دوست عزیز، به سایت علمی نخبگان جوان خوش آمدید

مشاهده این پیام به این معنی است که شما در سایت عضو نیستید، لطفا در صورت تمایل جهت عضویت در سایت علمی نخبگان جوان اینجا کلیک کنید.

توجه داشته باشید، در صورتی که عضو سایت نباشید نمی توانید از تمامی امکانات و خدمات سایت استفاده کنید.
صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: ««عظمت و اهمیت شب قدر»»

Hybrid View

پست قبلی پست قبلی   پست بعدی پست بعدی
    کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    255
    دریافت تشکر: 218
    قدرت امتیاز دهی
    24
    Array

Smile ««عظمت و اهمیت شب قدر»»

««عظمت و اهمیت شب قدر»»

به راستی این چه شب با برکتی است که به اندازه یک عمر طولانی ارزش و اهمیت دارد و قرآن این کتاب آسمانی در این نازل شده است و همه مقدرات انسان در آن به ثبت می‌رسد. از اخبار و روایات استفاده می‌شود که شب قدر یکی از مواهب و نعمت‌های الهی بر این امت است به طوری که پیامبر اکرم (ص) فرمودند: “خداوند به امت من شب قدر را بخشید و احدی از امت‌های پیشین از این نعمت و موهبت برخوردار نبودند.” شخصی خدمت امام باقر (ع) عرض کرد: مراد از این که شب قدر بهتر از هزار ماه است چیست؟حضرت فرمودند: “و العمل الصالح فیها من الصلاه و الزکات و انواع الخیر خیر من الف شهر لیس فیها لیله القدر؛ کار شایسته مانند نماز، زکات و انواع خوبی‌ها در آن شب برتر از هر کار شایسته‌ای است که در مدت هزار ماه که شب قدر در آن نیست انجام شود.” از روایات این گونه استفاده می‌شود که روزهای قدر هم، مثل شب قدر دارای فضیلت و عظمت است. امام صادق (ع) فرمودند: “شب قدر در هر سال است و روز آن (از نظر فضیلت) مثل شب آن است.”

علامه طباطبائی در علایم شب قدر می‏گوید:
    روایات در معنی و خصایص و فضایل شب قدر بسیار است، در بعضی از آن روایات علامتهایی برای شب قدر ذكر كرده از قبیل اینكه شب قدر، صبح آن شب آفتاب بدون شعاع طلوع می‏كند و هوای آن روز معتدل است. (المیزان، ج ۴۰، ص ۳۳۲)

قال الباقران علیهما السلام:
    سالته عن علامهٔ لیلهٔ القدر، فقال: علامتها ان یطیب ریحها، و ان كانت فی برد دفئت، و ان كانت فی حر بردت فطابت. (۱)
    ترجمه: (محمد بن مسلم) از علامت لیلهٔ القدر پرسید؟ پس امام (ع) فرمود: علامت لیلهٔ القدر این است كه بوی خوشی از آن پخش می‏شود، اگر در سرمای (زمستان) باشد گرم و ملایم می‏گردد، و اگر لیلهٔ القدر در گرمای (تابستان) باشد خنگ و معتدل و نیكو می‏گردد.

حدیث: قال ابو عبد الله علیه السلام:
    لیلهٔ القدر فی كل سنهٔ و یومها مثل لیلتها. (۲)
    ترجمه: شب قدر در هر سال است و روز آن مثل شب آن می‏باشد.
    قا النبی (صلی الله علیه و آله):
    ان انا ادركت لیلهٔ القدر فما اسال ربی؟ قال (ص): �العافیهٔ‏�. (۳)
    ترجمه: به پیامبر(ص) گفته شد: اگر شب قدر را دریابم از خدا چه چیزی را مسئلت كنم؟ فرمود: �عافیت را�.
    حدیث: قال موسی (علیه السلام):
    الهی ارید قربك، قال: قربی لمن استیقظ لیلهٔ القدر، قال:
    الهی ارید رحمتك، قال: رحمتی لمن رحم المساكین لیلهٔ القدر، قال:
    الهی ارید الجواز علی الصراط، قال: ذلك لمن تصدق بصدقهٔ فی لیلهٔ القدر، قال:
    الهی ارید من اشجار الجنهٔ و ثمارها، قال: ذلك لمن سبح تسبیحه فی لیلهٔ القدر، قال:
    الهی ارید النجاهٔ من النار، قال: ذلك لمن استغفر فی لیلهٔ القدر، قال:
    الهی ارید رضاك، قال: رضای لمن صلی ركعتین فی لیهٔ القدر. (۴)

ترجمه:

خداوندا! می‏خواهم به تو نزدیك شوم، فرمود: قرب من از آن كسی است كه شب قدر بیدار شود، گفت: خداوندا! رحمتت را می‏خواهم، فرمود: رحمتم از آن كسی است كه در شب قدر به مسكینان رحمت كند: گفت: خداوندا! جواز گذشتن از صراط را از تو می‏خواهم فرمود: آن، از آن كسی است كه در شب قدر صدقه‏ای بدهد. گفت‏خداوندا! از درختان بهشت و از میوه ‏هایش می‏خواهم، فرمود: آنها از آن كسی است كه در شب قدر تسبیحش را انجام دهد گفت: خداوندا! رهایی از جهنم را می‏خواهم، فرمود: آن، از آن كسی است كه در شب قدر استغفار كند: گفت‏ خداوندا خشنودی تو را می‏خواهم، فرمود: خشنودی من از آن كسی است كه در شب قدر دو ركعت نماز بگذارد.

توضیح:

لیلهٔ القدر شبی است كه قرآن نازل شده است و ظاهرا مراد به قدر، تقدیر و اندازه‏گیری است، خدای تعالی در آن شب حوادث یكسال را یعنی از آن شب تا شب قدر سال آینده را تقدیر می‏نماید، زندگی و مرگ، رزق، سعادت، و شقاوت و چیزهایی از این قبیل را مقدر می‏سازد.
    چند حدیث در عبادت زهرا (س) در شبهای قدر
    قدرشناس قدر
    قال علی(ع): و كانت فاطمهٔ(س) لا تدع احدا من اهلها ینام تلك اللیلهٔ - لیلهٔ القدر - و تداویهم بقلهٔ الطعام‏و تتاهب لها من النهار و تقول: محروم من حرم خیرها.
    دعائم الاسلام، ج ۱: ۲۸۲.
    حضرت علی(ع) فرمود: فاطمه(س) نمی‏گذاشت كسی از اهل خانه در شبهای قدر به خواب رود به آنان غذای كم می‏داد و از روز قبل برای احیای شب قدر آماده می‏شد و می‏فرمود: محروم كسی است كه از بركات این شب محروم باشد.
    دو ركعت نماز
    قال ابوعبدالله الصادق(ع):
    كان لامی فاطمهٔ صلاهٔ تصلیها علمها جبرئیل، ركعتان تقرء فی الاولی: الحمد مرهٔ و: انا انزلناه فی لیلهٔ القدر، ماهٔ مرهٔ و فی الثانیهٔ: الحمد مرهٔ و ماهٔ مرهٔ: قل هو الله احد، فاذا سلمت‏سبحت تسبیح الطاهرهٔ علیها السلام.
    جمال الاسبوع:۱۷۳.
    امام صادق(ع) فرمود: مادرم فاطمه(س) همواره دو ركعت نماز را می‏خواند كه جبرئیل به او آموخته بود، در ركعت اول آن پس از حمد صد بار سوره قدر و در ركعت دوم پس از حمد صد بار سوره توحید را می‏خوانی، و پس از سلام نماز تسبیحات حضرتش را نیز می‏گویی
    رمضان، تجلی معبود (ره توشه راهیان نور) ص95

ஜ hiva ஜ

همکار بخش مذهبی
    ارسال تشکر
    7,424
    دریافت تشکر: 12,850
    قدرت امتیاز دهی
    7192
    Array

پیش فرض پاسخ : ««عظمت و اهمیت شب قدر»»

مرسی از مطلب معنوی و به جایی که فراهم کردی .

ایشالا به حق صاحب این شب ها ، بهترین و خوشترین مقدرات برای همه نوشته شه که توش سرشار باشه از سلامتی ، آرامش ، زیارت عتبات ، کسب علوم معرفتی و دیانتی، عاقبت بخیری و برآورده شدن هر آرزویی که در ته دل شماست و غیر از خدا کسی از آن مطلع نیست.
    اللهم عجل لولیک الفرج و العافیه و النصر

3. 7 کاربر از پست مفید طلیعه طلا سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    ارسال تشکر
    7
    دریافت تشکر: 84
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

بسم الله الرحمن الرحیم
    قدر شب اندر شب قدر است وبس برخوان آن سوره ومعنی بیاب
    امام صادق علیه السلام:“قَلبُ شَهرِ رَمَضان لیلة القَدرِ” قلب ماه رمضان شب قدر است.
    حضرت علی علیه السلام در پایان خطبه شعبانیه از پیامبر گرامی اسلام (ص)سؤال نمود که
    بهترین اعمال درماه مبارک رمضان چیست؟حضرت فرمود:بهترین اعمال دوری از معاصی خدای
    بزرگ است.آن گاه حضرت گریه کرد.حضرت علی علیه السلام پرسید چرا گریه میکنید؟!
    فرمودند یاعلی!گویا می بینم که درحال نماز ضربتی برفرق مبارک تو میزنند ومحاسن
    تورا با خون سرت خضاب می کنند علی علیه السلام پرسید:آن گاه دین من درسلامت
    است؟فرمودند:آری،هرکه تورا بکشد مرا کشته است وهرکه تورا دشمن بدارد مرا دشمن
    داشته و….زیرا که تو ازمن هستی.با عنایت به داستان فوق می توان فهمید که چرا حضرت
    علی علیه السلام در آن لحظه دردناک که شمشیر بر سر مبارکشان فرود آمد تنها جمله ای
    که بر زبان جاری کردند این بود: “فُزتُ وَرَبِّ الکَعبَه”یعنی به خدای کعبه
    رستگارشدم.درحقیقت مقام رستگاری خویش رادرمقابل خداوند مشاهده می نمود.
    حسن ختام:
    نور دل مومنین بود درصلوات************اندوخته ی یقین بود صلوات
    تاکید کنند اولیا براین ذکـــــر************ زیرا که اصول دین بود درصلوات

بسم الله الرحمن الرحیم

پایگاه اینترنتی مقربون

5. 9 کاربر از پست مفید محمدیار مهدوی سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    عمومی
    ارسال تشکر
    0
    دریافت تشکر: 28
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

ممنون

7. 3 کاربر از پست مفید majdifar سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    شیمی تجزیه
    ارسال تشکر
    3,630
    دریافت تشکر: 924
    قدرت امتیاز دهی
    594
    Array
    h.khakpour's: جدید134

تو این شبای عزیز التماس دعا داریم

9. 4 کاربر از پست مفید h.khakpour سپاس کرده اند .

کاربر اخراج شده
    رشته تحصیلی
    الکترونیک
    ارسال تشکر
    654
    دریافت تشکر: 1,411
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array
    ایده تا پدیده's: چشمک

سلام دوستان میخوام منم دعا کنید شب قدر چون بعد رمضان قرار شده به مراد دلم برسم

11. 4 کاربر از پست مفید ایده تا پدیده سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    شیلات
    ارسال تشکر
    369
    دریافت تشکر: 555
    قدرت امتیاز دهی
    92
    Array

Red face پاسخ : ««عظمت و اهمیت شب قدر»»

نقل قول نوشته اصلی توسط arm-rfid.com نمایش پست ها
    سلام دوستان میخوام منم دعا کنید شب قدر چون بعد رمضان قرار شده به مراد دلم برسم
    ايشالا!
    تو هم واسه همه ما دعا كن

ايشالا هميشه شاد باشي...
    مسوم شد هواي بهشت ازاين سر به زيرها

ما بچه هاي سر به هواي جهنميم!

13. 2 کاربر از پست مفید مریم6868 سپاس کرده اند .

دوست جدید
    رشته تحصیلی
    ارتباطات
    ارسال تشکر
    241
    دریافت تشکر: 855
    قدرت امتیاز دهی
    36
    Array

خدایا به عظمت شبهای قدر
    درد دردمندان
    قرض وامداران
    آمال آرزومندان
    رو به کرم برآورده به خیر بفرما!
    آمین

از همه بزرگواران التماس دعای خیر دارم

قال ابو عبد الله علیه السلام:
    لیلة القدر فى کل سنة و یومها مثل لیلتها. (2)

ترجمه: شب قدر در هر سال است و روز آن مثل شب آن مى‏باشد.

حدیث:
    قال النبى (صلى الله علیه و آله):
    ان انا ادرکت لیلة القدر فما اسال ربى؟ قال (ص): «العافیة‏». (3)

ترجمه: به پیامبر(ص) گفته شد: اگر شب قدر را دریابم از خدا چه چیزى را مسئلت کنم؟ فرمود: «عافیت را».

حدیث:
    قال موسى (علیه السلام): الهى ارید قربک، قال: قربى لمن استیقظ لیلة القدر،

موسی (علیه السلام)گفت:
    خداوندا! مى‏خواهم به تو نزدیک شوم، فرمود: قرب من از آن کسى است که شب قدر بیدار شود،

قال: الهى ارید رحمتک، قال: رحمتى لمن رحم المساکین لیلة القدر،

گفت: خداوندا! رحمتت را مى‏خواهم، فرمود: رحمتم از آن کسى است که در شب قدر به مسکینان رحمت کند.

قال: الهى ارید الجواز على الصراط، قال: ذلک لمن تصدق بصدقة فى لیلة القدر،
    گفت: خداوندا! جواز گذشتن از صراط را از تو مى‏خواهم فرمود: آن، از آن کسى است که در شب قدر صدقه‏اى بدهد.

قال: الهى ارید من اشجار الجنة و ثمارها، قال: ذلک لمن سبح تسبیحه فى لیلة القدر،

گفت‏: خداوندا! از درختان بهشت و از میوه‏هایش مى‏خواهم، فرمود: آنها از آن کسى است که در شب قدر تسبیحش را انجام دهد.

قال: الهى ارید النجاة من النار، قال: ذلک لمن استغفر فى لیلة القدر،

گفت: خداوندا! رهایى از جهنم را مى‏خواهم، فرمود: آن، از آن کسى است که در شب قدر استغفار کند.

قال: الهى ارید رضاک، قال: رضاى لمن صلى رکعتین فى لیلة القدر. (4)

گفت‏: خداوندا خشنودى تو را مى‏خواهم، فرمود: خشنودى من از آن کسى است که در شب قدر دو رکعت نماز بگذارد

توضیح:

لیلة القدر شبى است که قرآن نازل شده است و ظاهراً مراد به قدر، تقدیر و اندازه‏گیرى است. خداى تعالى در آن شب حوادث یکسال را یعنى از آن شب تا شب قدر سال آینده را تقدیر مى‏نماید، زندگى و مرگ، رزق، سعادت، و شقاوت و چیزهایى از این قبیل را مقدر مى‏سازد.
    گواراترین زندگی را کسی دارد که از آنچه خداوند نصیب او کرده است خرسندباشد.

15. 4 کاربر از پست مفید aramesh ghoroob سپاس کرده اند .

کاربر جدید
    رشته تحصیلی
    کامپیوتر
    ارسال تشکر
    255
    دریافت تشکر: 218
    قدرت امتیاز دهی
    24
    Array

حکایت شب قدر

در " ترجمان القرآن جرجانی " شب قدر ، شب اندازه کردن کارها ذکر شده است . صاحب " کشاف اصطلاحات الفنون " گوید : شب قدر ، شبی است با عزت و شرف که هر که در آن طاعت کند عزیز و مشرف گردد .

در " التفهیم بیرونی " آمده است :

" واندر ماه رمضان لیله القدر است ، آنک جلالت او راه به دهه پسین جویند و نیز گفتند به طاقهای این دهه ."

لیله القدر شبی مهم و سرنوشت ساز است .شب نزول رحمت و برکات الهی و تعیین سرنوشت ابدی انسانهاست و درخصوص اهمیت این شب گفتنی است که از صدر اسلام واز عهد رسول اکرم حضرت محمد مصطفی (ص) رسم بر آن بوده است که شبهای قدر را " احیا " بگیرند و تا سپیده دم به آداب مخصوص آن منجمله دعا و نماز و استغفار بپردازند .

در فضیلت شب قدر آمده است شبی بهتر زا هزار ماه " لیله القدر خیر من الف شهر " و به احتمال قوی این شب ارجمند یکی از شبهای نوزدهم ، بیست ویکم و بیست و سوم ماه مبارک رمضان است .

در آیه نخست سوره مبارکه " قدر " نیز تصریح شده است به آن که قرآن کریم در شب قدر نازل شده است : " انا انزلنا فی لیله القدر " در " تفسیر ابولفتح رازی " پیرامون شب قدر آمده است : شب تقدیر است و فصل احکام و تقدیر قضایا آنچه خواهد بودن در سال از اجال و ارزاق واقسام همه در این شب کنند و گفتند قوله " فی لیله مبارکه " هم این شب است و ...

سخن در باب لیله القدر ( شب قدر ) بسیار است و در کتب تفاسیر درباره کیفیت و نزول رحمت و برکت در این شب استثنایی احادیث و روایات بسیار قابل تاملی ذکر شده است واما در نگاه شاعران سخن سنج مسلمان که میراث داران و پاسداران حریم فرهنگ و معارف عالیه اسلامی هستند ، حکایت شب قدر حکایتی بس شگفت و تفکر برانگیزی است .

حکایتی که با زبان عرفان و تعابیر رمزگونه ، مخاطب را به این شب بزرگ و اسرار آمیز رهنمون می کند .این اشعار که بر اساس آیات ، احادیث و روایات سروده شده است همچون بارقه های آسمانی بر دل و جان شیفتگان می تابد و ظلمت درون را به انوار الهی روشن می سازد .

ஜ hiva ஜ

17. 7 کاربر از پست مفید «hiva» سپاس کرده اند .

دوست آشنا
    رشته تحصیلی
    مدیریت دولتی
    ارسال تشکر
    313
    دریافت تشکر: 533
    قدرت امتیاز دهی
    0
    Array

معبود من!
    روزی گرفتار هستم، روزی اسیر نفس، روزی هم در بند غفلت.
    می بینی این همه دشمن و من یک تن ضعیف و ناتوان.
    تنها تویی که یاریم میکنی تا در غفلت غرق نشوم واز بند نفس بگریزم.
    خوب می دانم که اگر تو یاریم کنی به عزت خود عزیزم می کنی. ای عزیزی که هر ملکی در مقابل تو خوار است و ذلیل.
    ای عالمی که خیانت چشمها را می خوانی،نهان شده دلها را می دانی و غیبت آینده دوران ها بر تو ظاهر است. ای توانایی که زمین را با این همه وسعت گسترانیدی و آسمان را استوار داشتی. به دنبال آسمانی ترین واژه ام تا یکی از هزار نام نیکوی تو را بخوانم...
    آرزوی قبولی طاعات و عبادات برای همه عزیزان را دارم.
    هنگام دعا یادی هم از ما بکنید.
    ببخشید که طولانی شد.

19. 6 کاربر از پست مفید reza.nori87 سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)