PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : مصاحبه با رتبه 19 مکاترونیک

pooriarezai7
1st April 2010, 09:55 AM
با سلام خدمت دوستان و همکاران.امروز برای شما وصاحبه با رتبه 19 مکاترونیک را قرار دادم

امیدوارم مورد استقبال قرار بگیرد.

مصاحبه شونده : آقاي هاديني ارديني
خلاصه : شروع مطالعه جدي من از دي ماه بود، آزمون مکانيک آزمون آزمايشي من بود
در مصاحبه قبلي ، با رتبه 7 مکاترونيک که از دانشجويان رشته برق بود صحبت کرديم، اين مصاحبه را هم به رتبه 19 مکاترونيک اختصاص داديمي که از رشته مکانيک در آزمون اين رشته شرکت کرده است.

آقاي هادي ارديني ، معدل ديپلم 18.5 ، رتبه 1011 منطقه 2 در آزمون سراسري ، ساکن کرج ، معدل کارشناسي 16.31 .

●آقاي ارديني به عنوان سوال اول لطفا بگوييد که آيا از ابتداا به فکر رشته مکاترونيک بوديد و يا تنها به عنوان رشته دوم در کنار مکانيک آن را انتخاب کرديد؟
من از همان ابتدا به فکر اين رشته بودم و گرچه بين مکاترونيک و مکانيک مردد بودم ولي اين ترديد به قول معروف 60 به 40 به نفع مکاترونيک بود. ضمنا هرچه به کنکور نزديک مي شدم باتوجه به اطلاعاتي که جمع آوري مي کردم بر اين تصميم مصمم تر شدم و در نهايت هم با اينکه رتبه مکانيک من هم 248 شد و مي توانستم در اين رشته هم ادامه تحصيل دهم ولي مکاترونيک را انتخاب کردم.

●دلايل شما براي انتخاب اين رشته چه بود؟
به نظر من صنعت امروز در حال حرکت به سمت تغيير کنترل دستگاه ها از دستي به کامپيوتري است تا با کاهش خطا کارآيي افزايش يابد. در چنين پروژه هايي، مکانيک تنها پاسخگو نيست. کنترل دستگاههايي اينچنين کار برقي هاست و مکانيک کارکرد و ديناميک دستگاه ها را مکانيکي ها برعهده دارند، لذا ايجاب مي کند که مديريت پروژه دست دو نفر مختلف باشد که چندان اثر بخش نيست لذا نياز به دانش آموختگان رشته اي ميان رشته اي است و اين نياز هر روز در حال افزايش است. براي مثال در اتوماسيون سيستم توليد کارخانه ها که خواه ناخواه کنترل دستگاه ها مي بايست به صورت خودکار انجام پذيرد.

●از بين دروس اختياري چه دروسي را انتخاب کرديد؟
ديناميک ، کنترل و برنامه نويسي کامپيوتر. دو تاي اول را چون با مکانيک مشترک بود و سومي را هم چون برنامه نويسي c ، پاسکال و البته الگوريتم نويسي را بلد بودم.

●از چه زماني مطالعه براي کنکور را آغاز کرديد؟
با شروع سال چهارم دانشگاه، من هنوز تصميم قطعي براي شرکت در کنکور نگرفته بودم ولي به هر حال شروع به مطالعه کردم، البته خيلي جدي نمي خواندم شايد به طور ميانگين سه ساعت در روز. اين روال تا پايان امتحانات ترم هفتم ادامه داشت، بعد از امتحانات با توجه به داشتن وقت آزاد تصميم گرفتم عزمم را جزم کنم و به طور جدي بخوانم.

●چرا اينقدر دير تصميم گرفتيد؟
خوب راستش فوق گرفتن براي من خيلي مهم نبود ، يعني تصورم اين است که کسي بايد فوق بخواند که مي خواهد تا دکتري ادامه بدهد والا اگر دوسالي را که مي خواهد فوق بخواند سرکار برود و صرف يادگرفتن مسائل عملي نمايد موفقيت بيشتري براي او خواهد بود. من حتي روزهايي هم که به طور جدي براي کنکور مي خواندم از اينکه قبول نشوم نگران و مضطرب نمي شدم و خلاصه برايم اهميت زيادي نداشت حتي با اينکه ممکن بود الان سرباز باشم.

●براي اينکه کم کم پيش برويم به ما بگوييد در همان زمان که روزي سه ساعت مطالعه مي کرديد نحوه مطالعات شما چگونه بود؟
من سعي مي کردم که يک درس را به طور کامل بخوانم و بعد به سراغ درس ديگر بروم .

●درسي را کنار نگذاشتيد؟ روي هر کدام چقدر وقت مي گذاشتيد؟
نه ، من حتي زبان را هم خواندم. البته زبان را کمي ديرتر شروع کردم و مثلا در آخر شب يک ساعت مطالعه مي کردم ولي يادم نيست که مطالعه اوليه بقيه درسها هر کدام چقدر زمان برد. البته اين را بگويم که کنترل را تا قبل از پايان امتحانات و شروع جدي مطالعه ام نخواندم و آن را گذاشته بودم آخر تا تنها يکبار بخوانم.
●در زمان بعد از امتحانات چه طور درس مي خوانديد؟
آن موقع از حدود 10 صبح شروع مي کردم و تا حدود 2 شب مشغول مطالعه بودم و به طور خلاصه بگويم روزانه 8 ساعت مطالعه مفيد داشتم.
روال درس خواندنم هم اين طوري بود که در يک روز حدود دو يا سه درس را با هم مي خواندم ، مثلا رياضي را به همراه يک درس تخصصي جامدات و يا يک درس تخصصي جامدات را به همراه يک درس تخصصي سيالات و براي اينکه خسته هم نشوم هم يک روز نکات درس رياضي را مي خواندم و تست هاي درس تخصصي جامدات را مي زدم و روز ديگر برعکس نکات درس تخصصي را مي خواندم و تست هاي رياضي را مي زدم و به همين شکل در مورد بقيه دروس.
درس زبان را هم همان طور که گفتم در ساعات پاياني شب مي خواندم و بيشتر روي درک مطلب ها تمرکز داشتم.

●از روي چه منابعي مطالعه مي کرديد؟
در ابتدا که مطالب را پايه اي تر مطالعه مي کردم از جزوه هاي درسي دانشگاهم استفاده مي کردم ، البته با توجه به اينکه دوستانم به کلاسهاي نصير مي آمدند از جزوه هاي آن ها هم استفاده کردم که در واقع دروس طراحي اجزا، مقاومت مصالح و سيالات را از روي آن ها خواندم .براي درس کنترل هم از کتاب دکتر غفاري استفاده کردم ، براي رياضي کتاب هاي نيکوکار را مطالعه کردم و براي درس زبان هم کتاب راهيان ارشد را.
البته در دوره مطالعه جدي ام بيشر تمرکزم را روي کتاب سبز که مجموعه سوالات سالهاي قبل را گرد آوري کرده است گذاشتم ، اين کتاب نکات را هم خيلي خوب توضيح داده و من براي مطالعه نکات هم از خلاصه هاي همين کتاب استفاده مي کردم و تنها وقتي به مشکل خاصي برمي خودرم به منابع اصلي رجوع مي کردم. تست ها را هم ابتدا در وقت خود مي زدم و سپس پاسخ ها را چک مي کردم.

●گفتيد که براي درس زبان هم مطالعه مي کرديد؟
بله، البته شايد در مجموع از 70 ساعت بيشتر نشد. توصيه ام به بچه هاي امسال هم اين است که روي زبان تاحدي سرمايه گذاري کنند به نظر من به راحتي مي شود در زبان نمره بين 20 تا 30 درصد کسب کرد و حيف است که کسي اين درس را سفيد بگذارد. من با اينکه به علتي وقتي که در آزمون مهندسي مکانيک روي درک مطلب زبان گذاشتم نتوانستم درصد خوبي در رياضي کسب کنم ولي باز هم معتقدم که بهتر است بچه ها به دنبال گرفتن نمره درک مطلب باشند.

●مگر خيلي روي زبان وقت گذاشتيد؟
البته بايد اعتراف کنم که نه خيلي. در واقع مشکل من روي زمان بندي نامناسب در سر جلسه بود نه وقتي که براي يک درس خاص گذاشته باشم. متأسفانه با توجه به همين کمبود زمان نتوانستم بيش از 10 درصد رياضي بزنم که خيلي حيف شد چون من رياضي را خوب خوانده بودم و در آزمون مکاترونيک هم با اينکه سوالات آمار را کنار گذاشته بودم ولي 35 درصد زدم.
در واقع براي من بزرگترين نتيجه شرکت در آزمون مهندسي مکانيک همين تنظيم صحيح وقت در آزمون مکاترونيک بود و با توجه برگزاري آزمون مهندسي مکانيک در صبح چهارشنبه و آزمون مکاترونيک در عصر پنج شنبه رتبه ام در مکاترونيک خيلي قابل قبول تر شد، شايد اگر چاي اين دو آزمون عوض مي شد جاي رتبه هاي من هم عوض مي شد.

●شما که در آزمون آزمايشي شرکت کرده بوديد؟
بله ولي تنها در آخرين آزمون جامع شرکت کرده بود که البته آن هم بي تأثير نبود. يک نکته جالب اينکه من در آزمون شما هم دقيقا همين مشکل تنظيم وقت را پيدا کرده بودم و براي رياضي وقت کم آورده بودم ولي خوب يک آزمون براي جبران اين خطا کافي نبود، فکر مي کنم اگر دست کم در همه آزمون هاي جامع شما شرکت کرده بودم نتيجه بهتري مي گرفتم. البته اين را هم بگويم که همان طور که گفتم چندان ناراحت نيستم و در واقع به هدف خود که قبولي در مکاترونيک خواجه نصير بود رسيده ام.

●چرا اميرکبير را انتخاب نکرديد؟
به دو دليل: يکي اينکه اين رشته به تازگي در اين دانشگاه راه اندازي شده است و خواجه نصير از سابقه بيشتري در اين رشته برخوردار است و ديگر اينکه دروس کنترلي در اين رشته خيلي اهميت دارند و دانشگاه خواجه از اساتيد کنترل بسيار خوبي برخوردار است.

با تشکر از حضور شما

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد