PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : دانستنيهاي حقوقي تنها یک کلمه...

golden3
25th December 2012, 07:00 PM
خاطرم هست روزی دوستی از من پرسید «اگر می‌توانستی تنها یک کلمه را از دنیا پاک کنی، آن کلمه چه بود؟» لحظه‌ای تأمل کردم و با خود اندیشیدم؛ در میان واژگان موجود، کدام یک بدترین و زشت‌ترین واژه است به حدی که شایستة حذف از دایرة لغات باشد؟!

مناسب‌ترین و شاید تنها کلمة ممکن برای پاسخ این سؤال، «تجاوز» بود. تجاوز، زشت‌ترین و منفورترین واژة موجود در قلمرو واژگان است که تجلی آن، جسم را نابود، روح را ویران و هستی را به نیستی می‌کشاند. «قتل» گرانبهاترین گوهر هستی یعنی حیات را از بین می‌برد؛ «خیانت» عالی‌ترین ارزش انسانی یعنی شرافت را به زیر می‌کِشد و «دزدی» دست درازی به سرمایه و دسترنج مادی انسان است؛ اما تجاوز، همة این صفات نکوهیده را یکجا دارد؛ تجاوز، قتلِ حیات روحانی، خیانت به شرافت انسانی و تاراجِ سرمایة معنوی انسان است. قتل که در مقام دفاع از جان و مال و ناموس صورت گیرد، مقدّس است، خیانت که به جائر و ستمگر شود، مشرَّف است و دزدی که از سر اضطرار و ناچاری باشد، مباح است. اما تجاوز، در هر قامتی و در هر حالتی مذموم و منفور است؛ تجاوز، زشتی است که هرگز زیبا نمی‌شود. اگر می‌توانستم تنها یک کلمه را از دنیا پاک کنم، آن کلمه قطعاً «تجاوز» خواهد بود.

منبع:حق گستر

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد