دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 60

موضوع: یه ایده برای ذخیره انرژی صاعقه ها!

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    10,146
    دریافت تشکر: 10,426
    قدرت امتیاز دهی
    25391
    Array
    SaSaMc2's: جدید25

پیش فرض پاسخ : یه ایده برای ذخیره انرژی صاعقه ها!

در صورتي كه صاعقه رو به چاه ارت وصل كني مدار بسته ميشه و انرژي اون وارد زمين ميشه...!!!

2. 2 کاربر از پست مفید SaSaMc2 سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    تخصص=ایده پردازی +ارزیابی محصول
    ارسال تشکر
    18,873
    دریافت تشکر: 9,270
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array
    حسین متقی's: پر حرف

نقل قول نوشته اصلی توسط SaSaMc2 نمایش پست ها
    در صورتي كه صاعقه رو به چاه ارت وصل كني مدار بسته ميشه و انرژي اون وارد زمين ميشه...!!!
    جالبیش اینه اکه به زمین وصل نباشه اصلا صاعقه از 1 جای دیگه حرکت میکنه!!
    و برقی تولید نمیشه!!!
    اصلا این طرح نشدنیه با این حساب
    چون صاعقه میخواد از رسانا ترین چیزی که سر راهه برای حرکت به سمت اختلاف پتانسیل یعنی زمین استفاده کنه و سریعتر حرکت کنه
    اینجوری ما مقاومت میزاریم سر راهش که ازش عبود نمیکنه خود به خود!!!

http://news.iranema.ir/ سامانه هوشمند جمع آوری و انتشار اخبار روز ایران

4. کاربرانی که از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند.

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    دریافت تشکر: 12,140
    قدرت امتیاز دهی
    32623
    Array
    mamadshumakher's: جدید136

من منظورم این نبود که از برقگیر ساختمانها در محل ساختمان استفاده بشه.من میگم از این سیستم در نقاط که صاعقه زیادی بوجود میاد استفاده بشه.
    مثلا فرض کنید نقاطی از کوه البرز هست به طور میانگین هر 2ساعت در اونجا صعقه بوجود میاد.خب این سیستمو چاه و وسایل ذخیره رو اونجا بکار ببریم.اما همه ی چاه های ارت فقط یه میله ی عمودی نیستن.اما باز برای اینکه بشه از صاعقه استفاده کرد شبکه ای از این میله ها رو توی زمین ایجاد کنیم .

6. 3 کاربر از پست مفید mamadshumakher سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mamadshumakher نمایش پست ها
    من منظورم این نبود که از برقگیر ساختمانها در محل ساختمان استفاده بشه.من میگم از این سیستم در نقاط که صاعقه زیادی بوجود میاد استفاده بشه.
    مثلا فرض کنید نقاطی از کوه البرز هست به طور میانگین هر 2ساعت در اونجا صعقه بوجود میاد.خب این سیستمو چاه و وسایل ذخیره رو اونجا بکار ببریم.اما همه ی چاه های ارت فقط یه میله ی عمودی نیستن.اما باز برای اینکه بشه از صاعقه استفاده کرد شبکه ای از این میله ها رو توی زمین ایجاد کنیم .
    فرقی نمیکنه روی ساختمون یا روی کوه
    صاعقه از اختلاف پتانسیل بین ابرها و زمین بوجود میاد
    یعنی نور و صدایی که بوجود میاد روی اون مسیر حرکته!!
    حالا اگه بخوای برق تولید کنی باید این مسیر رو یا قطع کنی یا کمش کنی-در واقع اگه بخواین برق تولید کنین باید این الکترونهارو بگیرین!!
    خوب اینجوری صاعقه این مسیر رو دور میزنه و از جایی که مقاومت کمتری داره یعنی هوا یا رسانا تر های دیگه استفاده میکنه و برقی تولید نمیشه

8. 2 کاربر از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    علوم کامپیوتر
    ارسال تشکر
    3,312
    دریافت تشکر: 3,315
    قدرت امتیاز دهی
    56
    Array

ای بابا.... سلام. ببخشید پابرهنه میپرم وسط... نمیدونم از تاریخچه این اقدام و عواقبش خبر دارین با نه؟
    این کار عملی هست ولی انجامش پر خطره... تعداد زیادی از دانشمندان هم بخاطرش کشته شدن. چیزی که خاطرم هست که الان بهتون بگم اینه که تنها یک دانشمند حین انجام این آزمایش جون سالم به در برد.... تفاوت کارش با بقیه یادم نیست... فقط چیزی که تو ذهنم مونده اینه که یه بادکنک رو که به یه سیم رسانا بسته شده هوا میکردن. موقع بروز صاعقه ولتاژ بالایی اعمال میشده و میدانی بوجود میومده(یادم نیست میدان اکتریکی بود یا الکترومغناطیسی
    ) که بدبختانه همه تجهیزات و خود دانشمند هم در اون میدان قرار داشتن. و اینطوری میشد که جونشونو از دست میدادن.
    بهرحال این ایده از ذهن منم بارها عبور کرده. خصوصا وقتی خبر ساخت ابرخازنی با ضخامت یک تار مو رو شنیدم.
    جا داره ضمن همه این حرفا بگم که علت تشکیل ابرها و نگه داشته شدن این حجم وسیع آب اون بالا هنوز نامعلوم مونده بود که این اواخر(یادم نیست کی
    ) با کشف میدان الکتریکی قوی تو آسمون داره پرده از این ابهام برداشته میشه... هنوزم ابهام هست واسه همین نمیشه قطعا درمورد ایده تون صحبت کرد. درهر صورت... ایشالا هرچی که هست من کشفش میکنم.... ایشالا کنکور امسال مهندسی برق بیارم اونوقت یه راهی هم برای ذخیره برق صاعقه ها(و نه فقط صاعقه ها.... امواج کیهانیم بی نهایت انرژی دارن!) کشف میکنیم هزینه پروژه هم با شما...
    sokutam miad... slm,hamin:-)

10. 4 کاربر از پست مفید 7raha7 سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط 7raha7 نمایش پست ها
    ای بابا.... سلام. ببخشید پابرهنه میپرم وسط... نمیدونم از تاریخچه این اقدام و عواقبش خبر دارین با نه؟
    این کار عملی هست ولی انجامش پر خطره... تعداد زیادی از دانشمندان هم بخاطرش کشته شدن. چیزی که خاطرم هست که الان بهتون بگم اینه که تنها یک دانشمند حین انجام این آزمایش جون سالم به در برد.... تفاوت کارش با بقیه یادم نیست... فقط چیزی که تو ذهنم مونده اینه که یه بادکنک رو که به یه سیم رسانا بسته شده هوا میکردن. موقع بروز صاعقه ولتاژ بالایی اعمال میشده و میدانی بوجود میومده(یادم نیست میدان اکتریکی بود یا الکترومغناطیسی
    ) که بدبختانه همه تجهیزات و خود دانشمند هم در اون میدان قرار داشتن. و اینطوری میشد که جونشونو از دست میدادن.
    بهرحال این ایده از ذهن منم بارها عبور کرده. خصوصا وقتی خبر ساخت ابرخازنی با ضخامت یک تار مو رو شنیدم.
    جا داره ضمن همه این حرفا بگم که علت تشکیل ابرها و نگه داشته شدن این حجم وسیع آب اون بالا هنوز نامعلوم مونده بود که این اواخر(یادم نیست کی
    ) با کشف میدان الکتریکی قوی تو آسمون داره پرده از این ابهام برداشته میشه... هنوزم ابهام هست واسه همین نمیشه قطعا درمورد ایده تون صحبت کرد. درهر صورت... ایشالا هرچی که هست من کشفش میکنم.... ایشالا کنکور امسال مهندسی برق بیارم اونوقت یه راهی هم برای ذخیره برق صاعقه ها(و نه فقط صاعقه ها.... امواج کیهانیم بی نهایت انرژی دارن!) کشف میکنیم هزینه پروژه هم با شما...
    شما-مخفی-هرکی بتونه راهی ارائه بده که با محاسبه و یا 1 سری دلایل شهودی یا منطقی بشه گفت که اقتصادیه نگران سرمایه گذار نباشین
    تنها 1 پیام خصوصی به خودم کافیه!!

12. کاربرانی که از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند.

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    قدرت امتیاز دهی
    32623
    Array

فکر کنم فهمیدم چیشد.من گفتم شبکه ای مانند چاه ارت ایجاد بشه اما درون زمین فرو نره بلکه به وسایلی مانند باطری وصل بشه که حسین اقا گفت صاعقه دنبال مقاومت کمتری میگرده.اینجاشو خوب نفهمیدم.یعنی صاعقه جذب برقگیر نمیشه که توسط اون به میله های درون زمین راه پیدا کنه ؟مگه از برقگیر رساناتر هم پیدا میشه؟نوک برقگیر هم که هوا رو یونیزه میکنه تا خودبه خود صاعقه رو بکشه سمت خودش.خب این همون بار الکتریکی نیست که ما نیاز داریم؟ما اونو به سمت زمین میکشونیم.اما به زمین وصل نمیکنم بلکه ذخیرش میکنیم.
    حالا اگه بخوای برق تولید کنی باید این مسیر رو یا قطع کنی یا کمش کنی-در واقع اگه بخواین برق تولید کنین باید این الکترونهارو بگیرین!!
    خوب اینجوری صاعقه این مسیر رو دور میزنه و از جایی که مقاومت کمتری داره یعنی هوا یا رسانا تر های دیگه استفاده میکنه و برقی تولید نمیشه
    اینم یکم واضحتر بگید ممنون میشم.

14. 3 کاربر از پست مفید mamadshumakher سپاس کرده اند .

استعدادهای برتر
    رشته تحصیلی
    ارسال تشکر
    18,873
    قدرت امتیاز دهی
    11669
    Array

نقل قول نوشته اصلی توسط mamadshumakher نمایش پست ها
    فکر کنم فهمیدم چیشد.من گفتم شبکه ای مانند چاه ارت ایجاد بشه اما درون زمین فرو نره بلکه به وسایلی مانند باطری وصل بشه که حسین اقا گفت صاعقه دنبال مقاومت کمتری میگرده.اینجاشو خوب نفهمیدم.یعنی صاعقه جذب برقگیر نمیشه که توسط اون به میله های درون زمین راه پیدا کنه ؟مگه از برقگیر رساناتر هم پیدا میشه؟نوک برقگیر هم که هوا رو یونیزه میکنه تا خودبه خود صاعقه رو بکشه سمت خودش.خب این همون بار الکتریکی نیست که ما نیاز داریم؟ما اونو به سمت زمین میکشونیم.اما به زمین وصل نمیکنم بلکه ذخیرش میکنیم.

اینم یکم واضحتر بگید ممنون میشم.
    ابر میشه 1 قطب باتری و زمین قطب دیگه باتریه (مثلا)
    دوتا سر باتری رو به هم نزدیک کنی با 1 سیم(جای میله برقگیر) چه اتفاقی میفته؟ جرقه میزنه اگه اختلاف پتانسیل بالا باشه!!
    خب حالا اول باید بدونین که عایق وجود نداره تقریبا -بلکه بعضی مواد خیلی رسانا هستند و بعضی مواد مقاومت بیشتری دارند و نارسانا میشن اما اگه اختلاف پتانسیل رو بالا ببری اون ماده عایق هم میتونه مثل رسانا رفتار کنه و در برابر اختلاف پتانسیل بالا رساناست!!
    حالا شما میله برقگیر رو گزاشتی- هر 1 سال 1 بار هم صاعقه خورد بهش!
    خوب حالا اگه مسیر حرکت نور بوجود اومده از صاعقه رو دنبال کنی که به سمت زمینه
    از بالاترین قسمت میله برقگیر وارد میشه و تا قبل از باتری ای که دارین برق توش جمع میکنین پایین میاد و بعت از میله برقگیر خارج میشه و از هوا یا هر ماده ای که مقاومتش از اون سیستم باتریتون کمتر باشه عبور میکنه
    یعنی اگه بخواین همه ی انرژی رو از صاعقه خارج بگیرین دیگه صاعقه از اونجا حرکت نمیکنه (مثل 1 سد میشه بهش برخورد میکنه و رد میشه
    برای همین مخفی میگه ابر رسانا
    چون کمترین مقاومت رو داره و کمترین انرژی اتلاف میشه و باز هم صاعقه تمایل به عبور از داخلش داره
    ولی تولید برقتون باید کمتر از انرزی تلف شده ی عبور صاعقه از هوا باشه وگرنه میشه همون سدی که گفتم!!
    پس بازدهش خیلی باید کم باشه!!
    خب اینها هم دلایل غیر اقتصادی بودن طرح
    البته من خوب بلد نیستم توضیح بدم -خودم هم به زور بلدم!!
    ساسا ام سی دو بهتر توضیح میده معمولا

16. 2 کاربر از پست مفید حسین متقی سپاس کرده اند .

یار همراه
    رشته تحصیلی
    برق صنعتی
    ارسال تشکر
    13,909
    قدرت امتیاز دهی
    32623
    Array

ممنون.اگه sasamc2 هم بیاد توضیح بده ممنون میشم.من میرم در رابطه با این موضوع یکم تحقیق میکنم.خیلی جالب شد.

18. 2 کاربر از پست مفید mamadshumakher سپاس کرده اند .

استعداد برتر سایت
    رشته تحصیلی
    معماری
    ارسال تشکر
    10,146
    دریافت تشکر: 10,426
    قدرت امتیاز دهی
    25391
    Array
    SaSaMc2's: جدید25

سلام...

من دنپايي پام ميكنم...

و دستم رو ميكنم توي كنتاك فاز پريز برق...

خون جلوي چشمام رو گرفته...

فازمتر بزني بهم روشن ميشه ولي برق من رو نميگيره...

چون نول يا تفاهمي وجود نداره و مدار ما باز هست...

اگر دمپايي رو در بيارم، سلول هاي خاكستريم مشكي ميشن...

چون مدار ما وصل ميشه به زمين اين وصلت رو توي آسمونا نوشتن...

دستم رو نيم سانت از فاز فاصله ميدم...

باز برق نميگيره منو...

نميدونم شايد دوست نداره منو...

اگر باده گرانش بود خيلي... چرا ظرف مرا بشكست ليلي...!!

كي گفته كبوتر با كبوتر...

مشكل تفاهم نداريم...

پس ميمونه اختلاف پتانسيل...

لج ميكنيم و اختلاف پتانسيل رو زياد ميكنم...

همه جا ساكته...

اما هر سكوتي علامت رضا نيست...

رضا اديسن رقيب عشقي منه...

برق هم رفيق عشقيم...

به كوري چشمش آمپر ميچسبونم و اختلاف پتانسيل رو باره كينه شتري ميكنم...

ديييييززززززززد... ديييييييززززززد...

با اجزاه بزرگترا بـــــلــــــــــــه... برق من و ميگيره...

و كت بسته تحويل بيمارستان ميده...

اينجاست كه ميگن خطر هميشه در نيم سانتي ماست...

من هميشه فكر ميكردم فقط هواپيما از هوا رد ميشن...

سال ها از اين ماجرا ميگذره...

بار ها زدم به سيم آخر...

ولي ته دلم هنوز چشم براه رفيق عشقيمم...

كه مثل برق از هوا اومد و رفت توي زمين...

لعنت به اعتماد، به هرچي مدار باز...

ساسا ام سي دو ... بهار 91 ...

..........................................

جواب روزنامه رسمي رو گرفتم...

فردا ميرم اداره مالكيت تا خان هفتصدم از ثبت اختراع نيروگاه اولم رو رد كنم...

كاشكي امشب تنها نبودم...

20. 5 کاربر از پست مفید SaSaMc2 سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 6 نخستنخست 123456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع