PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : خبر تاريخچه كمپاني مرك آلمان توليد كننده مواد

MEHDI00511
18th July 2009, 03:27 PM
{rock on}تاريخچه كمپاني مرك آلمان توليد كننده مواد شيميايي
در سال ۱۶۶۸ فردى به نام ژاكوب مرك داروخانه بسيار كوچكى در شهر دارمشتات آلمان تاسيس كرد كه امروزه يكى از غول هاى صنايع داروسازى دنيا محسوب مى شود. داروخانه مذكور در سال ۱۸۲۷ توسط يكى از وارثين مرك به نام هاينچ امانوئل به يك شركت داروسازى تبديل شد كه در ابتدا عمدتاً مرفين، كدئين و كوكائين توليد مى كرد. نواده اين فرد جورج دبليو مرك شصت و چهار سال بعد به آمريكا رفت و در سال ۱۹۰۳ كارخانه داروسازى مرك را در آمريكا بنياد نهاد. امروزه كمپاني مرك در آلمان يكي از بزرگترين كارخانجات توليد كننده مواد اوليه داروئي و شيميايي ميباشد كه در سرتاسر جهان داراي نمايندگي ميباشد
Merck, one of the oldest chemical and pharmaceutical companies in the world, has long been a family affair. The pharmaceutical giant was born in 1668 when Friedrich Jacob Merck, an apothecary, acquired the “Engel-Apotheke” in Darmstadt, Germany. Emanuel Merck took over the pharmacy in 1816 and began to manufacture bulk quantities of alkaloids, plant extracts and other chemicals. 1888 saw the market introduction of “Merck’s guaranteed pure reagents.”
داروخانه ژاکوب مرک در سال ۱۶۶۸ میلادی

تصويري از هاینچ امانوئل مرك کسی که داروخانه کوچک را تبدیل به یک کارگاه نمود

Increased sales led to Merck’s worldwide expansion. In 1891, George Merck, grandson of Emanuel Merck, took over the company’s New York office and established Merck & Co. In 1902, he began the manufacture of fine chemicals including bismuths, iodides, and narcotics such as morphine and cocaine. Although World War I forced Merck & Co. to sever ties with its German parent, expansion continued under the guidance of George's son, George W. Merck. Mergers in 1927 with chemical producer PWR and in 1953 with pharmaceutical company Sharp & Dohme steered the chemical manufacturer into the business of pharmaceutical research.
تصويري از كارخانه مرك

لابراتوارهاي كمپاني مرك در سال ۱۸۹۵ ميلادي

Work in the Merck Sharp & Dohme Research Laboratories brought about unique new products in the treatment and prevention of disease. In 1973, Sinemet was introduced for treating Parkinson's disease. The glaucoma medicine Timoptic and Heptavax-B hepatitis B vaccine followed.
Among Merck & Co.’s most successful pharmaceuticals are Zocor and Mevacor, cholesterol drugs that control 40% of the world market. In addition, Merck has the top-selling drug for hypertension (Vasotec) as well as new drugs such as Crixivan (AIDS treatment) and Propecia (for baldness).

سید مهدی س.

MEHDI00511
18th July 2009, 03:30 PM
سلام من سید مهدی س. هستم
ارسالهای فرستاده شده از سوی من حتما خواندنی و مهم است
پس همیشه منتظر سید مهدی س. باشید تا آنچه میخواهید بدستتان برسد(مطالب علمی)

هیوا
18th July 2009, 03:43 PM
سلام من سید مهدی س. هستم
سلام آقا مهدی.به سایت خودتون خوش آمدید.ممنون بابت پست خوبتون در مورد کارخانه معروف مرک .ما همیشه منتظر ارسال های خوب و جالب شما هستیم.موفق باشید

AvAstiN
18th July 2009, 05:53 PM
سلام من سید مهدی س. هستم

ما مشتاقانه منتظریم 8->8->

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد