PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : تقلب در کنکور 89

MR_Jentelman
14th July 2010, 12:17 AM
سالهاي متمادي است که آزمون سراسري دانشگاه ها برگزار مي شود ،در تمام اين سالها حکايت هاي فراواني از روش هاي تقلب در کنکور به گوش رسيده است. روش گريزناپذير آزمودن تستي معلومات دانش آموزان در چند ساعت محدود، به تدريج آنهايي را که در پي رسيدن به مدارک تحصيلات عاليه بدون زحمت و مرارت بوده اند به خلاقيت واداشته تا از ميان روش هاي گوناگون تقلب در گسترده ترين امتحان ايران، شيوه اي را برگزينند تا به دانشگاه برسند.
با وجود همه مراقبت هاي سازمان سنجش، در موارد بسيار معدودي تقلب موثر بوده و دانش آموزان را واقعاً به دانشگاه نيز وارد کرده است. اغلب متقلبان پس از ورود به دانشگاه سد بزرگي را روبه روي خود نمي بينند و کجدار و مريز تا گرفتن مدرک پيش مي روند. چند سال بعد کسي چيزي يادش نيست و همه، به متقلبان ديروز مي گويند خانم مهندس يا آقاي دکتر.

آنها اگر خيلي نبوغ به خرج نداده باشند، از چند شيوه زير استفاده کرده اند:
1-راه ساده تقلب اين بود که جواب تست ها را آخر جلسه امتحان کنکور، از روي پاسخنامه نفر جلويي يا بغل دستي ديد و به همان ترتيب وارد پاسخنامه خود کرد. اين روش در چند سال اخير با تنوعي که سازمان سنجش در چينش سوالات در دفترچه سوال اعمال کرد خنثي شد. سازمان سنجش چند سال است که طوري دفترچه ها را به داوطلبان مي دهد که ترتيب سوالات هر کس با ترتيب سوالات داوطلبان کناري و جلويي اش يکسان نباشد و پاسخنامه ها را از روي کدي که هر نوع دفترچه دارد تصحيح مي کند.
2-چند نفر با هم قرار مي گذاشتند که هر يک، سوالات درس خاصي را حل کند و پاسخ تست هاي مربوط به خود را به بهانه رفتن به دستشويي داخل دستشويي بگذارد و پاسخ بقيه سوال ها را بنويسد و با خود به جلسه ببرد. بعدها که تلفن همراه همه گير شد اين کار با فرستادن پيام کوتاه در دستشويي و خواندن پيام کوتاه ديگران باز هم در دستشويي انجام مي شد.
اغلب متقلبان پس از ورود به دانشگاه سد بزرگي را روبه روي خود نمي بينند و کجدار و مريز تا گرفتن مدرک پيش مي روند. چند سال بعد کسي چيزي يادش نيست و همه، به متقلبان ديروز مي گويند خانم مهندس يا آقاي دکتر

3-بيرون آوردن يک دفترچه سوال از جلسه کار سختي بود اما غيرممکن نبود. مي شد کسي در بيرون سوال ها را حل کند و با پيام کوتاه تلفن همراه يا به طريق ديگري آن را داخل جلسه کند. معمولاً خواندن اين جواب ها هم در دستشويي انجام مي شد. هيچ کس نمي تواند در جلسه کنکور مانع رفتن داوطلبان به دستشويي شود. خوشبختانه اين مورد و مورد قبلي با ايجاد تنوع در دفترچه هاي سوال کنکور خنثي شده بود.
4- سر جلسه کنکور يا پيش از برگزاري آن شايد بتوان با مراقبان ارتباط خوبي برقرار کرد تا پاسخنامه داوطلبي با دفترچه مشابه را که حدس زده مي شود خوب جواب داده، از او گرفت و پاسخ ها را در پاسخنامه خود وارد کرد.
5- دفترچه هاي سوالات کنکور دو يا سه عدد است. يکي مربوط به دروس عمومي و يکي مربوط به دروس تخصصي است. برخي از داوطلبان هنگامي که فرصت براي پاسخ دادن به سوالات دروس عمومي تمام مي شود برگه هاي وسط دفترچه را مي کنند و زير لباس يا جاي ديگري پنهان مي کنند.
وقتي که دفترچه هاي دروس عمومي جمع و دفترچه سوالات دروس تخصصي توزيع مي شود آنها مي توانند باز هم به سوالات دروس عمومي در شرايطي که ديگران به آن دسترسي ندارند، پاسخ بدهند. اين کار ممکن است براي دفترچه هاي بعدي کنکور هم انجام شود. معمولاً رابطان جلسه که دفترچه ها را جمع مي کنند به اينکه دفترچه حتماً کامل باشد توجهي ندارند.
http://img.tebyan.net/big/1389/04/362031791421611417118202496423611023713449.jpg (http://njavan.com/forum/redirector.php?url=http%3A%2F%2Fwww.tebyan.net%2Fb igimage.aspx%3Fimg%3Dhttp%3A%2F%2Fimg.tebyan.net%2 Fbig%2F1389%2F04%2F1496276112181183120195252111541 1123657186.jpg)
مجازاتي براي متقلبان
از آنجا که هر عملي که خلاف قوانين و مقررات باشد داراي مجازات است و جرم شناخته مي شود تخلفات و تقلبات کنکور نيز از مواردي است که براي آن مجازات تعيين شده است که در اين يادداشت به تشريح اين تخلفات و مجازاتهاي کنکوري مي پردازيم:
1- ارتكاب هر عملي كه موجب بي‌نظمي در برگزاري آزمون شود يا همراه داشتن هر وسيله غيرمجاز از قبيل وسايل ارتباط الكترونيكي و دستگاه‌هاي حافظه‌دار و غيره در كنكور خلاف است و سبب اخطار كتبي با درج در پرونده داوطلب و اعلام به مراجع ذيربط يا محروميت از گزينش در آزمون همان سال مي‌شود.
2- كمك به داوطلب خارج از ضوابط برگزاري آزمون براي پاسخ به سؤالات كنكور مجازاتي برابر با جزاي نقدي از 10 ميليون تا يك ميليارد ريال يا حبس از يك تا 5 سال يا هر دو مجازات را دربر دارد.
3- ارتكاب هر عمل خلاف مقرراتي كه آزمون داوطلب را از نظر علمي خدشه دار سازد همچون ارائه مدرك يا گواهي مجهول يا تصوير گواهي مجهول براي شركت در آزمون، تباني با داوطلبان يا افراد خارج از حوزه امتحاني يا دست‌اندركاران آزمون از قبيل عوامل اجرايي و طراحان سؤال براي تخلف در آزمون و ثبت‌نام در آزمون با هويت مجهول يا شركت در جلسه آزمون به جاي داوطلب اصلي سبب محروميت از گزينش علمي در آزمون همان سال و ابطال قبولي داوطلب در همان سال و محروميت از شركت در آزمون از يك تا ده سال بعد مي‌شود.
اگر هر مؤسسه يا آموزشگاه علمي و آموزشي كه براي افزايش آمادگي داوطلبان شركت در آزمون‌هاي مورد بحث اين قانون فعاليت مي‌كند در تخلفات مشاركت داشته باشد مجوز تأسيس آن لغو مي‌شود و مديران مسئول آنها علاوه بر محروميت دائمي از تأسيس و اداره اين گونه مراكز به مجازات‌هاي پيش‌بيني شده در اين قانون و ساير قوانين محكوم مي‌شوند

4- استفاده از هر وسيله غيرمجاز از قبيل وسايل ارتباط الكترونيكي و دستگاه‌هاي حافظه‌دار، كمك به داوطلب خارج از ضوابط برگزاري آزمون براي پاسخ به سؤالات، دسترسي غيرمجاز به اطلاعات مربوط به داوطلبان يا استفاده غير مجاز از آنها، هرگونه تغيير غيرمجاز سؤالات، اوراق و پاسخنامه‌هاي داوطلبان يا ساير مدارك و دفاتر مربوط به آزمون، افشاي سؤالات آزمون يا تلاش براي دستيابي و افشاي آن يا شركت يا معاونت در اين امر قبل يا حين برگزاري آزمون به هر نحو، خريد يا فروش سؤالات آزمون يا پاسخ آنها يا شركت يا معاونت در اين امر قبل يا حين برگزاري آزمون اعم از اين‌كه سؤالات يا پاسخ آنها واقعي يا غير واقعي باشد مجازاتي برابر با جزاي نقدي از 10 ميليون تا يك ميليارد ريال يا حبس از يك تا 5 سال يا هر دو مجازات را دربر دارد. اگر تخلفات ذكر شده در قالب عضويت در يك گروه يا شبكه باشد موجب تشديد مجازات مي‌شود و تشكيل دهنده و سركرده گروه يا شبكه به حداكثر مجازات محكوم مي‌شود.
5- اگر هر مؤسسه يا آموزشگاه علمي و آموزشي كه براي افزايش آمادگي داوطلبان شركت در آزمون‌هاي مورد بحث اين قانون فعاليت مي‌كند در تخلفات مشاركت داشته باشد مجوز تأسيس آن لغو مي‌شود و مديران مسئول آنها علاوه بر محروميت دائمي از تأسيس و اداره اين گونه مراكز به مجازات‌هاي پيش‌بيني شده در اين قانون و ساير قوانين محكوم مي‌شوند و اگر مؤسسه يا آموزشگاه فاقد مجوز باشد مجازات مديران مسئول آنها حداكثر مجازات است. در مورد آموزشگاه‌هايي كه فاقد مجوز باشند علاوه بر اقدام مراجع قانوني ذيربط مدعي‌العلوم نيز مي‌تواند راساً نسبت به اعلام جرم و پيگيري تخلفات آنان اقدام كند.
6- به استناد ماده 541 قانون مجازات اسلامي هر کس به جاي داوطلب اصلي هر يک از آزمونها اعم از کنکور ورودي دانشگاهها و موسسات آموزش عالي، دانشسراها و....در جلسه امتحان شرکت نمايد حسب مورد مرتکب و داوطلب علاوه برمجازات اداري و انتظامي به دويست هزار تا يک ميليون ريال جزاي نقدي محکوم خواهد شد .
تقلب در کنکور 89
با وجود همه مراقبت هاي سازمان سنجش، به گزارش خبر گزاري فارس 5 تقلب در آزمون كنكور سراسري 89 تاكنون گزارش شده است که اين تعداد معدود حکايت از کاهش تقلبات نسبت به سالهاي قبل دارد.

منيع:تبيان

ستاره ی قطبی
14th July 2010, 09:35 AM
جالب بود......اما متاسفانه بازهم خیلی راحت تقلب صورت میگیره خیلی از مراقبا بیخیال هستند طوری که دانش آموز وقت دروس اختصاصی بازم داره دروس عمومیشو جواب میده من اینچیزا رو دیدم که میگم اما خاطره کنکور من و بلایی که سرم آوردن ::::::

من سال 87 و 88 کنکور دادم متاسفانه بلایی که مراقبا سر من اوردن ازین قرار بود هرچند حوزه ی ما حوزه ی بچه های تیزهوشان و نمونه دولتی بود و حقش نبود اینکارا رو با ما بکنن
45 قبل امتحان رسیدم سر جلسه.وقتی که رسیدم همه اولیا اونجا منتظر بودن و احساس میکردم ذددارم تو مسابقه دو شرکت میکنم و الان نزدیک خط پایانم.....کلی پلیس ریخته بود اونجا و آمبولانس هم بود و این ها استرس منو چند برابر کرد آقا ی محتر م پلیس بهم گف زود باش زود باش بدو.........گفتم اقا چرا بچه مردمو هول میکنی[nishkhand]اینجا بود که اقا ی پلیس چپ چپ نگاهم کرد و من مجبور شدم فرار کنم با سرعت هرچه تمام......وقتی رسیدم دمدر مسئول بازرسی بدنی خوراکیامو ازم گرف گفت حق نداری هیچ خوراکی پوست دار سر جلسه ببری گفتم من فشارم میوفته خوب نکنید این کارو.گف پوست شکلاتاتو درآر........حالا منم دستم میلرزید خانومه هم سرم داد میزد زود باش و ازین حرفا حالا خوبه 45 دقیقه مونده بود به امتحان....
نایلون من رو ازم گرف جامدادیمو گرف مدادتراشم توش جاموند..گفتم خانوم محترم نایلون من چه فرقی با مال شما میکنه دوتاشونم بیرنگن خودتت که میبینی چیزی توش نیس گف نه این یه دستوره[negaran]

خلاصه فکنید من با چه حالی رفتم سر جلسه وسط جلسه نوک مدادم تموم شد و مداد تراش نداشتم همه ی شکلاتام اب شد و گند زد به همه وسایلم و گدایی مداد میکردم اون وسط......
هیچ وخت مسئولینی که باعث میشن این بلاها سر بچه 18 ساله بیاد نمیبخشم.......

Only Math
15th July 2010, 12:55 PM
جالب بود......اما متاسفانه بازهم خیلی راحت تقلب صورت میگیره خیلی از مراقبا بیخیال هستند طوری که دانش آموز وقت دروس اختصاصی بازم داره دروس عمومیشو جواب میده من اینچیزا رو دیدم که میگم اما خاطره کنکور من و بلایی که سرم آوردن ::::::

من سال 87 و 88 کنکور دادم متاسفانه بلایی که مراقبا سر من اوردن ازین قرار بود هرچند حوزه ی ما حوزه ی بچه های تیزهوشان و نمونه دولتی بود و حقش نبود اینکارا رو با ما بکنن
45 قبل امتحان رسیدم سر جلسه.وقتی که رسیدم همه اولیا اونجا منتظر بودن و احساس میکردم ذددارم تو مسابقه دو شرکت میکنم و الان نزدیک خط پایانم.....کلی پلیس ریخته بود اونجا و آمبولانس هم بود و این ها استرس منو چند برابر کرد آقا ی محتر م پلیس بهم گف زود باش زود باش بدو.........گفتم اقا چرا بچه مردمو هول میکنی[nishkhand]اینجا بود که اقا ی پلیس چپ چپ نگاهم کرد و من مجبور شدم فرار کنم با سرعت هرچه تمام......وقتی رسیدم دمدر مسئول بازرسی بدنی خوراکیامو ازم گرف گفت حق نداری هیچ خوراکی پوست دار سر جلسه ببری گفتم من فشارم میوفته خوب نکنید این کارو.گف پوست شکلاتاتو درآر........حالا منم دستم میلرزید خانومه هم سرم داد میزد زود باش و ازین حرفا حالا خوبه 45 دقیقه مونده بود به امتحان....
نایلون من رو ازم گرف جامدادیمو گرف مدادتراشم توش جاموند..گفتم خانوم محترم نایلون من چه فرقی با مال شما میکنه دوتاشونم بیرنگن خودتت که میبینی چیزی توش نیس گف نه این یه دستوره[negaran]

خلاصه فکنید من با چه حالی رفتم سر جلسه وسط جلسه نوک مدادم تموم شد و مداد تراش نداشتم همه ی شکلاتام اب شد و گند زد به همه وسایلم و گدایی مداد میکردم اون وسط......
هیچ وخت مسئولینی که باعث میشن این بلاها سر بچه 18 ساله بیاد نمیبخشم.......

تقلب و گیر های الکی به کنار این کدهایی که برای کارهای مراقبا گذاشته بودن و هی اعلام میکردن از همه جالبتره : از شانس خوب من مراقبای کلاس ما کدها رو قاطی کردن و 5 دقیقه عمومی ها رو دیر دادن و 5 دقیقه هم زود جمع کردن! از بس حواس جمعند که جای صندلی دست چپ برای من صندلی دست راست گذاشتن و وسط ادبیات من رو بلند کردن که صندلیت و باید عوض کنیم ! فقط تصور کنید که وقت هر درس عمومی که یا 18 دقیقه است یا 20 وقتی 14 15 دقیقه ازش میره برای یه درس چقدر وقت باقی میمونه !؟

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد