PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث اگه مادر باردار توکسوپلاسما داشت ، توصیه شما چیست؟

AvAstiN
16th August 2010, 09:50 AM
یه وضعیت رو در نظر بگیرین
یه خانم باردار به شما مراجعه می کنه ، به علت بیماری توکسوپلاسما احتمال اینکه بچه اش با مشکلات بدنیا بیاد هست
توصیه شما در این وضعیت چیه؟

یکم اطلاعات در مورد خود بیماری :

توكسوپلاسموز يك بيماري عفوني انگلي است كه در سراسر جهان حتي در كشورهاي پيشرفته يافت مي‌شود.

اگر آلودگی در سه ماه اول رخ بده ، شانس ابتلا جنین 17% است و اکثرا موجب سقط می شه . در سه ماهه دوم 25% شانس ابتلا وجود داره و می تواند باعث هیدروسفالی ، میکروسفالی ، کلسفیکاسیون پراکنده مغزی ،کوریوتینیت و ... بشه . در سه ماهه سوم شانس ابتلا جنین 65% است ولی شدت بیماری در نوزاد کمتر و یا دیر رس تر است . معمولا نوزاد در زمان تولد بدون علامت است و علائم چشمی بعد چند سال ظاهر می شود .

dodor
16th August 2010, 10:09 AM
سوالش خیلی سخت شد نمی دونم باید برم در موردش مطالعه کنم(نوع بیماری)
یا اگه خودتون لطف کنید و یکم توضیخ بدید ممنون میشم.

اما در کل تصمیم گیری خیلی سخته اونم برای یک پدر و مادر .
به نظر من عاقلانه اینکه اگر خیلی خطرناکه (که احتمالا هست)

با به دنیا آوردنش مخالفت بشه .
[negaran][nadidan]

AvAstiN
16th August 2010, 10:20 AM
سوالش خیلی سخت شد نمی دونم باید برم در موردش مطالعه کنم(نوع بیماری)
یا اگه خودتون لطف کنید و یکم توضیخ بدید ممنون میشم.

اما در کل تصمیم گیری خیلی سخته اونم برای یک پدر و مادر .
به نظر من عاقلانه اینکه اگر خیلی خطرناکه (که احتمالا هست)

با به دنیا آوردنش مخالفت بشه .
[negaran][nadidan]

پست اول رو ویرایش کردم
اطلاعاتی در مورد بیماری گذاشتم [shaad]

dodor
16th August 2010, 10:27 AM
بسیار ممنون از لطف شما .
ببخشید سوال می کنم آیادر دوران بارداری
این بیماری قابل رفع شدن هست یا نه؟
یا نه بیمار بهبود کامل می یابد؟
آیا می توان قبل از بچه دار شدن
آن را تشخیص داد؟
بازم ممنونم از پاسخ اتون[golrooz]

AvAstiN
16th August 2010, 10:50 AM
بسیار ممنون از لطف شما .
ببخشید سوال می کنم آیادر دوران بارداری
این بیماری قابل رفع شدن هست یا نه؟
یا نه بیمار بهبود کامل می یابد؟
آیا می توان قبل از بچه دار شدن
آن را تشخیص داد؟
بازم ممنونم از پاسخ اتون[golrooz]

قبل از بارداری قابل تشخیص هست . اتفاقا یکی از تستهایی هست که توصیه اکید می شه که قبل از بارداری بدن ولی بحث اینه که اگه در حین بارداری آلودگی رخ داد چی؟
درمان انجام می شه
یه سری داروهایی می دن که در دوران حاملگی مصرف بشه تا احتمال اینکه انگل به جنین منتقل بشه کم بشه ولی 100% نیست
بعد از تولد هم درمان نوزاد ادامه داره ولی خب من جایی ندیدم که درمان رو 100% ذکر کنن
اینم بگم که هیچ درمانی با دارو 100% نیست حتی سرماخوردگی

dodor
16th August 2010, 11:07 AM
با توجه به مطالب مفیدی که گفتید
به نظر من تصمیم گیری خیلی سخت میشه

نمی دونم...

باز هم به خاطر مطالب ارزنده شما تشکر می کنم.
[golrooz]

ساناز فرهیدوش
16th August 2010, 12:21 PM
این انگل عمدتا از راه حیوانات یا حتی با خوردن گوشت خام می تونه انتقال پیدا کنه و بسیار برای جنین خطرناکه و همون طور که ذکر شد عوارض جبران ناپذیری به روی ذهن جنین می تونه بگذاره .
در سه ماهگی آزمایش آمینو سنتز ، انجام می شود و روش مطمئنی برای چکاپ جنینه تا در صورت مشکل حتما سقط انجام بشود.

_مراجعه شود به کتاب کودکان استثنایی دکتر میلانی فر خلاصه پزشکی ، روانشناسی و روان پزشکی )

AvAstiN
16th August 2010, 02:02 PM
این انگل عمدتا از راه حیوانات یا حتی با خوردن گوشت خام می تونه انتقال پیدا کنه و بسیار برای جنین خطرناکه و همون طور که ذکر شد عوارض جبران ناپذیری به روی ذهن جنین می تونه بگذاره .
در سه ماهگی آزمایش آمینو سنتز ، انجام می شود و روش مطمئنی برای چکاپ جنینه تا در صورت مشکل حتما سقط انجام بشود.

_مراجعه شود به کتاب کودکان استثنایی دکتر میلانی فر خلاصه پزشکی ، روانشناسی و روان پزشکی )

ممنون از توضیحات خوبت ساناز جان [golrooz]
حالا اگه شما از شما مشورت می خواست یه مادر باردار با این مشکل چی می گفتی بهش؟

Mina_Mehr
16th August 2010, 05:40 PM
اگه که خانم بارداری به توکسوپلاسما مبتلا باشه و ابتلای جنین او هنوز ثابت نشده باشه معمولا پزشکان داروهایی مثل spiromycinرو تجویز میکنن البته از هم استفاده میشه، ولی اگه به طور قطعی با توجه به نتایج آزمایشات متوجه ی ابتلای جنین شده باشیم از درمان با داروهایی مثل پیریمتامین و ترکیباتی مثل سولفامیدها نظیر سولفودیازین استفاده میشه..

امین_بد
16th August 2010, 08:49 PM
اول باید وضعیّت مادر و جنین آزمایش بشه تصمیم بگیریم که باید کشت یا به دنیا آوردش

AvAstiN
16th August 2010, 09:26 PM
اگه که خانم بارداری به توکسوپلاسما مبتلا باشه و ابتلای جنین او هنوز ثابت نشده باشه معمولا پزشکان داروهایی مثل spiromycinرو تجویز میکنن البته از هم استفاده میشه، ولی اگه به طور قطعی با توجه به نتایج آزمایشات متوجه ی ابتلای جنین شده باشیم از درمان با داروهایی مثل پیریمتامین و ترکیباتی مثل سولفامیدها نظیر سولفودیازین استفاده میشه..

ممنونم مینا جان
ولی بحث اینه که درمان ، درمان قطعی نیست

AvAstiN
16th August 2010, 09:30 PM
اول باید وضعیّت مادر و جنین آزمایش بشه تصمیم بگیریم که باید کشت یا به دنیا آوردش

در چه شرایطی سقط بشه خوبه؟

ساناز فرهیدوش
16th August 2010, 10:11 PM
ممنون از توضیحات خوبت ساناز جان [golrooz]
حالا اگه شما از شما مشورت می خواست یه مادر باردار با این مشکل چی می گفتی بهش؟

با فرض تایید ابتلای جنین خبر را به یکباره با مادر عنوان نمی نماییم. اول توجیه همراه و ایجاد ارتباط عاطفی با مادر و زمینه سازی.
دوم اینکه مادر قبول نمی کند ! نمی تواند بپذیرد . در هر صورت می خواهد جنین را حفظ کند و حتی او را با نقص بزرگ کند ، با در نظر گرفتن چنین شرایطی با همکاری همراهان او را به مرکز نگهداری کودکان عقب مانده برای بازدید می برم . یا ترتیب ملاقات او را با خانواده ی چنین بچه هایی می دهم .
نمیدانم کار من تا چه حدود علمی است اما می دانم اگر تصویر روشنی از آینده به مادر بدهم راضی نخواهد شد عمر خود و کودکی را به تباهی بکشاند .

AvAstiN
16th August 2010, 10:13 PM
خود بچه چی؟ با نپذیرفتن واقعیت زندگی عادی رو ازش گرفتیم [nadidan]

Mina_Mehr
17th August 2010, 12:52 AM
در چنین مواردیی توصیه میشه به مادر که به یه متخصص و یا مشاور ژنتیک مراجعه بکنه و از شدت خطری که نوزاد رو تهدید میکنه با خبر بشه و بر اساس سن و دوره ی جنینی تصمیم گرفته بشه که بچه سقط بشه و یا بارداری ادامه داشته باشه واگه تصمیم به ادامه ی بارداری داشته باشه باید از روش درمانی که قبلا گفتم استفاده بکنه و تا یک سال پس از تولد نوزاد هم این درمان رو ادامه بدهیم.

*مینا*
17th August 2010, 01:00 PM
شرایط خیلی سختی هست ...
یه سوال ، اگه مادر جنین رو سقط کنه ، بعد مادر درمان بشه ، در بارداری بعدی احتمال این که مجددا به این انگل آلوده بشه ( مادر ) چقدره ؟ این احتمال ربطی به آلودگی تو بارداری اولش داره ؟

امير آشنا
17th August 2010, 02:17 PM
اگه مادر جنین رو سقط کنه ، بعد مادر درمان بشه ، در بارداری بعدی احتمال این که مجددا به این انگل آلوده بشه ( مادر ) چقدره ؟ این احتمال ربطی به آلودگی تو بارداری اولش داره ؟

برخلاف تصور رایج ، سقط جنین ناشی از انگل توکسوپلاسما فقط یک بار اتفاق می افته و حتی اگه اون مادر خودش رو تحت درمان قرار نده تا آخر عمر نسبت به این بیماری مصونیت داره و در بارداری های بعدی هم مشکلی از این نظر به وجود نمیاد

*مینا*
17th August 2010, 02:32 PM
برخلاف تصور رایج ، سقط جنین ناشی از انگل توکسوپلاسما فقط یک بار اتفاق می افته و حتی اگه اون مادر خودش رو تحت درمان قرار نده تا آخر عمر نسبت به این بیماری مصونیت داره و در بارداری های بعدی هم مشکلی از این نظر به وجود نمیاد

با این حساب اگه من دکتر بودم [entezar2] ، به بیمارم حتما توصیه می کردم که ، جنین رو سقط کنه و به فرزند بعدی فکر کنه .

امین_بد
17th August 2010, 03:00 PM
در چه شرایطی سقط بشه خوبه؟

در شرایطی اگه بچه بدنیا بیاد جان مادر یا بچه و یا حتّی هر دو در خطر باشه.

Mina_Mehr
17th August 2010, 04:15 PM
دقیقا همینطوره و در ارتباط با زنانی که قبل از بارداری به این بیماری مبتلا شدن و قصد باردار شده دارن ، پزشکان توصیه میکنن حداقل تا 6-8 ماه پس از بهبود و رفع بیماری برای باردار شدن اقدام نکنن تا از مصونیت اطمینان خاطر پیدا کنن و لازم به ذکره که در ارتباط با زنانی که به ضعف یا نقص ایمنی مبتلا هستن شرایط متفاوته.

LaDy Ds DeMoNa
17th August 2010, 05:37 PM
یه وضعیت رو در نظر بگیرین
یه خانم باردار به شما مراجعه می کنه ، به علت بیماری توکسوپلاسما احتمال اینکه بچه اش با مشکلات بدنیا بیاد هست
توصیه شما در این وضعیت چیه؟

یکم اطلاعات در مورد خود بیماری :

توكسوپلاسموز يك بيماري عفوني انگلي است كه در سراسر جهان حتي در كشورهاي پيشرفته يافت مي‌شود.

اگر آلودگی در سه ماه اول رخ بده ، شانس ابتلا جنین 17% است و اکثرا موجب سقط می شه . در سه ماهه دوم 25% شانس ابتلا وجود داره و می تواند باعث هیدروسفالی ، میکروسفالی ، کلسفیکاسیون پراکنده مغزی ،کوریوتینیت و ... بشه . در سه ماهه سوم شانس ابتلا جنین 65% است ولی شدت بیماری در نوزاد کمتر و یا دیر رس تر است . معمولا نوزاد در زمان تولد بدون علامت است و علائم چشمی بعد چند سال ظاهر می شود .

اگه من پزشك بودم تمامي موارد مذكور رو بهش كامل و با تمانينه توضيح مي دادم و مي ذاشتم خودش تصميم بگيره
تمامي راهكارها امكانات موجود داروها و تاثيراتشو هم مي گفتم
همچنين بهشون پيشنهاد مي دادم با چند دكتر ديگه مشورت كنند
تا تصميم عاقلانه بگيرند

مطمئنا در ماههاي اول بارداري عجولانه نبايد به از بين بردن بچه فكر كرد چون درصد ابتلا به بيماري كمه اگه با دارو بشه حلش كرد

اما در ماههاي مياني و پاياني بارداري خيلي علامت خوبي براي زنده گذاشتن فرزند نمي بينم[esteress]

Mina_Mehr
17th August 2010, 05:57 PM
اگه من پزشك بودم تمامي موارد مذكور رو بهش كامل و با تمانينه توضيح مي دادم و مي ذاشتم خودش تصميم بگيره
تمامي راهكارها امكانات موجود داروها و تاثيراتشو هم مي گفتم
همچنين بهشون پيشنهاد مي دادم با چند دكتر ديگه مشورت كنند
تا تصميم عاقلانه بگيرند

مطمئنا در ماههاي اول بارداري عجولانه نبايد به از بين بردن بچه فكر كرد چون درصد ابتلا به بيماري كمه اگه با دارو بشه حلش كرد

اما در ماههاي مياني و پاياني بارداري خيلي علامت خوبي براي زنده گذاشتن فرزند نمي بينم[esteress]

حق با شماست عجولانه نباید تصمیم گرفت و با مراجعه به یه مخصص ژنتیک میشه از میزان خطری که جنین رو تهدید میکنه باخبر شد و تحت مشاوره پزشکی تصمیم به نگه داشتن یا از بین بردن جنین کرد،
که البته توجه به سن جنین هم مهمه.

AvAstiN
17th August 2010, 07:00 PM
درسته که احتمالش در ماههای اول کمه ولی خب بالخره به ماههای بعدی هم می رسه دیگه
تازه در ماههای اول از لحاظ روحی سقط کردنش راحت تره
بهتره با این مساله احساسی برخورد نشه
و عقل رو ملاک تصمیم بذاریم
احتمال داره که بچه هیدروسفال بشه ، واقعا پدر و مادری حاضرند که حتی 1% احتمال هیدروسفالی باشه اصلا ، جنین رو نگه دارن؟ اصلا از لحاظ اخلاقی این درسته؟

یکی از اساتید انگل شناسی مون که خیلی هم معروفند و همه روشون حساب می کنن (!) یه خاطره تعریف کردند:
یه خانم باردار مبتلا به توکسوپلاسما ، بهشون مراجعه می کنن و مشورت می خوان ازشون در مورد اینکه جنین باید سقط بشه یا نه
این در حالی بوده که پزشکان و مشاوران ژنتیک با توجه به آزمایشات انجام شده سقط رو تجویز کردند ،
این استاد ما به این خانم باردار گفتند که احتمال داره که بچه ات هیدروسفال بشه یا دچار مشکلات چشمی و اینا بشه حاضری بچه ات رو نگه داری؟!
خانم گفتند بله!!!!
بعد از چند سال این خانم با بچه سالمش اومده و گفته من خیلی دعاتون می کنم و از این حرفا!

ولی اینجا جای یه سوال هست که اگه بچه اش مشکل دار می شد چی؟ چرا باید جای بچه مون تصمیم بگیریم
به نظر من در چنین شرایطی یه جورایی خودخواهی خودمون رو قاضی کردیم
از طرفی عوارض چند سال بعد بروز می کنه و نمی شه نتیجه گرفت که بچه اون خانم سالم بوده
اگه بچه این خانم ( و یه عالمه بچه دیگه ) دچار مشکلات بشن به نظر من مقصر پدر و مادر بودن

serajmostafa
17th August 2010, 09:59 PM
سلام
شرمندم، دلم میخواد شرکت کنم ولی چیزی بلد نیستم
انشاالله توی بحث های دیگه که واردتر باشم (یه کم هم عمومی تر باشه و پسرونه تا من روم بشه شرکت کنم[nishkhand])

امير آشنا
17th August 2010, 10:47 PM
اونچه که در مورد توکسوپلاسموز به اثبات رسیده :

1. تنها در صورتی احتمال ابتلای جنین به توکسوپلاسموز وجود داره که مادری که ایمنیتی نسبت به توکسوپلاسموز نداره ( حدود 80 درصد خانم های ایرانی نسبت به توکسوپلاسموز ایمنیت دارند ) در دوران بارداری به این بیماری دچار بشه و در این صورت هم تنها در همون بارداری خاص احتمال بروز عوارضی در جنین وجود داره . خانم ها می تونن قبل از بارداری با انجام آزمایشات سرولوژیک ساده متوجه بشن بدنشون در برابر این انگل ایمنیت داره یا خیر . در صورتی که ایمنیت وجود داشته باشه جای نگرانی در خصوص ابیتلا به توکسوپلاسموز در دوران بارداری وجود نداره

2. جز در افرادی که به عللی مثل شیمی درمانی و یا بیماری هایی مثل ایدز دچار نقص سیستم ایمنی هستند ، سایر افراد در صورت ابتلا به توکسوپلاسموز ، تا آخر عمر نسبت به این بیماری ایمن هستند

AvAstiN
19th August 2010, 07:23 AM
ممنون از توضیحاتتون ولی به نظرم بحث یه چیز دیگه است ها
بحث جنبه اخلاقیه قضیه است
یعنی اگه بخوایم طبقه بندی کنیم می ره جز اخلاق در پزشکی و اینا این بحث

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد