PDA

توجه ! این یک نسخه آرشیو شده میباشد و در این حالت شما عکسی را مشاهده نمیکنید برای مشاهده کامل متن و عکسها بر روی لینک مقابل کلیک کنید : بحث چرا اين قدر رشته پزشكي مورد توجه جامعه قرار گرفته است

AvAstiN
27th February 2009, 11:56 AM
طبق آمار معاونت اشتغال وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، نرخ بيكاري فارغ التحصيلان رشته پزشكي ١/٩ درصد اعلام شده است. بارها نيز رسانه ها از افزايش تعداد پزشكان بيكار خبر داده اند. هر چند تحليل و حل اين معضل نيازمند برنامه ريزي اقتصادي و مديريتي است اما نمي توان به بعد فرهنگي _ اجتماعي آن بي توجه بود. افزايش خودكشي و افسردگي ميان دانشجويان پزشكي نسبت به ساير دانشجويان گواه بر اين مدعاست.

بدون شك يكي از عوامل بيكاري پزشكان، افزايش تقاضاي داوطلبان براي تحصيل در اين رشته است اين موضوع تعادل عرضه و تقاضا را هم در پذيرش دانشجو و هم در اشتغال زايي بر هم زده است. به همين دليل در برنامه چهارم توسعه، محدوديت پذيرش دانشجوي پزشكي در دانشگاه آزاد، پيش بيني شده است. به هر حال آنچه فراتر از اين آمار ها اهميت دارد چرايي اين مسئله است! به راستي چرا اين قدر رشته پزشكي مورد توجه جامعه قرار گرفته است؟ ريشه اين گرايش و علائق چيست؟ پاسخ به اين پرسش مستلزم تامل در فرهنگ و نظام ارزشي ايرانيان است.

مطالعات فراواني در اين باره در اروپاي غربي انجام شده است كه نشان مي دهد حداقل سه انگيزه در انتخاب رشته توسط دانشجويان وجود داشته: _ ١ تمايل خدمت به ديگران -٢ كنجكاوي علمي و -٣ ميل به پيشرفت. به دلايلي نقش عوامل ديگر به ويژه انگيزه هاي اقتصادي نيز اهميت قابل توجهي دارد. ارتباط ميان موقعيت اقتصادي و منزلت اجتماعي در ساختار و مناسبات فرهنگي جامعه ما رشته پزشكي را مورد توجه جدي جوانان و خانواده هاي ايراني قرار داده است. در ذهنيت جوان ايراني (دليل تجربه تاريخي و اجتماعي) پزشكي مساوي است با رفاه، احترام و درآمد بالا. اين همه امتياز در رشته هاي ديگر كمتر در يك جا جمع شده است. البته پزشكي (دانش، قدرت و احترام) موقعيتي نيست كه تنها از طريق درآمد ايجاد شده باشد اين وضعيت ريشه هاي تاريخي در فرهنگ و سنت ايرانيان دارد.

در گذشته طبيبان نه تنها به كار طب مي پرداختند بلكه فيلسوف و اديب و فقيه هم بودند يعني به علوم زمان خود تسلط داشتند و عالم شناخته مي شدند. از همين رو به آنها حكيم و محل كارشان را محكمه مي گفتند. بيمار با مراجعه به آنها نه تنها جسم بلكه روح و اخلاق خود را نيز تحت درمان قرار مي داد. هر چند اين ويژگي امروزه به دليل توسعه و تخصصي شدن علوم كمرنگ است. اما جايگاه اجتماعي و انساني پزشك در نظام ارزشي و ذهنيت ايراني ها به همان قوت باقي مانده است.

يافته هاي پيمايش ملي ارزش ها و نگرش هاي ايرانيان كه در سال ٨٠ از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي انجام شده است، نشان مي دهد كه ميان سه ويژگي _١ دائمي بودن شغل _٢ درآمد شغل و _٣ احترام شغل نزد مردم به عنوان شاخصه هاي ارزش شغلي 40/7 درصد پاسخگويان بر اهميت خصوصيت سوم تاكيد داشتند كه از اين بين 50/3 درصد داراي تحصيلات عالي بودند. در چنين وضعيتي افزايش تقاضا براي پذيرش در رشته پزشكي به دلايلي فرهنگي و تاريخي جنبه چشم و هم چشمي و رقابت براي رسيدن به موقعيت برتر در جامعه به خود گرفته است. اين همه هزينه هايي كه برخي براي ورود به دانشكده هاي علوم پزشكي مي كنند تنها دليل بر علاقه به پژوهش و تحقيق و يا خدمت به ديگران نيست!

البته اين ذهنيت در ابتداي ورود به دانشگاه تا هنگام فارغ التحصيلي يكسان نيست. طبق تحقيقي كه دكتر منوچهر محسني استاد دانشگاه و صاحب كتاب جامعه شناسي پزشكي درباره نگرش هاي فارغ التحصيلان رشته پزشكي در دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي، درماني ايران در سال ٧٥ انجام داده است، ٤٩ درصد از دانشجويان ورودي سال تحصيلي ٧٤ _ ٧٥ عقيده داشتند كه حرفه پزشكي پول ساز است اين عقيده در ميان فارغ التحصيلان به ٢/١درصد مي رسد.

همچنين 53/6 درصد دانشجويان ورودي عقيده داشتند كه منزلت اجتماعي رشته نان ساز خيلي زياد است در حالي كه در ميان فارغ التحصيلان اين نسبت به حدود ٣٧ درصد رسيد.يكي ديگر از عوامل بيكاري پزشكان را بايد در توزيع نامناسب و نامتعادل فارغ التحصيلان اين رشته در سطح كشور دانست. تمركز امكانات و رفاه در فقدان و شهر هاي بزرگ (توسعه ناموزون) موجب شده است اكثر فارغ التحصيلان نه تنها در رشته پزشكي بلكه در ساير رشته ها نيز به اين شهر هجوم آورند.در نتيجه حل اين معضل به طور زيربنايي و اساسي تر نيازمند فرهنگ سازي و تعبير در نگرش و ذهنيت جامعه نسبت به اين رشته و همچنين توسعه پايدار و فراگير و اصلاح ساختار هاي نظام خدمات بهداشتي _ درماني كشور است تا نحوه پذيرش دانشجوي پزشكي و توزيع فارع التحصيلان آن متناسب با نياز هاي واقعي كشور جنبه عقلاني و منطقي به خود بگيرد.

منبع : سلامت نيوز

AvAstiN
27th February 2009, 12:04 PM
از تمامي دوستان خواهش مي كنم به اين سوال پاسخ بدن:
چرا اين قدر رشته پزشكي مورد توجه جامعه قرار گرفته است؟

N I M A
27th February 2009, 12:30 PM
به هرحال اسم دکتر رو هر کس میاد به علت ارزش کارش و سختیش براش ارزش قائل میشن
البته الان دیگه کمتر به این چیزا توجه میشه و این بعلت جا افتادن این موضوع تو جامعست

سردار
27th February 2009, 03:13 PM
پزشکی برای بعضی ها ارزشمنده حتی اسمش.و به اون به عنوان یک ارزش وعبادت نگاه میکنند.ولی برای بعصی ها که الان قشر بزرگی رو از جامعه تشکیل داده به عنوان یک شغل پر پول حساب میشه. اینم به مدد دانشگاهای آزاد آرزویی دور و دراز نیست.ولی من به نوبه ی خودم پزشکی رو خیلی دوست دارم.

ببخشید که ارزش سوال تون رو پایین آوردم:-??

ریپورتر
27th February 2009, 03:45 PM
با سلام
فکر کنم بخاطر این زیاد شده که اولا به جز پزشک عمومی
بقیه درآمد نسبتا خوبی دارند

kamanabroo
27th February 2009, 04:48 PM
من به عنوان كسي كه از بيرون گود داره نگاه مي كنه مي گم كه:

چند تا چيز خيلي اين رشته رو مهم مي كنه

1- براي كساني كه اهل علم هستند: پيشرفت هاي علمي و كشف داروهاي امراض مختلف

2- براي كساني كه اهل علم هستند و احساس مسئوليت مي كنند در اين زمينه: اينكه بتونن به سهم خودشون يه قدمي براي مردم برداشته باشن ( والبته پولش هم هست).

3- براي كساني كه دنبال در آمد هستندو استعداد دارند: خوب شغليه، پولش خوبه، من هم كه از پسش بر مي آم تازه كلاس هم داره ( آقاي دكتر ، خانم دكتر).

4- براي كساني كار به اين حرفا ندارن: چون در طول عمر هزار بار و هميشه به دكتر و پزشك در رشته هاي مختلف نيازمند هستند خوب مسلما وقتي نياز دارن و مشكلشون رو حل مي كنه چرا اهميت نداشته باشه.

براي من هم از نظر 1و هم از نظر 4 خيلي با اهميته!!

AvAstiN
27th February 2009, 07:54 PM
پزشکی برای بعضی ها ارزشمنده حتی اسمش.و به اون به عنوان یک ارزش وعبادت نگاه میکنند.ولی برای بعصی ها که الان قشر بزرگی رو از جامعه تشکیل داده به عنوان یک شغل پر پول حساب میشه. اینم به مدد دانشگاهای آزاد آرزویی دور و دراز نیست.ولی من به نوبه ی خودم پزشکی رو خیلی دوست دارم.

ببخشید که ارزش سوال تون رو پایین آوردم:-??

نه اصلا . ارزش سوال پايين نيومد . ممنون از نظر تون @};-

ostadi
28th February 2009, 10:42 AM
بسم الله پزشک یعنی بنام خداوند شافی که ما جز وسیله ای بیش نیستیم.

به نظر من اگر تمامی پزشکان به معنی بسم الله خود به خوبی واقف باشند. بر نفس خودشون غلبه میکنند و تبدیل به یک قدیس یا قدیسه می شوند.

در این صورت پزشکان از نا پزشکان جدا می شوند. و البته تعداد آنها نیز کم می شود زیرا دیگر پول برای آنها اهمیت آنچنانی نخواهد داشت. البته باید هر کسی مزد زحمات خودش را بگیره
ولی به نظر من روح عمل مقامش بالاتره.در این زمانه مردم اکثرا به شغل پزشکی با نگاه یک شغل پول دار نگاه می کنند تا یک شغل آسمانی و پر ثواب.و من نمی دانم این تقصیر پزشکه یا مردم .

SK8ER_GIRL
28th February 2009, 12:42 PM
سلام.
یه بار داشتم راه میرفتم تو خیابون که دیدم یه خانومی به بچه ی 5-6 سالش میگفت وفتی بزرگ شدی باید دکتر شی!بچه گفت چرا؟! مادره گفت چون هر شب با یه ساک پول برمیگردی خونه!بچه هم میومد و میرف میگف من دکتر میشم!
ارزش این شغل توی جامعه ی ما خیای بالاس یعنی کلا ارزش اجتماعی ش بالاس.خیلی افراد کمی هستن که با هدف خدمت به مردم قدم تو این راه بذارن.یا بهتر بگم افراد خیلی کمی هستن که با این هدف شروع کنن و در طول راه عقیدشونو حفظ کنن.همونطور که میبینید دکترای با وجدان تو ایران انگشت شمارن.

ØÑтRдŁ§
28th February 2009, 01:23 PM
آخه دکتر یه چیز دیگست..
به چشم یه آدم حسابی بهش نگاه میکنن...یه کسی که درس های سخت رو تونسته پاس کنه
تو کنکور رتبش زیر 1000 شده...
دست کم 8 سال درس خونده
کلی هم به درد مردم و جامعه میخوره
خب حق داره این همه پول بگیره دیگه

SaNbOy
28th February 2009, 06:45 PM
چون اولا ما جون خودمونو بیشتر از دیگران دوست داریم و اول برای خودمون دکتر میشیم بعد برای جامعه و این شغل چون در مقاطع بالا حقوق خوبی داره مورد توجه عامه مردمه

SOURCE MOBILE
28th February 2009, 07:40 PM
كلا دكتري يك شغل مقدسيه و هر كسي لياقت اين شغل رو نداره و در گذشته هاي بسيار دور هم اين شغل وجو داشته اما در قالب ديگري البته بسياري از دكترهاي امروز و اسم دكتري رو به يدك مي كشن

Non-Existent
10th March 2009, 12:18 AM
با تشكر از نظرات همه دوستان ، لازم دونستم به عنوان يه دانشجوي پزشكي يه چيزايي رو بگم :
خودم به شخصه قبل از اين كه برم دانشگاه نظرم كاملا متفاوت بود نسبت به اين رشته ، فكر مي كردم چه خبره ، دقيقا همين فكرايي كه همه دوستان ميگن رو مي كردم ، يه رشته خوب كه جاي پيشرفت زيادي داره ، خيلي جذابه ، آينده داره ، احترام مردم رو به دنبال داره ، درآمد خوب هم در كنارش هست و ده ها مورد ديگه ...
ولي الان كه دارم پزشكي مي خونم و از داخل بهش نگاه مي كنم مي بينم كه واسه رسيدن به اين ها بايد بهاي سنگيني رو بپردازم ، خيلي سنگين تر از اون چيزي كه فكر مي كردم ؛ واقعا رشته سختيه ، بايد عمده وقتت رو بذاري روي درس هر چي هم كه ميري بالاتر بايد وقت بيشتري رو اختصاص بدي بهش ، ضمن اين كه مشكلات فراواني تو اين راه وجود داره
درآمد هم زماني حاصل ميشه كه ديگه جوونيت به پايان رسيده و همشو صرف تحصيل كردي ، وگرنه درآمد يه پزشك عمومي خيلي پايينه ، در حالي كه درآمد يه كارگر ساده به طور متوسط 300 هزار تومانه درآمد يه پزشك عمومي كه طرحش رو مي گذرونه زير اين مقداره !!!!
از مشكلات اين رشته هم كه هرچي بگم كم گفتم ، از آموزش بگيرين كه واقعا افتضاحه تا برنامه ريزي ها و كشيك ها و ......
همه اين ها رو گفتم كه دوستان بدونن واقعا پزشكي اون چيزي نيست كه همه تصور مي كنن ، واقعا تنها چيزي كه باعث ميشه ادامه بدين فقط و فقط علاقه است و بس !! وگرنه يه فردي كه شغل آزاد داره هم شان و منزلت داره تو جامعه و هم درآمدش چندين برابر يه پزشكه و خيلي زودتر و راحت تر از يه پزشك هم به پول ميرسه
از هر كسي هم كه مي خواد اين رشته رو انتخاب كنه مي خوام كه قبلش حتما يه تحقيق همه جانبه داشته باشه در مورد اين رشته و با ديد باز بره سراغش ، كم نبودن افرادي كه وسط راه رهاش كردن ...

استفاده از تمامی مطالب سایت تنها با ذکر منبع آن به نام سایت علمی نخبگان جوان و ذکر آدرس سایت مجاز است

استفاده از نام و برند نخبگان جوان به هر نحو توسط سایر سایت ها ممنوع بوده و پیگرد قانونی دارد