دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 59

موضوع: تفاوت عشق وهوس در چیست؟

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    تجربی
    ارسال تشکر
    5,905
    دریافت تشکر: 4,849
    قدرت امتیاز دهی
    86
    Array
    mehrab123's: جدید164

پیش فرض پاسخ : تفاوت عشق وهوس در چیست؟

عشق و هوس دو مقوله جدا از همه اونارو اشتباه نگیریم دوستان
    نتایج خوارزمی مشخص شد
    http://www.mehrab123.rozblog.com/

2. 2 کاربر از پست مفید mehrab123 سپاس کرده اند .

یار همیشگی
    رشته تحصیلی
    مکانیک - طراحی جامدات
    ارسال تشکر
    3,247
    دریافت تشکر: 14,584
    قدرت امتیاز دهی
    29855
    Array

عشق به نوعی استارت زندگیه ولی هوس موتور خفه کن زندگی !!!
    آشوبم آرامشم تویی
    به هر ترانه ای سر می کشم تویی
    بیا که بی تو من غم دو صد خزانم

4. 2 کاربر از پست مفید م.محسن سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    معماري
    ارسال تشکر
    4,400
    دریافت تشکر: 1,695
    قدرت امتیاز دهی
    1785
    Array
    ***wanton74***'s: جدید145

واقعا من به اين نتيجه رسيدم كه عشق واقعي عشقيه كه وقتي پيششي احساس خوشبختي و ارامش كني ولي وقتي مي خواي ازش جدا شي همون لحظه دلتنگش بشيو گريت بگيره در حالي كه هنوز كنارته.و هميشه و هميشه بهش فكر كني در هر موقعيت و شرايطي حس كني كنارته.به خاطرش غرورتو كنار بذاري به خاطرش هر كاري بكني به خاطرش خودتو خورد كني چون اگه عشق واقعي باشه ارزششو داره حتي ارزش شكستن ولي هوس يه جور نيازه يه جور وابستگيه خيلي خيلي زودم از بين ميره جوري كه حتي خودتم نميتوني باور كني وقتي يه ذره از وابستگيت كم بشه حتي بود و نبودش واست هيچ فرقي نميكنه.من هر جفتشو تجربه كردم حساي خودمو گفتم شايد شما اين طوري نباشيد........

6. 2 کاربر از پست مفید ***wanton74*** سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    تکنولوژی اموزشی
    ارسال تشکر
    7,649
    دریافت تشکر: 2,149
    قدرت امتیاز دهی
    6006
    Array
    سمیه نجفی's: نگران

عشق که بخاطرش حاضری خودتو فدا کنی از عزیزترین چیزات بگذری و هروقت این احساس را بخاطرش نداشتی بدون هوس هستش

8. 2 کاربر از پست مفید سمیه نجفی سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    مربي كودك
    ارسال تشکر
    430
    دریافت تشکر: 297
    قدرت امتیاز دهی
    101
    Array
    آرزوي's: جدید73

باسلام

عشق میتونه به هرچیزی باشه ، واینکه به چه چیزی و چقدری عشق میورزیم مهمه.... وچطور

عشق در واقع یک احساس زود گذر نیست اگه زود گذر باشه و بخاطر ظواهر باشه هوسی بیش نیست اما اگر بخاطر خصوصیات و منش چیزی باشه مهمه

مثلا در عشق بخدا اگر بخاطر جهمنم و بهشتش عشق بورزیم و نماز بخونیم و.... فقط یک خیال پوچه که بهش مازمینیا میگیم هوس

ولی اگه بخاطر بزرگی خدا دوستش داشته باشیم میشه عشقی واقعی

10. کاربرانی که از پست مفید آرزوي سپاس کرده اند.

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    مهندسی عمران
    ارسال تشکر
    11,136
    دریافت تشکر: 25,270
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    M@hdi42's: لبخند

دختره یا پسره خیلی خوشگل وخوشتیپ باشه اونوقت چی؟ اومدیم وابستگی کم نشد(قبل از ازدواج) ولی بعدا فهمیدیم هوس بوده خب برای قبل از اینکه تو چاه نیفتین چه برنامه ای دارین؟ چطور ازمایش کنیم؟.

دوست آشنا
    ارسال تشکر
    4,223
    دریافت تشکر: 4,799
    قدرت امتیاز دهی
    2454
    Array

عشق یعنی :
    علاقه
    شدید
    قلبی

هوس یعنی :
    هوایی شدن
    واسه
    سراب

تفاوت این دوتا اینه که عشق از دست هوس فرار میکنه ، اماهوس میخواد خودشو به عشق بچسبونه
    توحرف مفت میزنی و من مفتی حرف میزنم و هر 2 به این تفاهم خود می بالیم !

13. 5 کاربر از پست مفید Sookoot سپاس کرده اند .

همکار تالار مهندسی برق
    رشته تحصیلی
    برق-الکترونیک
    ارسال تشکر
    1,031
    دریافت تشکر: 1,523
    قدرت امتیاز دهی
    654
    Array
    natanaeal's: جدید92

- عشق معطوف به غير از خود است، در حالي که محور هوس خود فرد و لذت اوست. جملات زير را با هم مقايسه کنيد:
    - (من) دوستت دارم.
    - (من) برات مي ميرم.
    - (براي من) هيچ کس مثل او نمي شه.
    - (من) هميشه به فکر توام.
    - (من) رو فراموش نکن.
    - (من) از تو رنجيدم.
    در حالي که در عشق، توجه به حالت ها و لذت هاي خود مدنظر نيست و خواست و شرايط معشوق جايگزين خودخواهي فرد مي شود.

2- هوس، پاسخ به يک نياز جسماني و رواني است، مثل نياز به آب، اکسيژن يا غذا، ولي عشق فراتر از يک چنين نيازي است. عشق راهي براي رشد و خودشکوفايي فرد است، لذا فرد عاشق خود را خوار و کوچک نمي کند. عشق عزت و احترام دارد و اين احترام از روي بي نيازي و بزرگي عشق حاصل مي شود.
    3- عشق محدود کننده و زنداني کننده ي معشوق نيست، عشق آزاد کننده است. اگر فردي را مجبور کنيم که همه ي علايق، سليقه ها و تفکراتش را فقط متوجه ما کند و فقط به ما بينديشد، او را محدود به خودمان کرده ايم، نه اينکه عاشق خود کرده باشيم. در واقع اين عشق نيست، يک هوس است و ما را وابسته به شخص ديگري کرده است.
    4- عشق با بدبيني و سوء ظن همراه نيست، عشق يک اعتماد است و اطمينان است و پس از شناخت رفتار، گفتار و احساسات معشوق و به جهت يک آگاهي عميق به وجود مي آيد. لذا ابتدا اعتماد به وجود مي آيد و بعد عشق منعقد مي شود.
    بعضي ها مي پرسند: «بايد اول عاشق شد، بعد ازدواج کرد يا اول ازدواج کرد بعد عاشق شد؟!»
    در جواب بايد گفت، اگر بعد از ازدواج بخواهي عاشق بشوي که کار از کار گذشته است و آن فرد هر خصوصيت يا رفتار يا افکار و احساسي که داشته باشد بايد تحمل کني. پس نام اين عشق نيست.
    از طرف ديگر بدون بررسي، شناخت، تحقيق و ارتباط رسمي چگونه مي توان عاشق فردي شد تا در پي آن ازدواج کرد؟ (يعني روش عاشق شدن قبل از ازدواج چگونه است؟)
    خلاصه اينکه، طي يک فرايند رسمي که خانواده ها در جريان باشند و با ارتباطات آشکار و شفاف شما، مي توان با مشورت و بررسي، از فرد مقابل آگاهي بدست آورد، تناسب رفتارها، نقاط ضعف، احساسات و افکار يکديگر را سنجيد و ساير معيارهاي مطلوب را دقيقاً ارزيابي کرد. بديهي است که اگر اين موارد مثبت باشد، خواه ناخواه شما عاشق فرد مي شويد (نه اينکه هوس پيدا کنيد.)
    اما هوس معمولاً به صرف مجاورت ايجاد مي شود. شما همکلاسي، هم محله يي، همکار يا فاميل را مي بينيد، شيطنت ها، بازيگوشي ها و کلاس گذاشتن هايش را نظاره مي کنيد، به دل تان مي افتد که عاشقش هستيد و با خيالات مستمر از او غولي مي سازيد که فقط بعد از ازدواج شکسته و واقعيت آن روشن مي شود. معمولاً چنين افرادي به جاي شناخت يکديگر، انرژي خود را صرف احساسات يکديگر مي کنند، دل مي دهند و قلوه مي گيرند، هر روز براي يکديگر مي ميرند، يا حداقل غش مي کنند، از وجود يکديگر ممنون مي شوند، مرتب از هم تشکر مي کنند، با مطالعاتي که در مورد مخ زني دختر يا پسر در اينترنت يا... آموخته اند، سعي مي کنند طرف مقابل را شيفته ي خود کنند (به هر قيمتي)، به هم کادو مي دهند، متون ادبي جالب، آهنگ هاي احساس نواز و مبالغه هاي غير عقلاني به يکديگر پيشکش مي کنند کم کم نقش پدر، مادر، دوستان، همکاران و ... را حذف کرده و همه را يکپارچه به محبوب خود پيشکش مي کنند و کم کم نقش پدر، مادر، دوستان، همکاران و ... را حذف کرده و همه را يکجا به محبوب پيشکش مي کنند و وقت خود را يا با او يا با خيالات او سر مي کنند و در خيالات خود او را تک ستاره يي مي دانند که آسمان قلب آنها را نوراني مي کند و بدون او زندگي معني و مفهوم و شور خود را از دست مي دهد و مرتب به خود مي گويد: او يک انسان نيست، فرشته است، او هيچ عيبي ندارد و فقط فقط مهر، عشق، صفا و نقاط مثبت است. تصور از دست دادن او، کابوسي وحشتناک است و اينگونه اين احساسات، غيرقابل کنترل مي شود، در حالي که عشق همانطور که گفته شد، فرايند مشخصي از آگاهي است. منظور اين نيست که از احساس تهي باشد، نه، اما احساس يکي از پارامترهاي مهم در کنار پارامترهاي ديگر، از جمله آگاهي است که نمي تواند جاي خالي ديگر خصيصه ها را پر کند.
    احساس مبالغه آميز در روابط منجر به تحريف واقعيت ها شده و آن قدر آب را گل آلود مي کند که خود فرد به هيچ وجه قادر به شناخت صحيح طرف مقابل خود نيست و پس از فروکش کردن احساسات، پس از ازدواج، تفاوت ميان خيالات و واقعيت ها را درک مي کند.
    5- عاشق، خود را ملزم مي داند که حريم عشق و معشوق را رعايت کند و هنجارها را به نفع لذت خود نمي شکند. عاشق در پي کام گرفتن از معشوق، پيش از آنکه اين حريم کامل و رسمي شود، نيست. بايد کانون خانواده شکل بگيرد و انعقاد پيمان زناشويي انجام پذيرد و طرفين مسؤوليت زندگي و تعهد کامل را نسبت به هم بپذيرند. هر گونه خلوت، و ارتباطي که جنبه ي لذت جويي داشته باشد (قبل از تعهد کامل زناشويي و در چاچوب قانون)، صرفاً آسيب پذيري عشق را به همراه دارند و اين، آزمودن عشق نيست، بلکه سيراب کردن هوس و عطش شهواني است.
    6- زودرنجي، قهر و آشتي، دلخوري، نگراني، ترديد، عجله در به نتيجه رسيدن، امروز و فردا کردن، زبان بازي کردن، با چند نفر ارتباط صميمي و عميق عاطفي گرفتن، رؤياپردازي در مورد فرد، چشم پوشي از نقاط ضعف آن شخص و... همه از نشانه هاي هوس است، در حالي که عشق قامتي رعناتر، بزرگتر، قوي تر و منحصر به فرد دارد و از همه مهمتر آرامش بخش است. عشق هايي که نگراني آفرين، اضطراب آور و دمدمي مزاج و به ظواهر فرد بستگي دارد، همان هوس هايي هستند که «محور من» در آنها قوي است. يعني فرد همه چيز را براي خودش مي خواهد، نه معشوق.
    7- عشق پيش نياز لازم دارد. يعني فرد بايد رشد کند و مراحلي بگذرد تا نوبت به عاشق شدن برسد. کسي که هنوز با والدينش درگير است، با همکارانش سازگاري ندارد، رابطه ي صميمانه يي با دوستانش ندارد، افسرده و مضطراب است، تصميم هاي مهمي در زندگي نگرفته يا به اجرا درنياورده است، از اين شاخه به آن شاخه مي پرد، هدف زندگي خود را شفاف ترسيم نکرده است و حتي در انتخاب هنجارها، به انتخاب ثابتي براي وضع ظاهري، پوشش و نحوه ي رفتارش نرسيده و مردد است و روز به روز شکل به شکل مي شود و هوتي خود را نيافته است، چگونه مي تواند عاشق باشد. لذا عشق پس از بلوغ عاطفي، اجتماعي، فکري، رواني و... پيدا مي شود، در غير اين صورت فقط هوس خامي بيش نيست.
    8- عشق بايد يک وحدت و يکپارچگي بيم شما، آدم ها و همه ي هستي ايجاد کند. اگر رابطه ي دختر و پسري، با پنهان کاري، تعارض، درگيري با ديگران، احساس گناه، اضطراب، ترديد، قطع روابط اجتماعي با ديگران مشکل در شغل، تحصيل، روابط خانوادگي و... همراه است بايد مطمئن شد که هوس، خود را به جاي عشق به آنها معرفي کرده است و چنين شروعي براي يک رابطه، پاياني به مراتب دردناک تر و فجيع تر به همراه دارد.
    منبع: 7 روز زندگي- شماره 85
    ...خدایا....
    من به تو اعتماد میکنم که رمز ایمان واقعی من است...

15. 6 کاربر از پست مفید natanaeal سپاس کرده اند .

همکار تالار سایر موضوعات کشاورزی
    رشته تحصیلی
    کشاورزی + حسابداری
    ارسال تشکر
    2,391
    دریافت تشکر: 1,444
    قدرت امتیاز دهی
    94
    Array
    مهدی 313's: جدید61

راه رسيدن به معشوق است كه جذاب و دوست داشتني است . مسير رسيدن به مقصد و هدف بسيار جذاب تر از رسيدن به هدف است !

17. کاربرانی که از پست مفید مهدی 313 سپاس کرده اند.

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    digital
    ارسال تشکر
    75
    دریافت تشکر: 240
    قدرت امتیاز دهی
    28
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi42 نمایش پست ها
    بسم الله الرحمن الرحیم

سئوال من اینه که:

تفاوت عشق وهوس در چیه؟

از این منظر که وقتی شما به دختری یا پسری علاقه مند میشین از کجا باید تشخیص بدین عشقه واز کجا بدونین یه هوسه؟

چه تفاوت های عمده ای و مشهودی این دو دارند؟

البته معنای هوس خیلی جامعه و فقط به هوس ظاهری ختم نمیشه. مثلا یه مدت هوس میکنین یه دختر دبیر ریاضی(فرض میکنم) بگیرین یا

پسر مهندس عمران (خودمو نمیگم)رو انتخاب میکنین.

منتظر پاسخ های جامعتون هستم

داداش عشق وهوس یکی از یکی بدتر و اسرافی تره . و هیچ کدوم به شخص ناتوان مالی توصیه نمیشه توسط قرآن کریم .

تمتع واژه صحیح و قرآن کریم است که به شخص بی زن و ناتوان مالی توصیه شده .

که دارای عواملی و زمینه هایی که لازمه همه موجود باشن تا حدود اسراف نشود ودر آیات مبارکه 24و 25 نساء موجود است و در غیر این صورت صبر بر شما بهتر است .
    ویرایش توسط درجات معنوی : 1st December 2012 در ساعت 02:25 PM

19. کاربرانی که از پست مفید درجات معنوی سپاس کرده اند.

صفحه 4 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)