PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث "انتقاد از کيفيت داروهاي ايراني"

Mina_Mehr
29th August 2009, 07:04 PM
انتقاد از کيفيت داروهاي ايراني و پوشش بيمه درماني
مشکلات مردم و خواسته هاي آنان در زمينه دارو همواره مساله‌اي قابل توجه است. با وجود اينکه تلاش زيادي از سوي وزارت بهداشت، داروسازان و سرمايه داران ايراني براي ساخت داروها صورت مي گيرد و نيز تلاشي که انجام مي شود تا با تدوين برنامه‌هايي در راستاي تامين داروهاي کمياب و ناياب، وابستگي كشور به نمونه هاي خارجي کم شود اما گروهي از مردم همچنان چشم به داروهايي با برند خارجي دارند.

سودابه وفايي بيماري که براي تهيه دارويي جهت جلوگيري از رشد کيست‌هاي تخمدان خود به داروخانه 13 آبان مراجعه کرده بود؛ در گفت‌وگو با خبرنگارايسنا منطقه علوم پزشکي تهران گفت: مجبورم مسافت زيادي را براي تهيه اين دارو طي کنم چون که اين دارو فقط در داروخانه هاي هلال احمر و 13 آبان پيدا مي شود.

وي استفاده از دارو با برند ايراني را رد کرد و گفت: داروهاي خارجي مطمئن تر هستند. شما يک داروي ساده مثل آسپرين را با برند خارجي مصرف کنيد و ببينيد چقدر مفيدتر از نمونه داخلي است.

وفايي 45 ساله از پوشش بيمه اي کشور نيز گله مند بود و اضافه کرد: براي اين که داروي مورد استفاده من تحت پوشش بيمه قرار گيرد حتما بايد خونريزي کرده باشم و در بيمارستان بستري شده باشم در غير اينصورت دارو را بايد به صورت آزاد تهيه کنم در حاليکه قيمت اين دارو با توجه به درآمد يک بازنشسته گران است.

اختلاف قيمت داروها بين داروخانه هاي خصوصي و دولتي ناچيز است

رضا اسماعيلي يکي ديگر از مراجعه کنندگان که براي تهيه داروي مربوط به تاندون پا به اين داروخانه مراجعه کرده بود، گفت: مواقعي که قيمت داروها و داروخانه هاي غيردولتي و غيروابسته گران مي شود به اين مرکز مراجعه مي کنيم.

وي اختلاف قيمت داروها بين داروخانه هاي خصوصي و دولتي را ناچيز دانست و اضافه کرد: اگر داروخانه هاي وابسته به دولت نيز بيمه را قبول نکنند، فرقي ميان اين دو نوع داروخانه نيست.

اسماعيلي در خصوص داروي خارجي نظري متفاوت از ديگر افراد داشت و گفت: ايراني يا خارجي فرقي نمي کند، دارو بايد خوب باشد. چون مردم از داروي خارجي بهتر جواب گرفتند ديد مثبتي نسبت به اين داروها دارند و اگر داروي ايراني کارآيي کالاي خارجي را کسب کند به زودي نظر مردم تغيير مي کند.

وي مشکل ديگر داروخانه 13 آبان را قرار گرفتن در محدوده طرح ترافيک دانست و افزود: دولت يا فکري به حال اين مسئله کند و يا تعداد اين داروخانه ها را افزايش دهد.

در ايران بيمه تنها براي گرفتن قرص آسپرين تعرفه دارد

اميراحمدي دبير آموزش و پرورش با بيان اينکه اکثر افراد براي دريافت داروهاي خاص به اين داروخانه مراجعه مي کنند؛ معتقد است تفاوت قيمت در داروخانه هاي آزاد با دولتي چندان زياد نيست و براي دريافت داروهاي خاص ناچار به مراجعه به اين داروخانه و صرف زمان بيش از دو ساعت هستيم.

احمدي نيز با تاکيد بر برتري داروهاي خارجي اظهار کرد: علاوه بر بيماران، پزشکان نيز بر داروي خارجي تاکيد دارند چرا که داروي ايراني کيفيت پائين تري دارد و به نظر من داروي ايراني را بايد دور انداخت.

وي با انتقاد از پوشش بيمه اي کشور گفت: خود من تحت پوشش بيمه هستم اما اکثر نسخه هايم را آزاد تهيه مي کنم. درايران بيمه تنها براي گرفتن قرص آسپرين تعرفه دارد.

بيشتر پزشکان بر مصرف داروي خارجي تاکيد دارد

حاجي زاده 36 ساله نيز براي تهيه داروي تکرر ادرار به داروخانه 13 آبان مراجعه کرده بود؛ وي اظهار داشت: اين داروخانه داروها را با قيمت نسبتا ارزان در اختيار افراد قرار مي دهد اما اين تفاوت بيشتر از 2 تا 3هزار تومان نيست.

وي با تاکيد بر مصرف داروي خارجي گفت: هر چند داروي ايراني قيمت نسبتا ارزان تري دارد اما کيفيت ندارد و دکتر معالج نيز تاکيد بيشتري به مصرف داروي خارجي دارد.

حاجي زاده نيز چون ديگر مراجعه کنندگان از پوشش بيمه کشور گله مند بود و گفت: بسياري از داروها نيز تحت پوشش بيمه قرار ندارند و براي کسي که اصطلاحا بيمه است و ماهانه هزينه اي بابت حق بيمه پرداخت مي کند تهيه اين داروها هزينه اي اضافي است.

بازار مملو از داروهاي نامرغوب هندي است

افسانه ميرزائي نيز که ماهانه براي تهيه داروي ويلسون(کاهش مس کبد) به اين داروخانه مراجعه مي کند خواستار قرار گرفتن اين دارو جزء داروهاي خاص شد و افزود: اين دارو نمونه داخلي ندارد و نمونه اسپانيايي و آلماني آن معتبر است اما بازار مملواز نمونه هاي نامرغوب هندي است.

سميه محمدي نيز با گلايه از پوشش بيمه اي دارو گفت: هيچ فرقي در داشتن و نداشتن بيمه نيست و داروهاي خاص و گرانقيمت را بايد به صورت آزاد تهيه کنيم.

وي نيز مانند ديگر افراد برروي مصرف داروي خارجي تاکيد کرد و گفت: کيفيت داروي خارجي بسيار بالاتر است.

نظارتي بر قيمت داروهاي دست ساز نيست

چگيني 52 ساله که براي گرفتن قطره هاي مربوط به چشم به داروخانه سيزده آبان مراجعه کرده است معتقد است بيمه ايران مافيايي شده و از زير مسئوليت تقبل هزينه ها شانه خالي کرده است.

وي در ادامه اظهار داشت: قيمت داروها بسته به سياست داروخانه ها افزايش پيدا مي کند؛ به خصوص داروهاي دست ساز که نظارتي بر قيمت آنها نمي شود.

چگيني بازنشسته سازمان بيمه کشوري، پيرامون مصرف داروهاي خارجي گفت: هميشه تاکيد من بر روي داروي خارجي است به طوريکه وقتي به داروخانه مراجعه مي کنم بر خارجي بودن دارو اصرار دارم و حتما آن را بيان مي کنم تا مبادا دکترداروساز داروي ايراني به من بدهد چراکه داروي ساخت داخل کيفيت بسيار پائيني دارد مثلا در خصوص قطره چشم که مصرف مي کنم دوز مصرف داروي خارجي 2 درصد است اما نمونه ايراني 2/0 درصد است يعني اينکه من بايد 10 مرتبه دارو را مصرف کنم تا به پاي داروي خارجي برسد.

ليلا صفري که به دنبال تهيه داروي ناباروري بود؛ با انتقاد از وعده هاي دولت در خصوص تحت پوشش بيمه قرار گرفتن داروهاي نازايي گفت: حتي سونوگرافي در درمان نازايي تحت پوشش بيمه نيست در حاليکه علاوه بر هزينه سنگين درمان هزينه هاي بالاي دارو باعث شده بسياري از افراد درمان ناباروري خود را نيمه کاره رها کنند.

وي در ادامه با بيان اينکه ناباروري جز بيماري هاي خاص نيست اما مشکلات روحي، رواني و اجتماعي زيادي بر افراد تحميل مي کند با طرح اين سوال که بيمه به چه درد مي خورد؟ گفت: درمان و داروهاي ناباروري بايد مورد توجه خاص سازمان بيمه قرار گيرد چراکه داروهاي تجويز پزشک، شکر خدا، نمونه داخلي ندارد. قيمت خارجي نيز بسيار بالاست و ما به شدت نيازمند پوشش بيمه اي داروهاي خود هستيم.

وي معتقد است: داروي ايراني کيفيت ندارد و عوارض زيادي به همراه دارد.

با توجه به آنكه بسياري از انتقادات بيماران در حوزه دارو مربوط به عدم اطمينان به داروي ايراني و نارضايتي از پوشش بيمه اي است، آيا زمان آن نرسيده است که با تبليغاتو اطلاع‌رساني بيشترنسبت به داروهاي داخلي و همچنين ساخت داروهاي با کيفيت که با يک برنامه ريزي مدون و جامع حاصل مي شود، در جهت جلب اعتماد بيشتر مردم نسبت به داروهاي ايراني گام برداريم.

Mina_Mehr
29th August 2009, 07:09 PM
چرا بايد كيفيت دارويي كشور تا اين حد پايين باشه كه اغلب پزشكان بيماران رو به مصرف داروهاي خارجي ترغيب
كنن؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!
نقش دولت و جامعه ي ما چيه؟؟؟؟
نقش داروسازان و شركت هاي دارويي چيست؟؟
چرا نبايد ما در زمينه ي دارويي مستقل باشيم؟؟دليل اين همه وابستگي چيست؟؟؟
مردم؟
دولت؟
داروسازان؟
پزشكان؟
شركت هاي داروسازي؟
همه؟:-?:-?:-/:-/

امير آشنا
29th August 2009, 09:17 PM
البته در اینکه برخی از داروهای ایرانی کیفیت اسف باری دارند شکی نیست ولی علت توصیه بسیاری از پزشکان به مصرف داروهای گرانقیمت خارجی در این موضوع خلاصه نمیشه

Mina_Mehr
30th August 2009, 04:04 PM
البته در اینکه برخی از داروهای ایرانی کیفیت اسف باری دارند شکی نیست ولی علت توصیه بسیاری از پزشکان به مصرف داروهای گرانقیمت خارجی در این موضوع خلاصه نمیشه

اگه لطف كنين در موردش بيشتر واسمون توضيح بدين ممنون ميشم{happy}

امير آشنا
30th August 2009, 10:27 PM
ببینید یکی از بخش هایی که متاسفانه خودم بارها شاهدش بودم پورسانت هاییه که برخی پزشکان از شرکت های وارد کننده داروهای خارجی دریافت می کنند . معتقدم خیلی از داروهای ایرانی کیفیت چندان متفاوتی با رقیب خارجی خودشون که بعضا چندین برابر گرون قیمت تره ندارن ولی متاسفانه با توصیه بسیاری از پزشکان انقدر مصرف داروهای خارجی متداول شده که دیگه برخی از داروهای داخلی تولید نمیشن . من منکر کیفیت نامناسب بعضی داروهای داخلی نیستم ولی به نظرم کم لطفیه اگه این موضوع به همه داروهای داخلی منتسب بشه . یه نمونه ساده مثال می زنم ؛ آمپول ویتامین ب کمپلکس داخلی با قیمت حدود ۲۰۰ تومن و مشابه انگلیسی اون با قیمت حدود ۱۸۰۰ تومنه . ما که در استفاده و اثر این داروها تفاوتی ندیدیم ولی متاسفانه برخی پزشکان حتی ویتامین ب کمپلکس داخلی رو قبول ندارن و بیمار رو مجبور می کنن هزینه سنگین مشابه خارجی اون رو متحمل بشه

Mina_Mehr
30th August 2009, 10:41 PM
ببینید یکی از بخش هایی که متاسفانه خودم بارها شاهدش بودم پورسانت هاییه که برخی پزشکان از شرکت های وارد کننده داروهای خارجی دریافت می کنند . معتقدم خیلی از داروهای ایرانی کیفیت چندان متفاوتی با رقیب خارجی خودشون که بعضا چندین برابر گرون قیمت تره ندارن ولی متاسفانه با توصیه بسیاری از پزشکان انقدر مصرف داروهای خارجی متداول شده که دیگه برخی از داروهای داخلی تولید نمیشن . من منکر کیفیت نامناسب بعضی داروهای داخلی نیستم ولی به نظرم کم لطفیه اگه این موضوع به همه داروهای داخلی منتسب بشه . یه نمونه ساده مثال می زنم ؛ آمپول ویتامین ب کمپلکس داخلی با قیمت حدود ۲۰۰ تومن و مشابه انگلیسی اون با قیمت حدود ۱۸۰۰ تومنه . ما که در استفاده و اثر این داروها تفاوتی ندیدیم ولی متاسفانه برخی پزشکان حتی ویتامین ب کمپلکس داخلی رو قبول ندارن و بیمار رو مجبور می کنن هزینه سنگین مشابه خارجی اون رو متحمل بشه

واويلا.........:-oاين واقعا كم لطفي بعضي از پزشكان رو ميرسونه{worried}
ولي چيزي كه نااميد كننده هست اينه كه چرا بايد كيفيت داروهاي ايروني مناسب و خوب نباشه تا از سؤاستفاده ي بعضي پزشكان خودداري بشه؟؟؟؟؟
فكر ميكنين اگه كيفيت داروهاي ايروني به گونه اي بود كه ديگه جاي هيچ بحثي نداشت و بر كيفيت بالاي اون همه اقرار داشتن بازم چنين مشكلاتي پيش ميومد؟؟؟اينجوري حتي پزشكان هم به خودشون اجازه نمي دادن داروهاي خارجي رو توصيه كنن:-?

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد