دست دوستی داده بود البته نه اینکه ازایران خوشش بیاید یا عاشق ما باشد بلکه همانطور درمقاله ذکر شده دشمن مشترک باعث این همکاری شده.حتی در حمله به اوسیراک عراقی ها هنوز هم معتقدند این هواپیماهای ایرانی بودن که به اونجا حمله کردن.
    خیر عزیز.همونطور که ذکر شد موارد معامله قطعات حساس بودن نه فشنگ کلاش که از هر جایی ممکن بود خریداری بشه.قطعاتی رو ارسال میکرد که ایران نمیتونست قبلا دریافت کنه.مثل:

• ۲۰۰۸ عدد موشک تاو که در ماجرای مک‌فارلین دریافت شد.
    • ۲۶۰ موشک هاوک در ماجرای مک‌فارلین
    • ۲۵۰ قطعه یدک تایر فانتوم اف-۴
    • ۳۶۰ تن قطعات و مهمات تانک ام-۶۰
    • قطعات یدکی اف-۱۴ در مارس و آوریل ۱۹۸۱ و تعدادی موشک زمین به زمین لانس و ادوات توپخانه‌ای به ارزش ۱۳۵ میلیون دلار در سال ۱۹۸۳
    • ۳۰۰ موشک ایم-۹ سایدوایندر در ماجرای مک‌فارلین
    • و بیش از ۴۰۰۰ موشک از انواع دیگر

هموطور که میبینی تموم موارد مشخصه . وقرار نبوده تمام اسلحه های ایران اسرائیلی باشه.

.
    داداش گلم این تناقضی که عرض کردم یک واقعیت تاریخیه اصلابحث این نیست که چون مردم میبینن صحیحه یا غلط !ملاحظه کنید

امریکا بعنوان مهمترین منبع ارسال سلاح و تجهیزات به رژیم بعث بود که بعدها نام المان و فرانسه و ...ب این لیست اضافه شد
    اونوقت اسراییل بعنوان شریک استراتژیک که نزدیکترین و حیاتی ترین روابط رو باامریکا داره رهبری کمک به ایران رو بر عهده داشته !!
    بااین استدلال ویکی پدیا - پس به این ترتیب این ایران و عراق نبودند که باهم میجنگیدند - درواقع امریکا و اسراییل باهم درحال جنگ بودند !!!
    یک تناقض دیگه اینکه ایران به مک فارلین پیشنهاد عقب نشینی اسراییل از جولان رو داد اگر روابط بااسراییل وجودداشت لابد نباید چنین پیشنهادی داده میشد !- ضمنا اون تجهیزات به گفته خودتون اصلا از اسراییل گرفته نشده اتفاقا هنر ایران این بود که با سلاح استکبار با خود استکبار جنگید
    احتمالا تصور شما از صدام - صدام بعد از حمله به کویته که مورد غضب اربابای امریکایی و اسراییلیش قرار گرفت -و گرنه کیه که ندونه صدام علیرغم شعارهای ناسیونالیستیش نوکر دربست غربی ها بود و اتفاقا تا قبل از حمله به کویت بالاترین سطح روابط با امریکا و اسراییل رو داشت - و جنگ علیه ایران رو با چراغ سبز و ساپورت کامل امریکا و اسراییل و شیوخ مرتجع منطقه باتصورباطل فتح 3 روزه تهران اغاز کردکه به لطف خدا یه چیز دیگه شد

اصولا نزدیک نشون دادن ایران و اسراییل از اهداف استراتژیک صهیونیست هاست دلیل هم دارند - ابتدایی ترین علت این حقه اینه که به فلسطینی ها و لبنانی ها وسایر اعراب ...بگن که ایران که برای شما کانون مبارزه و ضدیت بااسراییل حساب میشه باما روابطش حسنه است !!! اما دروغ روابط ایران و اسراییل از اون وصله های نچسبیه که اصلا هیچ رقمه نمیچسبه !
    توحرف مفت میزنی و من مفتی حرف میزنم و هر 2 به این تفاهم خود می بالیم !

10. 4 کاربر از پست مفید Sookoot سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط Sookoot نمایش پست ها
    داداش گلم این تناقضی که عرض کردم یک واقعیت تاریخیه اصلابحث این نیست که چون مردم میبینن صحیحه یا غلط !ملاحظه کنید

یک تناقض دیگه اینکه ایران به مک فارلین پیشنهاد عقب نشینی اسراییل از جولان رو داد اگر روابط بااسراییل وجودداشت لابد نباید چنین پیشنهادی داده میشد !- ضمنا اون تجهیزات به گفته خودتون اصلا از اسراییل گرفته نشده اتفاقا هنر ایران این بود که با سلاح استکبار با خود استکبار جنگید
    احتمالا تصور شما از صدام - صدام بعد از حمله به کویته که مورد غضب اربابای امریکایی و اسراییلیش قرار گرفت -و گرنه کیه که ندونه صدام علیرغم شعارهای ناسیونالیستیش نوکر دربست غربی ها بود و اتفاقا تا قبل از حمله به کویت بالاترین سطح روابط با امریکا و اسراییل رو داشت - و جنگ علیه ایران رو با چراغ سبز و ساپورت کامل امریکا و اسراییل و شیوخ مرتجع منطقه باتصورباطل فتح 3 روزه تهران اغاز کردکه به لطف خدا یه چیز دیگه شد

اصولا نزدیک نشون دادن ایران و اسراییل از اهداف استراتژیک صهیونیست هاست دلیل هم دارند - ابتدایی ترین علت این حقه اینه که به فلسطینی ها و لبنانی ها وسایر اعراب ...بگن که ایران که برای شما کانون مبارزه و ضدیت بااسراییل حساب میشه باما روابطش حسنه است !!! اما دروغ روابط ایران و اسراییل از اون وصله های نچسبیه که اصلا هیچ رقمه نمیچسبه !

سلام استاد

ببینید فکر کنم منظور بنده را از روابط بد متوجه شدید ویا من بد گفتم.

منظورم روایطایران واسرائیل در اون سطح نیست بلکه باید یه مثال بزنم.:

ببینید شما(ایران) دارین با یکی دعوا میکنین یه نفر دیگه پشتتون قایم شده(اسراییل) از قضا طرف پشتی اسیب پذر تره واگه شما از سر راه بذارنتون کنار نوبت طرف پشتیه که نابود بشه خب ؟ در این ماجرا نفر پشتی هی از پشت سنگ بهتون میده که طرفو بزنین . حال روایط ما هم همینطور بوده . فقط در اون شرایط برای ضربه زدن به صدام صورت میگرفته نه اینکه رابطه دوستانه با هم داشتهباشن.هردو هم یک نقطه مشترک داشتن واونو ترس از عراق بوده.همین.کسی نگفته جمهوری اسلامی با اسراییل صلح کرده ویا ما رابطه مستقیم داشتیم اما در پشت پرده وتوسط واسطه ها اسرائیل به ایران تجهیزات نظامی ارسال میکرده واین به معنی رابطه دوستانه انها نیست.
    ویرایش توسط M@hdi42 : 8th December 2012 در ساعت 01:47 AM

12. 4 کاربر از پست مفید M@hdi42 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    4,223
    قدرت امتیاز دهی
    2454
    Array

در مورد ماجرای سفر مک فارلین توجه دوستان را به مستندات تاریخی جلب مینمایم

سفری که بااهداف خاص و از قبل پیش بینی شده صورت گرفت اما نتیجه ان چیزی جز افتضاح برای امریکا به بار نیاورد تا حدی که کنگره امریکا ریگان (رییس جمهور وقت امریکا) را سرزنش و از این داستان بعنوان بزرگ‌ترین رسوایی سیاسی آمریکا بعد از واتر گیت نام برد

به گفته‌ هاشمی رفسنجانی مک‌فارلین و همراهانش با نام ایرلندی با یک هواپیمای حمل سلاح وارد ایران شدند. در بدو ورود به ایران، اعضای این هیأت به یک هتل برده شدند. در مدت ۵ روز مکرراً به درخواستهای رابرت مک‌فارلین مبنی بر ملاقات با یکی از مسئولان رده‌بالای ایران پاسخ منفی داده می‌شد. ماموران ایرانی اعضای هیأت را تهدید می‌کردند در صورتی که هدف و نقشه اصلی حضور غیرمنتظره در ایران را شرح ندهند، هویتشان در رسانه‌های جمعی معرفی خواهد شد.
    بعد از آن اولین دور مذاکرات به مدت ۲ ساعت انجام شد. در این جلسه مقامات سیاسی ایران حاضر نبودند و تنها فرماندهانی از سپاه هیأت ایرانی را تشکیل می‌دادند. دور دوم مذاکرات به دلیل ترک جلسه توسط مک‌فارلین تنها نیم‌ساعت ادامه پیدا کرد. وی این اقدام را به نشانه اعتراض به بی‌توجهی مقامات ایرانی نسبت به حضور وی در ایران انجام داد. دور سوم بدون حضور مک‌فارلین و با حضور چند دیپلمات ایرانی و به مدت ۶ ساعت انجام شد. در دور سوم، چهارم و پنجم توافقات نسبی بین طرفین انجام شد. در پایان دور ششم مذاکرات، هیأت آمریکایی به این دلیل که نتیجه مذاکرات را موردقبول نمی‌دیدند، درخواست بازگشت به آمریکا را مطرح نمودند. این گروه در پایان دور هفتم مذاکرات (17 خرداد ۱۳۶۵) گذرنامه خود را دریافت و ایران را ترک کردند

واکنش امریکا :
    رونالدریگان که از ارتباط این دو موضوع مطلع و شوکه شده بودند، کنفرانس خبری آن روز را لغو کردند. البته همواره از وجود شواهدی مبنی بر آگاهی شخص رونالد ریگان از این رابطه دوطرفه سخن گفته شده‌است. ولی هیچگاه مدارکی در جهت محکومیت رئیس‌جمهور ارائه نشد.
    پس از این رسوایی، ریگان کمیته‌ای ۳ نفره تشکیل داد تا این موضوع را بررسی کنند. این کمیته به تاور معروف شد و مأموریت بررسی نقش شورای امنیت ملی آمریکا را در این بحران برعهده گرفت

واما واکنش اسراییل :

رسوایی در اسرائیل
    این ماجرا دراسراییل موجب جنجال بسیار شد.در دهم دسامبر همان سال، شیمون پرز در دفاع از شرکت اسرائیل در ماجرای ایران–کنترا پاسخ داد
    اینکه ما به ایرانیان اسلحه بدهیم فکر خود آمریکاییان بود. ما فقط به درخواست واشنگتن وارد شدیم.

به این ترتیب روشن است که ادعای تامین سلاح ازجانب اسراییل نه فقط واقعیت ندارد بلکه صرفا یک نقشه از قبل طراحی شده بود که بدون هیچ فایده ای جز رسوایی برای طراحان ان خنثی شد

14. 5 کاربر از پست مفید Sookoot سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

خب این ماجرا دروغ خب؟ خب اینوچطور توجیه میکنین که انبار های قطعات اف14 که بیش از 6ماه کفاف نمیداد چطور8 سال اف14 پرواز عملیاتی داشت؟موشکها وقطعات جنگنده های اف4 واف5 وسی130 وبالگرد های کبری-شینوک-بل204-بل214 و... که همگی امریکایی بودن از کجاتامین میشد؟

قبول کنین که امریکا میخواست تا هر دوطرفو خسته کنه وبرای اینکار هر دو کشورو تامین میکرد

16. 3 کاربر از پست مفید M@hdi42 سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    4,223
    قدرت امتیاز دهی
    2454
    Array

سلام استاد

ببینید فکر کنم منظور بنده را از روابط بد متوجه شدید ویا من بد گفتم.

منظورم روایطایران واسرائیل در اون سطح نیست بلکه باید یه مثال بزنم.:

ببینید شما(ایران) دارین با یکی دعوا میکنین یه نفر دیگه پشتتون قایم شده(اسراییل) از قضا طرف پشتی اسیب پذر تره واگه شما از سر راه بذارنتون کنار نوبت طرف پشتیه که نابود بشه خب ؟ در این ماجرا نفر پشتی هی از پشت سنگ بهتون میده که طرفو بزنین . حال روایط ما هم همینطور بوده . فقط در اون شرایط برای ضربه زدن به صدام صورت میگرفته نه اینکه رابطه دوستانه با هم داشتهباشن.هردو هم یک نقطه مشترک داشتن واونو ترس از عراق بوده.همین.کسی نگفته جمهوری اسلامی با اسراییل صلح کرده ویا ما رابطه مستقیم داشتیم اما در پشت پرده وتوسط واسطه ها اسرائیل به ایران تجهیزات نظامی ارسال میکرده واین به معنی رابطه دوستانه انها نیست.
    سلام عزیز کاملا متوجه منظورت شدم
    اخه یه بحثی یه اونی که بقول شما پشت ما (ایران ) قایم شده بوده (اسراییل ) اصلا مشکل و ترسی از حریف ما (عراق ) نداشته که نگران باشه اگر ما کنار بریم لابد نابود میشه بنابراین دلیلی نداشته بما سنگ برسونه !

اتفاقا میخوام بگم برعکس ، این دوتا(صدام و اسراییل )در اون مقطع خیلی هم باهم خوب بودن و تو یه چیز کاملا مشترک اون هم دشمنی با ما تا جایی که به کمتر از نابودی ما ( ایران) رضایت نمیدادند
    عزیزم ، خرید سلاح بابرند اسراییلی و امریکایی و روسی وانگلیسی و ..که امری متعارف و همه گیره یه بحثه - اینکه اسراییل از اول جنگ همه هم و غمش رسوندن سلاح به ایران بوده (طبق اون گزارش )یه بحث دیگس

18. 4 کاربر از پست مفید Sookoot سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

راستی :
    ماجرای ایران–کنترا که به ماجرای مک‌فارلین و ماجرای ایران گیت نیز معروف است، به معامله تسلیحاتی ایران با ایالات متحده آمریکا و اسرائیل از ۲۰ اوت ۱۹۸۵ تا ۴ مارس ۱۹۸۷ (۲۹ مرداد ۱۳۶۴ – ۱۳ اسفند ۱۳۶۵) بازمی‌گردد. در این ماجرا آمریکا از طریق نفوذ ایران سعی در آزادسازی گروگان‌های آمریکایی در لبنان کرد و در ازای آن برخی قطعات ادوات جنگی و نظامی را که به واسطه تحریم امکان فروش آنها به ایران نبود، در اختیار ایران قرار داد. پول فروش این تسلیحات به طور پنهانی به ضد انقلابیون نیکاراگوئه موسوم به کنترا داده می‌شد. اسرائیل نیز بخشی از معامله فروش تسلیحات به ایران را در دست گرفت و از این طریق سعی در شکست‌نخوردن ایران در مقابل جبهه متحد عربی مخالف اسرائیل داشت.

ماجرای ایران–کنترا بعد از رسوایی واترگیت بزرگ‌ترین رسوایی سیاسی آمریکا لقب گرفت.

20. 4 کاربر از پست مفید M@hdi42 سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع